NÁZOR - Brexit není jen o vyjednávání mezi dvěma stranami, zdůrazňuje editorial serveru The Guardian. Prestižní britský deník tvrdí, že v centru se sice nachází dialog mezi EU a vládou Theresy Mayové, ale tento proces je stále více vzdálený jednáním, která Mayová vede v rámci svého kabinetu, své strany a britského parlamentu.
Mayová se neodvažuje přiznat pravdu
Koncept brexitu, který je nyní prezentován Britům, se sotva blíží konceptu, který je prezentován v Bruselu, zdůrazňuje renomovaný deník. Varuje, že tento nesoulad přináší extrémní nebezpečí, jelikož Mayová dlouhé týdny odmítá debaty o alternativě k celní unii, jakoby šlo o věc, na které závisí dobrá dohoda, ačkoliv optikou Bruselu toto vypadá jako odmítání zabývat se klíčovými otázkami a vyhýbání se povinnosti vysvětlit britským voličům, co s sebou jednotlivé volby skutečně nesou.
"Celní unie je nyní zástupným termínem pro otázku, jak dalece se Spojené království hodlá oddělit od standardů a regulací EU," deklaruje editorial. Konstatuje, že tato otázka není diskutována ze dvou důvodů - zaprvé odhaluje ideologický rozkol v britské Konzervativní straně a zadruhé tzv. společná zpráva, která loni v prosinci ukončila první fázi jednání, zahrnovala ustanovení o zachování volného pochybu na irské hranici, což věci fakticky nasměrovalo k nulové odluce.
Mayová se ovšem toto neodvažuje přiznat a ačkoliv již britská vláda podepsala v Bruselu dokument, který vede k tzv. měkkému brexitu, v Konzervativní straně navzdory tomu probíhá tichá debata, která žádá mnohem tvrdší brexit, poukazuje The Guardian. Kritizuje, že situace je odrazem enormní kolektivní nezodpovědnosti.
Skutečné vyjednávání probíhá podle prestižního deníku v zásadě o tom, do jaké míry dokáže Británie zkopírovat existující regulace, aby premiérka zároveň mohla tvrdit, že země získala zpět nějakou kontrolu, tvrdí renomovaný server. Vysvětluje, že z pohledu britských voličů jde o kontrolu v otázce přistěhovalectví, a proto nejméně ničivým výsledkem, který může získat nějakou podporu britské veřejnosti, je asociační dohoda s EU.
Možnou podobu takové dohody tento týden opsal někdejší britský velvyslanec v Bruselu, Ivan Rogers, podle něhož půjde o "quasi-členství" v jednotném trhu, za které Británie zaplatí přiznáním jurisdikce Evropskému soudnímu dvoru v otázkách zboží, ale nebude praktikovat volný pohyb osob, připomíná editorial. Píše, že takový scénář by byl bolestivý nejen pro stoupence tvrdého brexitu, ale také pro EU, jelikož volný pohyb byl nesčetněkrát zmiňován jako neprolomitelný a ztělesňoval neochotu umožnit Británii pomyslné "vyjídání třešniček".
Čas se krátí
"V tuto chvíli musí v Bruselu zaznít nepříjemné pravdy," tvrdí The Guardian. Deklaruje, že projekt evropské integrace ohrožují otřesy v mnoha státech - poslední ukázkou tohoto trendu je vznik populisticko-nacionalistické vlády v Itálii -, a přestože referendum o brexitu odráželo zvláštnost britského euroskepticismu, jeho politické a kulturní příčiny nejsou unikátní.
Po referendu se Brusel obával šíření této nákazy, a tak se zdálo jako nezbytné, aby brexit skončil neúspěchem a za neúspěch byl považován, uvádí britský deník. Naznačuje, že toto již neplatí, jelikož se ukázalo, že nelze opustit EU z podmínek, které jsou výhodnější než členství v projektu, tudíž novým imperativem je ukázat štědrost a pružnost a ocenit cennou "třetí zemi".
