Jednání britské vlády o brexitu se protahuje, konec je nejasný

Jednání britské vlády o textu předběžné dohody o brexitu mezi Británií a zbytek Evropské unie bude zřejmě trvat déle, než se očekávalo. Kabinet se dnes sešel v 15:00 SEČ a podle původních informací BBC měla premiérka Theresa Mayová před tisk předstoupit zhruba po třech hodinách. Podle aktuálních informací britských médií se ale debata protáhne přinejmenším o další hodinu až dvě. Na výsledek londýnských jednání čekali v Bruselu několik hodin velvyslanci zbývajících 27 zemí EU, jejich schůzka nakonec skončila před 19:00 SEČ.

Mimořádné zasedání vlády premiérka Mayová svolala do svého sídla v Downing Street 10 proto, aby svým ministrům představila text předběžné dohody o podmínkách odchodu Británie z Evropské unie. Podle britských médií se chce ale každý ministr k rámcové smlouvě podrobně vyjádřit, a zasedání kabinetu tak může trvat až pět hodin.

Velvyslanci ostatních unijních zemí zatím do ruky text na technické úrovni odsouhlasené "rozvodové dohody" nedostali, o posledním dění je jen ústně informovala Sabine Weyandová, zástupkyně Michela Barniera, který vede unijní vyjednávací tým.

Text dohody a nástin obsahu zatím stále ne zcela domluvené politické deklarace o budoucí podobě vzájemných vztahů by měl Barnier zveřejnit až poté, co bude zřejmý souhlasný postoj britské strany. Vyloučeno ovšem není, že se tak stane ještě dnes večer. Pokud budou Britové s domluveným textem souhlasit, měl by Barnier oznámit, že v jednáních o brexitu nastal dostatečný pokrok k tomu, aby předseda Evropské rady Donald Tusk mohl - zřejmě na neděli 25. listopadu - svolat mimořádný summit EU, na němž by lídři dohodu odsouhlasili. Takovému summitu ale musí předcházet přípravná jednání na nižších úrovních.

Podle některých informací má nyní určité výhrady k návrhu dohody Španělsko. V souvislosti s Gibraltarem mu totiž vadí nyní v určité situaci zvažované jednorázové prodloužení přechodného období po brexitu.

Už před začátkem zasedání britské vlády média upozorňovala, že Mayová bude čelit tvrdému odporu některých ministrů. Objevila se i jména členů kabinetu, kteří by na protest proti předběžné dohodě mohli rezignovat. Nejčastěji se hovořilo o ministryni pro mezinárodní rozvoj Penny Mordauntové, ministrovi pro záležitosti Skotska Davidovi Mundellovi či ministryni práce Esther McVeyové.

Dohoda, jejíž dokončení bylo ohlášeno v úterý, se týká především práv pro občany EU v Británii a pro Brity v jiných zemích EU, vyrovnání britských finančních závazků a přechodného období po odchodu Spojeného království z bloku v březnu 2019. Jednání nejvíce komplikovala otázka režimu na hranici mezi Irskem a Severním Irskem.

Situaci by mohla zkomplikovat severoirská Demokratická unionistická strana (DUP), jejíchž devět poslanců toleruje v britském parlamentu menšinovou vládu konzervativců. Předsedkyně DUP Arlene Fosterová by se měla s Mayovou ještě dnes setkat. Na tiskové konferenci vpodvečer Fosterová varovala, že nepřipustí, aby pro Severní Irsko platila po brexitu jiná pravidla než pro zbytek Spojeného království. Pokud se Mayová rozhodne porušit slib a dopustí, aby byla porušena integrita země, bude to mít podle Fosterové "své důsledky".

Související

Princ William se svou rodinou

Nejhorší rok v životě. Princ William překvapil upřímnými slovy

Rok s letopočtem 2024 ještě není u konce, stále zbývá několik týdnů. Dvaačtyřicetiletý princ William je však už nyní přesvědčen, že letošek byl nejtěžším rokem jeho života. Důvodem jsou pochopitelně především vážné zdravotní potíže členů britské královské rodiny. 

Více souvisejících

Velká Británie Brexit

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu k Evropskému parlamentu upozornil na možnost, že by Rusko mohlo zapojit až 100 000 severokorejských vojáků do bojů na Ukrajině. Prohlášení přichází v době, kdy konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou dosáhl 1 000 dnů a situace na frontě zůstává vyhrocená.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Sergej Lavrov

Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce

Útok ukrajinské armády na Brianskou oblast pomocí amerických balistických raket ATACMS vyvolal ostrou reakci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento čin za důkaz toho, že Západ usiluje o eskalaci války na Ukrajině. Na summitu skupiny G20 v Brazílii prohlásil, že Moskva bude na tuto „kvalitativně novou fázi války Západu proti Rusku“ adekvátně reagovat.

před 3 hodinami

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty

V Rusku byla spuštěna hromadná výroba mobilních protiatomových krytů označených jako KUB-M. Podle výzkumného institutu ministerstva pro mimořádné situace mají tyto kryty zajistit ochranu před různými hrozbami způsobenými člověkem i přírodními katastrofami. Kryty jsou schopné poskytnout útočiště na 48 hodin, což může být zásadní v případě vážného ohrožení. Uvedla to agentura Reuters.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Po raketách Taurus už nevolá jen Kyjev. Tlak na Scholze neustále roste

Německý kancléř Olaf Scholz i nadále odmítá poskytnout Ukrajině rakety dlouhého doletu Taurus, a to navzdory zprávám o změně postoje Spojených států, které nyní povolují Ukrajině využívat americké rakety ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Scholzův „nein“ zůstává nezměněný a podle mluvčího německé vlády rozhodnutí USA nemá na tuto pozici žádný vliv. Uvedl to server Politico.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

COP29

Za změny počasí nemohou, přesto je devastují jako první. Pro malé země není COP29 konferencí, ale bojem o přežití

Vyjednávání na klimatické konferenci COP29, která právě probíhá v ázerbájdžánském Baku, se podle prezidenta Palau Tommyho Remengesaua Jr. pohybují příliš pomalu. Pro malé ostrovní státy, známé jako SIDS (Small Island Developing States), je tento nedostatek pokroku frustrující a potenciálně fatální. Stoupající hladiny moří, erozi pobřeží a devastaci místního zemědělství nelze ignorovat – tyto země stojí v první linii klimatické krize, přestože samy přispěly ke globálním emisím skleníkových plynů jen minimálně.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

před 8 hodinami

Ilustrační foto

Bilion dolarů za záchranu počasí na Zemi? Podle ekonomů nejde o vysokou částku

Přechod na udržitelnější ekonomiku vyžaduje investice ve výši přibližně 1 bilionu dolarů ročně do roku 2030. Podle předních ekonomů však tato částka nepředstavuje neúnosnou zátěž pro rozpočty vyspělých zemí. Naopak by investice mohly podpořit zelený ekonomický růst a snížit rizika spojená s klimatickými změnami, uvedl server The Guardian.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Lidskost v Pásmu Gazy zemřela? OSN popsala jeden z nejhorších incidentů

V sobotu bylo v jižní části Pásma Gazy vyrabováno téměř 100 nákladních aut s humanitární pomocí, což OSN označila za jeden z nejhorších incidentů svého druhu. Podle UNRWA, agentury OSN pro palestinské uprchlíky, bylo z celkových 109 vozů směřujících z přechodu Kerem Šalom do Gazy vyrabováno 97 vozidel. Uvedl to server CNN.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Fotograf serveru EuroZprávy.cz podruhé za sebou uspěl v rámci Czech Press Photo

Druhým rokem v řadě uspěl v jedné z kategorií prestižní fotografické soutěže Czech Press Photo fotograf serveru EuroZprávy.cz Michal Zelinka. Mezinárodní porota letos ocenila jeho snímky z oslav zisku titulu mistrů světa v ledním hokeji na domácím šampionátu, které hostilo Staroměstské náměstí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy