Podle britských médií se chystá britská premiérka Theresa Mayová v nadcházejícím týdnu požádat poslance, aby jí poskytli více času na vyjednání změn v brexitové dohodě mezi Londýnem a Bruselem. Většina Britů si dokonce přeje, aby Mayová odchod Británie z EU, nyní plánovaný na 29. března, odložila. Vyplývá to z průzkumu společnosti BMG Research pro britský deník The Independent. Mayová hodlá nejpozději ve středu v parlamentu pronést prohlášení o stavu brexitových jednání a ve čtvrtek by měli poslanci hlasovat o dalším postupu, napsala agentura DPA.
Podle deníku The Daily Telegraph se Mayová chystá v následujícím týdnu poslance vyzvat, aby jí dali dva týdny na dojednání změn v brexitové dohodě. Zákonodárcům chce slíbit, že ještě tento měsíc je bude informovat o svých aktuálních plánech a dá jim příležitost hlasovat o dalších krocích. To jí má poskytnout čas na další jednání s unijními lídry.
Pokud poslanci dají ve čtvrtek Mayové více času na jednání, bylo by to už podruhé od lednového zamítnutí její brexitové dohody. Mluvčí britské vlády agentuře DPA potvrdila, že s dalším prohlášením premiérky v parlamentu se počítá 27. února a i poté by měl mít parlament ještě jednu příležitost hlasovat o dalším postupu.
Opozice Mayovou podezírá, že chce těsně před 29. březnem poslance postavit před volbu buď přijmout jí vyjednanou dohodu, nebo odejít z EU bez dohody. Opoziční pokusy zbavit premiérku kontroly nad brexitovým procesem nebo si vynutit odklad brexitu dosud ztroskotaly.
Stínový labouristický ministr pro brexit Keir Starmer nedělníku The Sunday Times řekl, že Mayová předstírá pokrok v jednáních, zatímco ve skutečnosti pouze marní čas, aby mohla na konci března postavit poslance před volbu: buď její dohoda, nebo žádná dohoda.
"To nesmíme připustit," řekl Starmer. Opoziční labouristé se podle něj chystají prosadit dodatek, který vystaví "tvrdou stopku" zmíněné premiérčině snaze a přinutí ji předložit brexitovou dohodu parlamentu před 26. únorem.
"We are weeks away from March 29 and are now narrowed down to two options. One is a close economic relationship, a customs union and single market alignment, the other is the option of a public vote.” Says @Keir_Starmer https://t.co/UZ33gAHjfh
— Preet Kaur Gill MP (@PreetKGillMP) 8. února 2019
Dohodu, kterou vláda premiérky Mayové vyjednala v Bruselu, ale poslanci Dolní sněmovny v lednu odmítli. Předsedkyně vlády se nyní snaží dosáhnout právně závazných změn v dohodě. EU nicméně odmítá dohodu znovu otevírat.
Třiapadesát procent voličů se necelých sedm týdnů před plánovanou rozlukou Británie s EU vyslovilo pro oddálení odchodu a umožnění druhého referenda nebo dalších jednání s Bruselem, informoval deník The Independent. Třiatřicet procent Britů by nyní podpořilo brexit bez dohody, i když by to postihlo ekonomiku, a 14 procent na věc nemá jasný názor.
Devětačtyřicet procent dotázaných vyjádřilo názor, že brexit bez dohody by znamenal hospodářskou katastrofu, která by zemi způsobila trvalé škody.
Šéfka Konfederace britského průmyslu (CBI) Carolyn Fairbairnová dnes varovala, že hrozba odchodu Británie z EU příští měsíc bez dohody se zvýšila a země nyní vstoupila do "zóny nebezpečí".
I někteří ministři se už otevřeně vyslovili pro prodloužení účinnosti článku 50 Lisabonské smlouvy o opuštění EU v situaci, kdy se dá jen obtížně očekávat, že do 29. března britská Dolní sněmovna schválí rozlukovou dohodu.
Šéf labouristů Jeremy Corbyn dokonce tento týden naznačil, že jeho strana by mohla podpořit nové referendum o dohodě vyjednané konzervativní vládou premiérky Mayové.