Nejsilnější hráči v EU - Francie, Německo a Evropská komise - by si měli umět představit alternativní model k plnému členství, který by mohl motivovat k bližšímu přidružení i jiné země, například ty na západním Balkáně, naznačuje prestižní server. Připouští, že Brusel nikdy nebude Británii vděčný za rozpoutání chaosu spojeného s brexitem, což ale neznamená, že situaci nelze zachránit.
Vláda Mayové, ostatně stejně jako opoziční labouristé, nedostává své povinnosti informovat britskou veřejnost o míře kompromisu a ceně, které si brexit vyžádá, píše The Guardian. Varuje, že Mayové dochází čas na to, aby sladila zavádějící domácí debatu s mezinárodní realitou a věci zřejmě již zašly tak daleko, že takový pokus by patrně vyvolal vysoce destruktivní politickou krizi, která by neprospěla ani zbytku Evropy.
Mayová tak potřebuje pomoc od Bruselu, jelikož sama nedokáže přijít s novým, vysoce integrovaným modelem blízkého partnerství, poukazuje britský deník. Dodává, že EU by se takového modelu neměla bát coby nebezpečného precedentu, ale naopak jej přivítat jako signál, že vzájemné spojenectví je mnohem pevnější a pružnější, než se zdá běžným evropským občanům.
Související
Británií otřásá skandál. Král přijal rezignaci arcibiskupa z Canterbury
Nejhorší rok v životě. Princ William překvapil upřímnými slovy
Velká Británie , Brexit , EU (Evropská unie) , Theresa Mayová
Aktuálně se děje
před 9 minutami
RECENZE: Dekadentní Gladiátor II se ocitá mezi slastnou pokleslostí a nefunkčními emocemi
před 40 minutami
Pavel řekl, zda by Babišovi svěřil vládu. Může to ovlivnit jeho další kandidaturu
před 1 hodinou
Češi po výhře nad Gruzií postupují v Lize národů mezi elitu. Mají také jistou baráž o MS
před 1 hodinou
Storm Shadow donutí ruské síly přeskupit jednotky. Co jsou zač střely, které zvýší obavy z další eskalace?
před 2 hodinami
Ukrajina poprvé použila britské střely Storm Shadow k útokům na ruské území
před 2 hodinami
Strach z prohloubení války. USA i EU se obávají eskalace hybridních útoků
před 3 hodinami
Svět čekají dva nejnebezpečnější měsíce války, varuje Orbán
před 4 hodinami
Austin se vysmál Putinovi: Na Ukrajině selhal, nedosáhl svých cílů ani za 1000 dní
před 4 hodinami
Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou
před 4 hodinami
Nad Ukrajinou se stahují mračna. Zelenskyj přiznal, že kvůli Trumpovi může prohrát
před 5 hodinami
Počasí letos překoná obávaný rekord. Je ještě naděje na změnu?
před 5 hodinami
Ruské útoky ohrožují energetickou stabilitu Ukrajiny. Zvyšují riziko jaderné katastrofy
před 6 hodinami
BBC: Ukrajina je na pomezí taktického neúspěchu. Ruské jednotky postupují, ohrožují strategická města
před 7 hodinami
Medveděv vyhrožuje jadernou válkou čím dál agresivněji. Zatemnil mu alkohol mysl?
před 7 hodinami
Počasí: Přívaly sněhu v Evropě zasáhnou i část Česka. Meteorologové varují
před 7 hodinami
Zelenskyj apeluje na svět, aby jednal. Čím více času Putin má, tím horší je situace, prohlásil
před 8 hodinami
Rusko varuje NATO: Podpora Ukrajiny na ruském území nebude bez následků
před 8 hodinami
Může Putin rozpoutat třetí světovou? Expert odpověděl na otázku, která je opět na stole
před 9 hodinami
"Strategická katastrofa". Rozhodnutí o amerických raketách možná přišlo na poslední chvíli
před 9 hodinami
Použití jaderných zbraní si Moskva nemůže dovolit, shodují se experti
Bezpečnostní experti se pro EuroZprávy.cz shodli na tom, že si Kreml z různých důvodů nemůže dovolit použít na Ukrajině jaderné zbraně. Změnou jaderné doktríny se ale ruské vedení jednoznačně snaží o zastrašení Spojených států a NATO.
Zdroj: Jakub Jurek