Destruktivní krize zasáhe EU? V Bruselu musí zaznít nepříjemné pravdy, zní z Británie

NÁZOR - Brexit není jen o vyjednávání mezi dvěma stranami, zdůrazňuje editorial serveru The Guardian. Prestižní britský deník tvrdí, že v centru se sice nachází dialog mezi EU a vládou Theresy Mayové, ale tento proces je stále více vzdálený jednáním, která Mayová vede v rámci svého kabinetu, své strany a britského parlamentu.

Mayová se neodvažuje přiznat pravdu

Koncept brexitu, který je nyní prezentován Britům, se sotva blíží konceptu, který je prezentován v Bruselu, zdůrazňuje renomovaný deník. Varuje, že tento nesoulad přináší extrémní nebezpečí, jelikož Mayová dlouhé týdny odmítá debaty o alternativě k celní unii, jakoby šlo o věc, na které závisí dobrá dohoda, ačkoliv optikou Bruselu toto vypadá jako odmítání zabývat se klíčovými otázkami a vyhýbání se povinnosti vysvětlit britským voličům, co s sebou jednotlivé volby skutečně nesou.

"Celní unie je nyní zástupným termínem pro otázku, jak dalece se Spojené království hodlá oddělit od standardů a regulací EU," deklaruje editorial. Konstatuje, že tato otázka není diskutována ze dvou důvodů - zaprvé odhaluje ideologický rozkol v britské Konzervativní straně a zadruhé tzv. společná zpráva, která loni v prosinci ukončila první fázi jednání, zahrnovala ustanovení o zachování volného pochybu na irské hranici, což věci fakticky nasměrovalo k nulové odluce.   

Mayová se ovšem toto neodvažuje přiznat a ačkoliv již britská vláda podepsala v Bruselu dokument, který vede k tzv. měkkému brexitu, v Konzervativní straně navzdory tomu probíhá tichá debata, která žádá mnohem tvrdší brexit, poukazuje The Guardian. Kritizuje, že situace je odrazem enormní kolektivní nezodpovědnosti.

Skutečné vyjednávání probíhá podle prestižního deníku v zásadě o tom, do jaké míry dokáže Británie zkopírovat existující regulace, aby premiérka zároveň mohla tvrdit, že země získala zpět nějakou kontrolu, tvrdí renomovaný server. Vysvětluje, že z pohledu britských voličů jde o kontrolu v otázce přistěhovalectví, a proto nejméně ničivým výsledkem, který může získat nějakou podporu britské veřejnosti, je asociační dohoda s EU.

Možnou podobu takové dohody tento týden opsal někdejší britský velvyslanec v Bruselu, Ivan Rogers, podle něhož půjde o "quasi-členství" v jednotném trhu, za které Británie zaplatí přiznáním jurisdikce Evropskému soudnímu dvoru v otázkách zboží, ale nebude praktikovat  volný pohyb osob, připomíná editorial. Píše, že takový scénář by byl bolestivý nejen pro stoupence tvrdého brexitu, ale také pro EU, jelikož volný pohyb byl nesčetněkrát zmiňován jako neprolomitelný a ztělesňoval neochotu umožnit Británii pomyslné "vyjídání třešniček".

Čas se krátí

"V tuto chvíli musí v Bruselu zaznít nepříjemné pravdy," tvrdí The Guardian. Deklaruje, že projekt evropské integrace ohrožují otřesy v mnoha státech - poslední ukázkou tohoto trendu je vznik populisticko-nacionalistické vlády v Itálii -, a přestože referendum o brexitu odráželo zvláštnost britského euroskepticismu, jeho politické a kulturní příčiny nejsou unikátní.  

Po referendu se Brusel obával šíření této nákazy, a tak se zdálo jako nezbytné, aby brexit skončil neúspěchem a za neúspěch byl považován, uvádí britský deník. Naznačuje, že toto již neplatí, jelikož se ukázalo, že nelze opustit EU z podmínek, které jsou výhodnější než členství v projektu, tudíž novým imperativem je ukázat štědrost a pružnost a ocenit cennou "třetí zemi".

Nejsilnější hráči v EU - Francie, Německo a Evropská komise - by si měli umět představit alternativní model k plnému členství, který by mohl motivovat k bližšímu přidružení i jiné země, například ty na západním Balkáně, naznačuje prestižní server. Připouští, že Brusel nikdy nebude Británii vděčný za rozpoutání chaosu spojeného s brexitem, což ale neznamená, že situaci nelze zachránit.

Vláda Mayové, ostatně stejně jako opoziční labouristé, nedostává své povinnosti informovat britskou veřejnost o míře kompromisu a ceně, které si brexit vyžádá, píše The Guardian. Varuje, že Mayové dochází čas na to, aby sladila zavádějící domácí debatu s mezinárodní realitou a věci zřejmě již zašly tak daleko, že takový pokus by patrně vyvolal vysoce destruktivní politickou krizi, která by neprospěla ani zbytku Evropy.

Mayová tak potřebuje pomoc od Bruselu, jelikož sama nedokáže přijít s novým, vysoce integrovaným modelem blízkého partnerství, poukazuje britský deník. Dodává, že EU by se takového modelu neměla bát coby nebezpečného precedentu, ale naopak jej přivítat jako signál, že vzájemné spojenectví je mnohem pevnější a pružnější, než se zdá běžným evropským občanům.

Související

Princ William se svou rodinou

Nejhorší rok v životě. Princ William překvapil upřímnými slovy

Rok s letopočtem 2024 ještě není u konce, stále zbývá několik týdnů. Dvaačtyřicetiletý princ William je však už nyní přesvědčen, že letošek byl nejtěžším rokem jeho života. Důvodem jsou pochopitelně především vážné zdravotní potíže členů britské královské rodiny. 