Bývalý labouristický premiér Tony Blair dnes televizi Sky News řekl, že buď nastane měkký brexit, který navrhuje Corbyn, nebo brexit bez dohody, který si přejí exministr zahraničí Boris Johnson nebo protiunijní politik Nigel Farage. Zodpovědný člověk podle něj nemůže brexit bez dohody navrhovat. "Bylo by to ekonomicky nesmírně nebezpečné pro Británii a pro mírový proces v Severním Irsku, bylo by to potenciálně zničující," řekl Blair.
"You've got to decide what #Brexit you want before you leave."Former prime minister Tony Blair tells #Ridge a second referendum is still possible.He also warned of "devastating" consequences for peace in Northern Ireland in the event of a no-deal: https://t.co/LAn85tyQGL pic.twitter.com/LMTpDH9CyS
— Ridge on Sunday (@RidgeOnSunday) 10. února 2019
Hlavním sporným bodem v brexitové dohodě jeprávě otázka budoucího režimu na hranici mezi Irskou republikou a Severním Irskem, které je součástí Spojeného království. Obě strany si přejí zachovat režim bez přísných hraničních kontrol. Takzvaná irská pojistka, která jim má zabránit a na které se Londýn s Bruselem původně dohodly, vadí řadě britských poslanců. Mnoho z nich v ní vidí riziko dlouhodobého připoutání Británie k unijním strukturám.
Ministr pro brexit Stephen Barclay bude v pondělí o možných změnách týkajících se irské pojistky jednat s unijním vyjednávačem Michelem Barnierem.
Související
Vrátí se Británie do EU? Jednání se mohou obnovit, má to ale podmínku
Události Petra Nutila: Konec Liberlandu, nejhorší premiér, antibrexit a homofobní konzervatismus
Brexit , Velká Británie , Theresa Mayová , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
před 14 minutami
Počasí se zklidnilo, ceny začnu klesat? Potravinářský gigant popsal, co se dnes děje
před 37 minutami
Počasí: Meteorologové varují před větrem. Pocitovou teplotu srazí dolů
před 56 minutami
Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi
před 1 hodinou
Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ
před 1 hodinou
Záhada, nad kterou si láme hlavu celý svět. Co zničilo nejmodernější ruskou zbraň na Ukrajině?
před 2 hodinami
Povolení útočit raketami ATACMS v Rusku rozlítilo Moskvu. Svět čeká na reakci Putina
před 2 hodinami
Jak víme, že klimatická krize je příčinou extrémního počasí?
před 3 hodinami
Čím může Kyjev útočit v Rusku? Chlouba americké armády ATACMS je víc než jen zbraní
před 3 hodinami
Korčok se vrací do hry. Jeho úkolem bude změnit vnímaní Progresivního Slovenska, říká politolog pro EZ
před 3 hodinami
Pařížská dohoda není mrtvá, nemůžeme ale nechat planetu shořet, varuje Měsícová
před 3 hodinami
Počasí, jaké jsme si nikdy neuměli představit. Přináší smrt a zkázu napříč kontinenty, varují vědci
před 4 hodinami
Jak mohou údery raketami ATACMS v Rusku změnit průběh války?
před 5 hodinami
Počasí se příští víkend nečekaně oteplí
včera
Zelenského vymodlené rakety zkomplikují válku. Povolení k užití ATACMS v Rusku je Bidenovo dědictví Trumpovi
včera
Biden povolil Ukrajině použití amerických zbraní na území Ruska
včera
Rakousko je bez plynu. Gazprom mu zavřel kohoutky
včera
Útěk z USA před Trumpem? Na čtyři roky vás ukryjeme, vrátíte se, až odejde, slibuje lodní společnost
Aktualizováno včera
Lidé na Národní třídě vypískali Rakušana i Babiše, Pavel zpytoval svědomí. Na Staroměstském náměstí se demonstruje
včera
Do pěti let budeme mít platy jako Němci, slíbil Fiala. Ve skutečnosti to nebude ani za dalších 35 let
včera
COP29: Světu dochází čas. Musí sehnat bilion dolarů ročně dříve, než nastoupí Trump
Jochen Flasbarth, německý ministr pro rozvoj a jedna z klíčových postav probíhajícího summitu OSN o změně klimatu COP29, vyzval delegáty, aby překonali rozdíly a dosáhli dohody o klimatickém financování.
Zdroj: Libor Novák