EP vyzval k ratifikaci Istanbulské úmluvy, bez ohledu na Česko a Slovensko

Poslanci Evropského parlamentu - po přestávce způsobené kurdskou demonstrací - vyzvali Evropskou unii, aby ratifikovala Úmluvu Rady Evropy o prevenci o potírání násilí vůči ženám a domácího násilí, známou jako Istanbulská úmluva, a to bez čekání na členské státy. Šest z nich, včetně Česka a Slovenska, tuto úmluvu ještě neratifikovalo.

Bulharsko, Česko, Maďarsko, Litva, Lotyšsko a Slovensko již v úterní debatě čelily kritice, spolu s Polskem, kde konzervativní vláda zvažuje odstoupení od úmluvy a fakticky zavedla zákaz potratů. Zazněla i slova o "nejvíce reakcionářských státech". Oponenti zase upozorňovali, že sama ratifikace úmluvy ještě nevedla k poklesu zločinů páchaných na ženách. Podobná kritika a výzvy zaznívají v EP opakovaně.

Dnes pro usnesení, které úmluvu označuje za "mezinárodní standard" a "klíčový nástroj" k vymýcení domácího násilí, hlasovalo 469 europoslanců, 104 bylo proti a 55 se zdrželo.

Úmluvu za EU podepsala v roce 2017 česká eurokomisařka Věra Jourová. Co se však týče samotného přistoupení k úmluvě, učinila tak EU jen v omezené míře. Rada EU, zastupující členské státy, argumentuje nutností vyčkat na ratifikaci úmluvy všemi členskými zeměmi. Přívrženci úmluvy však poukazují na to, že Soudní dvůr EU před dvěma lety shledal, že jednomyslnost není nutná, a tak by Rada EU mohla úmluvu přijmout kvalifikovanou většinou. Zároveň europoslanci vyzvali zmíněnou šestici členských zemí, aby dál s ratifikací neotálely.

"Je ostuda, že Česko tento dokument stále neratifikovalo. Nevidím proto důvod, proč by tak neměla učinit Rada EU," míní Marcel Kolaja (Piráti), který se za ratifikaci úmluvy jako "záchranné sítě pro oběti" zasazoval i v úterní debatě. Jeho kolegyně Markéta Gregorová věří, že i díky zastoupení Pirátů ve vládě se podaří úmluvu konečně ratifikovat. Mikuláš Peksa, další Pirát v EP, upozornil, že úmluva "zdaleka není vše", co je potřebné pro zlepšení životů milionů Evropanů.

"Bohužel existují politické strany a politici, a to i u nás v Česku, kteří na jedné straně tvrdí, že jsou proti násilí na ženách, na druhé straně však odkládají, oslabují a zastavují opatření, která by měla ženám poskytnout potřebnou ochranu," uvedl Kolaja (Piráti). Istanbulská úmluva je podle něj nástrojem pro zlepšení záchranné sítě pro oběti násilí, protože je výčtem řešení, jak násilí vymýtit, jak posílit prevenci, jak posílit vymahatelnost práva.

Europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) v úterý ČTK řekla, že debata o úmluvě je příliš ideologická. Kdyby úmluva skutečně dokázala zabránit domácímu násilí, hlasovala by pro ni podle svých slov "nohama rukama". Ale tak tomu podle ní není, a tak hodlala hlasovat proti nezávazné rezoluci EP. Úmluva podle Šojdrové může posloužit státům, které nemají dostatečnou vlastní legislativu, ale sama ČR přijala zákon proti domácímu násilí dávno před úmluvou.

Samo hlasování dnes zpozdila jednak polední demonstrace několika Kurdů, jednak výhrady vůči maďarskému eurokomisaři, který podle stěžovatelů označil členy EP za "idioty".

Kurdové se do EP dostali jako návštěvníci a na galerii pro diváky pak uspořádali protest proti věznění svého vůdce Abdullaha Öcalana v Turecku. "Situace se vyřešila v klidu, nikdo nebyl zraněn," řekla o tři hodiny později předsedkyně EU Roberta Metsolová. Vzhledem ke zpoždění ohlásila přeložení debaty o represích proti odpůrcům autoritářského režimu v Bělorusku na čtvrtek.

Hlasování pak o chvilku odsunuly stížnosti dvou členů EP na maďarského eurokomisaře: Olivér Várhelyi se podle nich nechal v úterý večer v jednacím sále slyšet: "Kolik idiotů tady zůstalo?" A namísto omluvy tvrdil, že mu nerozuměli. Podle stěžovatelů je to další důvod, proč by se šéfka EK Ursula von der Leyenová měla komisaře zbavit.

Související

Petr Fiala (ODS)

BIS odhalila proruskou vlivovou síť v Česku. Fialova vláda proti ní zasáhla

Vláda se ve středu rozhodla uvalit sankce na trojici subjektů z proruské sítě, která se pokoušela rozvíjet vlivovou operaci se závažným dopadem na bezpečnost Česka a Evropské unie. Skupina působila i v Evropském parlamentu. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) se ukazuje, že Rusko se dlouhodobě pokouší ovlivňovat demokratické procesy v Evropě.

Více souvisejících

evropský parlament

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 46 minutami

před 1 hodinou

Ilustrační foto

4 podivuhodné evropské stavby, které v průvodcích nenajdete

Turistické brožury a příručky jsou skvělými pomocníky, když jste v novém městě poprvé. Pokud se ale na místo vracíte opakovaně, často Vám již novou inspiraci pro zajímavou procházku nenabídnou. Pojďme se společně podívat na místa neprávem opomíjená.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko podniklo masivní útok na ukrajinskou energetickou infrastrukturu

Ukrajina v noci na pátek čelila masivnímu vzdušnému útoku, při kterém protivzdušná obrana sestřelila 84 z 99 řízených střel a dronů vypálených z Ruska, uvedla ukrajinská armáda. Ze střední a západní části země hlásily poškození tepelných a vodních elektráren. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Petr Fiala

Čeští politici nevěří, že Putin nenapadne Česko

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek prohlásil, že nemá zájem napadnout Polsko či Česko. Čeští politici ale jeho slovům nevěří a připomínají osud Ukrajiny či někdejšího šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina, který zemřel za záhadných okolností při pádu letadla.

před 8 hodinami

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

Saharský prach bude od víkendu nad ČR. Může ovlivnit sobotní maxima

Zítra začínají Velikonoce, které má podle předpovědi doprovázet velmi teplé počasí pro přelom března a dubna. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ale dnes upozornil, že odhad sobotní maximální teploty nemusí být stoprocentně přesný. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy