Za změny počasí nemohou, přesto je devastují jako první. Pro malé země není COP29 konferencí, ale bojem o přežití

Vyjednávání na klimatické konferenci COP29, která právě probíhá v ázerbájdžánském Baku, se podle prezidenta Palau Tommyho Remengesaua Jr. pohybují příliš pomalu. Pro malé ostrovní státy, známé jako SIDS (Small Island Developing States), je tento nedostatek pokroku frustrující a potenciálně fatální. Stoupající hladiny moří, erozi pobřeží a devastaci místního zemědělství nelze ignorovat – tyto země stojí v první linii klimatické krize, přestože samy přispěly ke globálním emisím skleníkových plynů jen minimálně.

Prezident Remengesau přirovnal klimatickou krizi k invazi, která ohrožuje potravinovou bezpečnost, ekonomiku, kulturu i samotnou existenci těchto států. „Klimatická krize je naše invaze,“ prohlásil podle serveru The Guardian. „Je to neúprosný a neustálý útok na vše, co nás definuje.“

Na příkladu Palau je možné vidět, co klimatická krize znamená pro malé ostrovní státy. Dříve hojné moře, které bylo zdrojem obživy a bohatství, se nyní stává hrozbou. Pobřeží se postupně noří pod hladinu oceánu, tradiční farmy s taro mizí a obyvatelé čelí nejisté budoucnosti.

„Moře, které nám po staletí přinášelo život, nám ho nyní bere,“ popsal prezident situaci. Změny, které Palau zažívá, nejsou ojedinělé – podobné problémy řeší celé Pacifické ostrovy.

Pařížská dohoda z roku 2015 formálně uznala zvláštní zranitelnost malých ostrovních států. Zároveň slíbila, že globální oteplování udrží „výrazně pod 2 °C“ a bude usilovat o hranici 1,5 °C. Překročení této hranice by pro SIDS znamenalo katastrofu.

Vědecké studie varují, že pokud se oteplení zvýší nad 1,5 °C, mnoho ostrovů bude čelit nevratným ztrátám. Pobřežní oblasti budou zatopeny, zemědělská produkce zkolabuje a biodiverzita mořských ekosystémů bude výrazně omezena.

Jedním z hlavních témat COP29 je vytvoření nového cíle klimatického financování (NCQG), který má nahradit dosavadní závazek poskytovat 100 miliard dolarů ročně na pomoc rozvojovým zemím. Palau a další státy SIDS ale varují, že současná jednání nepřinášejí konkrétní výsledky a že finance musí být poskytovány rychle, předvídatelně a ve formě grantů, nikoli půjček.

„Potřebujeme dostatečné, flexibilní a predikovatelné financování,“ uvedl prezident Remengesau. Zdůraznil, že malé ostrovní státy by neměly být nuceny zadlužovat se kvůli problémům, které nezpůsobily.

Konference COP29 představuje pro malé ostrovní státy zásadní příležitost k prosazení jejich zájmů. Remengesau připomněl, že už před rokem 2015 mezinárodní společenství uznalo jejich specifické potřeby. Nyní je třeba, aby tyto závazky nezůstaly jen na papíře.

„Nemáme čas na prázdná slova,“ řekl prezident. „Musíme vidět skutečné kroky, které nám pomohou bojovat s touto krizí.“

Pro Palau a další malé ostrovní státy není COP29 jen další klimatickou konferencí – je to boj o přežití. Prezident Remengesau, který se stane předsedou Aliance malých ostrovních států (AOSIS), slíbil, že tyto státy budou i nadále jednotně požadovat respektování závazků přijatých v rámci Pařížské dohody.

„Naše budoucnost závisí na kolektivní akci,“ uzavřel prezident. „Prosíme svět, aby stál při nás.“ 

Související

COP29

Co přinesla letošní COP29? Počasí šlo stranou, rozdíly se prohlubují, paliva nikdo neřešil

Konference OSN o změně klimatu COP29, která se konala v Baku, hlavním městě Ázerbájdžánu, skončila s pocitem hořkosti. Vyjednávání, která trvala více než dva týdny, přinesla dohodu o klimatickém financování, ale výsledky zanechaly většinu delegátů nespokojených. Rozdíly mezi bohatými a chudými zeměmi se ještě více prohloubily a otázky týkající se odklonu od fosilních paliv zůstaly nevyřešeny, uvedl server The Guardian.

Více souvisejících

klimatická konference (COP29)

Aktuálně se děje

před 44 minutami

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

před 1 hodinou

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Čína, ilustrační fotografie.

Čína se vložila do konfliktu v Kašmíru. V zákulisí jasně stojí za jednou ze zemí

Čína vyzvala Indii a Pákistán k maximální zdrženlivosti poté, co se obě země v noci na středu ocitly v ozbrojeném konfliktu, zejména v citlivém regionu Kašmíru. Přestože Peking oficiálně apeluje na mír a stabilitu, v praxi se staví spíše na stranu Islámábádu. Čínsko-pákistánské vztahy nejsou mimořádně dobré jen kvůli strategickému partnerství, ale i v důsledku vlastních dlouhodobých pohraničních sporů obou zemí s Indií.

před 10 hodinami

Ukrajina je připravena na příměří, tvrdí Kellogg. Kreml reaguje

Ukrajina souhlasí s příměřím na úrovni současné frontové linie, nastínil americký zmocněnec Keith Kellogg v rozhovoru pro televizní stanici Fox News. Kyjev nicméně trvá na vytvoření demilitarizované zóny na své i ruské straně. Kreml o takovém návrhu zatím neví. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy