Londýn - Vláda britské premiérky Theresy Mayové se v pátek shodla na tom, že bude usilovat o vytvoření zóny volného obchodu s EU po opuštění tohoto společenství. Zároveň ale podle stanice SkyNews zintenzívnila přípravy pro případ, že brexit nastane bez dohody s Bruselem.
Britský návrh předpokládá, že země zachová stejné předpisy pro všechno průmyslové a zemědělské zboží, tak jak je dodržuje doteď coby stávající člen unie. Naopak se ale Londýn chce uvolnit od pravidel EU v oblasti služeb, které jsou jedním z hlavních hnacích motorů britské ekonomiky. Ministři se shodli, že spolu s tím se musí Británie smířit s tím, že evropské trhy budou méně dostupně pro její služby.
Vláda Mayové tuší, že EU nebude s tímto plánem souhlasit, protože se brání čemukoli, co by hrozilo rozdělením jednotného unijního trhu. Proto posílil přípravy i na brexit "bez dohody".
Mayová čelila odporu části kabinetu. Podle Sky News ministr pro brexit David Davis podle všeho vyjádřil vážné výhrady k plánu, protože měl vážné pochybnosti o tom, že se Brusel jím vůbec bude zaobírat. Nakonec ale s plánem souhlasili všichni členové kabinetu a nikdo se nerozhodl podat demisi, jak se zprvu v médiích spekulovalo.
"Jedná se o důležitý další krok v našich jednáních s Evropskou unií. Ale samozřejmě máme ještě spoustu práce, abychom zajistili, že se s EU dostaneme v říjnu do konečného bodu," řekla v pátek Mayová televizi Sky News s odkazem na říjnový summit Evropské unie, který má být v otázce brexitu klíčový.
"Výsledkem je, že se vyhýbáme třenicím v oblasti obchodu, který chrání pracovní místa a příjmy, stejně jako dodržujeme naše závazky v Severním Irsku," dodala Mayová. Podle ní vláda souhlasí také s novými celními podmínkami, které jsou vstřícné vůči podnikatelům a zároveň umožňují Británii svobodně uzavírat nové obchodní dohody se zbytkem světa.
Pokud by se ale Británie vázala normami EU, mohlo by to způsobit komplikace s uzavíráním nových dohod například se Spojenými státy, na jejichž zemědělské výrobky, jež by chtěly do Británie vyvážet, se vztahují jiná pravidla. Británie by také musela dál brát ohledy na rozhodnutí soudu EU ohledně pravidel, které Londýn sdílí s Bruselem.
Přehledně: Podmínky Británie pro brexit
Británie by akceptovala pokračující "harmonizaci" s pravidly EU týkajícími se obchodního zboží, která se budou vztahovat pouze na ty komodity, u nichž je nezbytné se vyhýbat komplikacím v obchodu.
Britský parlament by měl konečné slovo v tom, jak budou tato pravidla začleněna do britského práva a uchová si právo odmítnout tak učinit.
V oblasti služeb, včetně těch finančních, má být dohoda jiná: jejich regulace má být "pružnější", čili ne tak přísná, protože má umožnit Británii uzavírat dvoustranné dohody s jednotlivými členskými státy EU.
Svoboda pohybu mezi Británií a EU ve stávajícím formátu má skončit. Má ale vzniknout jakýsi "rámec mobility", který zajistí, aby britští a unijní občané mohli dál cestovat přes hranice, pokud by jejich cílem byla turistika, studium či využití pracovní příležitosti.
Nová celní dohoda bude postupně zaváděna s cílem vzniku takzvaného "kombinovaného celního území". Británie chce mít pod kontrolou svoje cla a rozvíjet samostatnou obchodní politiku.
Pravomoc soudu EU nad Británií má skončit, respektive se udržet jen v odvětvích, v nichž Británie chce dál dodržovat společná pravidla.
Související
Vrátí se Británie do EU? Jednání se mohou obnovit, má to ale podmínku
Události Petra Nutila: Konec Liberlandu, nejhorší premiér, antibrexit a homofobní konzervatismus
Brexit , Theresa Mayová , EU (Evropská unie) , Velká Británie
Aktuálně se děje
před 26 minutami
Strach z prohloubení války. USA i EU se obávají eskalace hybridních útoků
před 1 hodinou
Svět čekají dva nejnebezpečnější měsíce války, varuje Orbán
před 2 hodinami
Austin se vysmál Putinovi: Na Ukrajině selhal, nedosáhl svých cílů ani za 1000 dní
před 2 hodinami
Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou
před 2 hodinami
Nad Ukrajinou se stahují mračna. Zelenskyj přiznal, že kvůli Trumpovi může prohrát
před 2 hodinami
Počasí letos překoná obávaný rekord. Je ještě naděje na změnu?
před 3 hodinami
Ruské útoky ohrožují energetickou stabilitu Ukrajiny. Zvyšují riziko jaderné katastrofy
před 4 hodinami
BBC: Ukrajina je na pomezí taktického neúspěchu. Ruské jednotky postupují, ohrožují strategická města
před 4 hodinami
Medveděv vyhrožuje jadernou válkou čím dál agresivněji. Zatemnil mu alkohol mysl?
před 4 hodinami
Počasí: Přívaly sněhu v Evropě zasáhnou i část Česka. Meteorologové varují
před 5 hodinami
Zelenskyj apeluje na svět, aby jednal. Čím více času Putin má, tím horší je situace, prohlásil
před 5 hodinami
Rusko varuje NATO: Podpora Ukrajiny na ruském území nebude bez následků
před 6 hodinami
Může Putin rozpoutat třetí světovou? Expert odpověděl na otázku, která je opět na stole
před 6 hodinami
"Strategická katastrofa". Rozhodnutí o amerických raketách možná přišlo na poslední chvíli
před 7 hodinami
Použití jaderných zbraní si Moskva nemůže dovolit, shodují se experti
před 7 hodinami
Jak obejít Trumpa? Čínské firmy přišly na způsob, jak neplatit cla
před 7 hodinami
Povolí Britové Ukrajině použít Storm Shadow? Po rázném kroku USA se pod tlakem ocitá i Starmer
před 9 hodinami
Zimní počasí dorazilo do Česka. Sněžit bude nejen dnes
včera
Konec šéfky Sněmovny? ANO chce odvolat Pekarovou Adamovou, podpisů má desítky
včera
Zmáčkne Putin jaderné tlačítko? Teoreticky může, analýza ale ukazuje, proč to neudělá
Rusko opět přitahuje globální pozornost změnou své jaderné doktríny, která nyní umožňuje použití nukleárních zbraní i v případě konvenčních útoků na ruské území. Tato změna přichází v kritickém okamžiku – jen dva dny poté, co USA povolily Ukrajině použití svých raket na cíle hluboko uvnitř Ruska.
Zdroj: Libor Novák