Více souvisejících

Velká Británie Brexit EU (Evropská unie) Theresa Mayová

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 40 minutami

před 1 hodinou

Fotbal, ilustrační fotografie.

Češi po výhře nad Gruzií postupují v Lize národů mezi elitu. Mají také jistou baráž o MS

Když čeští fotbalisté v září tohoto roku naprosto nezvládli duel v Gruzii, kde prohráli ostudně 1:4, málokdo věřil, že by snad mohli Češi ovládnout svou skupinu Ligy národů a tudíž tak nejen postoupit do elitní divize, ale zajistit si také účast v baráži o mistrovství světa 2026. Nakonec se to všechno stává skutečností díky závěrečné výhře nad Gruzií 2:1 v Olomouci, kdy se o české branky postarali Šulc s Hložkem. Ve druhé půli se sice podařilo snížit Mikautadzemu, ale na víc se naštěstí soupeři nezmohli, přestože měli v emočním závěru obrovské příležitosti.

před 1 hodinou

raketa Storm Shadow

Storm Shadow donutí ruské síly přeskupit jednotky. Co jsou zač střely, které zvýší obavy z další eskalace?

Storm Shadow, známé také pod názvem SCALP EG (Système de Croisière Autonome à Longue Portée – Emploi Général), jsou pokročilé střely s plochou dráhou letu vyvinuté britskou společností MBDA. Tyto střely patří mezi nejmodernější zbraně svého druhu a hrají klíčovou roli ve vojenských konfliktech, kde je rozhodující přesnost a schopnost zasáhnout strategické cíle hluboko na nepřátelském území.

před 2 hodinami

Letoun Tornádo nese rakety Storm Shadow.

Ukrajina poprvé použila britské střely Storm Shadow k útokům na ruské území

Ukrajina podle informací The Guardian poprvé od začátku konfliktu použila britské střely Storm Shadow k útokům na cíle v Rusku. Povolení k využití raket na ruském území bylo schváleno v reakci na nasazení více než 10 000 severokorejských vojáků na ruské hranici s Ukrajinou. Podle britských a amerických představitelů jde o zásadní eskalaci téměř tři roky trvající války.

před 2 hodinami

Bílý dům, Washington D.C., USA

Strach z prohloubení války. USA i EU se obávají eskalace hybridních útoků

Američtí a evropští představitelé podle The Guardian vyjádřili rostoucí znepokojení nad hrozbou hybridní války ze strany Ruska. Tento strach se prohloubil po prvním použití amerických raket dlouhého doletu ATACMS Ukrajinou na cíle uvnitř ruského území. Bidenova administrativa nedávno zrušila omezení pro jejich použití, což vyvolalo ostrou reakci Moskvy a obavy z další eskalace konfliktu.

před 3 hodinami

Viktor Orbán

Svět čekají dva nejnebezpečnější měsíce války, varuje Orbán

Viktor Orbán, předseda maďarské vlády, ve středu po mimořádném jednání Rady obrany státu prohlásil, že nadcházející dva měsíce mohou být nejnebezpečnější etapou války na Ukrajině. Vyzval k maximální opatrnosti a zdůraznil, že Maďarsko se za žádných okolností nesmí nechat zatáhnout do probíhajícího konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Elon Musk

Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou

Miliardář Elon Musk má velice úzké vazby na budoucího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Jejich rádoby harmonický vztah je ovlivněn podnikáním nejbohatšího muže na světě, který se snaží ovlivnit nejen Trumpův výběr vládní administrativy, ale také je důležitým mostem mezi Pekingem a Washingtonem. Jeho obchodní zájmy v Číně jsou tak velké, že se mu možná obchodní válka absolutně nevyplatí.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Počasí letos překoná obávaný rekord. Je ještě naděje na změnu?

Rok 2024 se zapíše do historie jako rok rekordních klimatických extrémů, přičemž data ukazují, jak rychle globální oteplování mění náš svět. Stále rostoucí teploty, extrémní počasí, zvyšování hladiny moří a pokračující emise skleníkových plynů podtrhují naléhavou potřebu globální akce. Uvedl to server The Guardian.

před 5 hodinami

Záporožská jaderná elektrárna

Ruské útoky ohrožují energetickou stabilitu Ukrajiny. Zvyšují riziko jaderné katastrofy

Ukrajinská elektrická síť čelí „výrazně zvýšenému riziku katastrofického selhání“ po nedělních ruských raketových a dronových útocích, varovala organizace Greenpeace podle serveru The Guardian. Tyto útoky mířily na transformátorové stanice klíčové pro provoz tří ukrajinských funkčních jaderných elektráren, což podle Greenpeace hrozí destabilizací jejich provozu a rizikem jaderné katastrofy.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Rusko, Kreml

Rusko varuje NATO: Podpora Ukrajiny na ruském území nebude bez následků

Ředitel ruské Zahraniční zpravodajské služby (SVR) Sergej Naryškin varoval členy NATO, že jejich zapojení do útoků ukrajinské armády na ruském území nebude bez následků. V rozhovoru pro periodikum Národní obrana, který citovala agentura Reuters, zdůraznil, že Západ si musí uvědomit vážnost situace, aby se vyhnul přímému vojenskému konfliktu s Ruskem.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Použití jaderných zbraní si Moskva nemůže dovolit, shodují se experti

Bezpečnostní experti se pro EuroZprávy.cz shodli na tom, že si Kreml z různých důvodů nemůže dovolit použít na Ukrajině jaderné zbraně. Změnou jaderné doktríny se ale ruské vedení jednoznačně snaží o zastrašení Spojených států a NATO.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy