Vypukne 12. dubna brexitový chaos? Pět možných scénářů dalšího vývoje

Britská premiérka Theresa Mayová vnesla do brexitového slovníku nové slovo - kompromis, když se ve středu sešla s vůdcem labouristické opozice Jeremym Corbynem ve snaze zabránit chaotickému odchodu z unie příští pátek 12. dubna. K tomu kroku sáhla poté, co zákonodárci třikrát odmítli dohodu o brexitu a nedokázali se dohodnout ani na jiné možnosti.

Další možnosti vývoje:

Žádná dohoda

- Stále hrozí, že pokud Británie nedokáže prolomit současnou patovou situaci kolem brexitu, riskuje odchod z EU bez dohody příští pátek.

- EU minulý měsíc odsouhlasila odklad původního data odchodu 29. března, ale dala Británii čas jen do 12. dubna, aby se při pokračující absenci schválené dohody rozhodla mezi dvěma cestami - buďto odejít bez dohody anebo odsunout brexit třeba až do konce roku a zapojit se do evropských voleb.

No Deal could have been brilliant.It would have secured independence from a European Union that now is sucking the UK back into its prison: https://t.co/XsLK7TVHYi #Brexit

— Richard Wellings (@RichardWellings) 4. dubna 2019

- Většina politiků, ekonomů a obchodních skupin se domnívá, že odchod bez dohody by poškodil EU a měl by drastický dopad na Británii. Mohl by vést k uvalení cel na obchod mezi EU a Británií, zavedení celních kontrol by mohlo způsobit dlouhé fronty v přístavech a nedostatek základních potravin.

- Skalní příznivci odchodu z unie toto odmítají a volají po "čistém brexitu", většina zákonodárců je ale proti němu. Parlament nesouhlas s brexitem bez dohody dal najevo již několikrát - naposledy ve středu, kdy schválil zákon, pověřující vládu vyjednávat o odkladu, bude-li hrozit odchod bez dohody.

- Tato varianta ale stále hrozí jakožto výchozí zákonná možnost, a může k ní dojít i pokud EU odmítne schválit další odklad. Unie uvedla, že britské žádosti vyhoví pouze v případě, že Londýn přijde s konkrétním novým plánem.

Kompromisní dohoda

- Po dvouletém vyjednávání Británie s EU byla loni v listopadu představena dohoda o rozluce, s termíny odchodu a nástinem budoucích vztahů.

- Ale britský parlament ji třikrát odmítl, a proti byli poslanci z obou hlavních táborů. Stoupenci brexitu ve sněmovně mají za to, že vládní strategie nepředstavuje skutečný odchod z EU, a jeho odpůrci zase, že je horší, než dosavadní status Británie jako člena unie.

- Tento týden začala Mayová poprvé hledat kompromis s labouristickými oponenty ve snaze zajistit si jejich podporu smlouvy o odchodu. Mohlo by to vést k udržení těsnějších ekonomických vztahů s unií, oproti dosud zastávaným názorům Mayové.

"Měkčí" brexit

- Nabídka Mayové k jednání s opozicí naznačuje, že je ochotna k měkčí formě brexitu, než toho, který popisovala od nástupu do čela vlády.

- Dosud vždy trvala na tom, že Británie musí opustit jednotný trh a unijní bezcelní prostor a vyjednat si nové obchodní smlouvy s jednotlivými zeměmi.

- Kdyby do svého plánu zakomponovala celní unii, zajišťující hladký pohyb zboží v rámci EU, kterou prosazují labouristé, získalo by jí to cenné hlasy v parlamentu.

- Patrně by to přivítala i EU a Británie by možná mohla spořádaně odejít s dohodou v nadcházejících měsících.

- Zároveň by to ale způsobilo rozkol v Konzervativní straně a mohlo vést k rezignacím probrexitových ministrů.

- Tato nestabilita by zvýšila riziko britských předčasných voleb, které by proměnily parlament a mohly prolomit současný patový stav.

Odklad brexitu

Mayová připouští, že Británie by potřebovala další odklad svého odchodu, aby odvrátila odchod bez dohody. Britská vláda zřejmě hodlá požádat o výrazné prodloužení vyjednávacího období s možností ukončit jej, jakmile se schválí "rozvodová" dohoda. Doufá, že se tak stane před 22. květnem.

- EU, vyčerpaná chaotickou situací kolem odchodu, deklaruje, že další odklad schválí jen v případě jasného plánu Británie na další postup.

- Ani Londýn ani EU si nepřejí účast Británie v evropských volbách 23. - 26. května, ale v případě nutnosti by k tomu mohlo dojít.

- Předseda Evropské rady Donald Tusk vyzýval unii k "trpělivosti" - aby poskytla Británii žádaný odklad, pokud bude chtít změnit kurz.

Přehodnocení brexitu

- Parlament tento týden těsně odmítl návrh na uspořádání referenda o ratifikaci jakékoli případné dohody o odchodu z EU. Poměrem 292 hlasů ku 191 pak neuspěla snaha poskytnout poslancům možnost podpořit zastavení odchodu z unie za situace, v níž by bezprostředně hrozil brexit bez dohody.

- Návrh na to, aby podmínky odchodu schválilo "potvrzující referendum," podpořila opozice i někteří konzervativní poslanci.

- Vláda ale pořádání dalšího referenda odmítá s tím, že voliči už rozhodli v roce 2016.

- Ovšem v situaci, kdy je rozdělený parlament i vláda premiérky Mayové, by se předání rozhodnutí zpátky do rukou voličů mohlo jevit jako jediná možná cesta vpřed.

Související

Více souvisejících

Brexit Velká Británie Theresa Mayová EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 58 minutami

před 1 hodinou

Češi slaví 17. listopad na Národní třídě

35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci

Oslavám výročí událostí 17. listopadu 1989, které v Československu zahájily pád diktatury komunistické strany, každoročně dominuje pohled do historie. Bývá připomínán represivní charakter a ekonomická stagnace předlistopadového zřízení. Do kontrastu jsou naopak stavěny následné etablování pluralitní demokracie a hospodářská transformace, která začala přibližovat naši zemi k vyspělým západním ekonomikám. Ačkoliv má toto srovnání své opodstatnění, při výročí sametové revoluce se můžeme také zamyslet nad tím, kam polistopadový vývoj momentálně v Česku směřuje a zda některé recepty ordinované v předchozích 35 letech nepotřebují kritické přehodnocení. 

před 2 hodinami

včera

Lukáš Vácha

Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun

Začátkem listopadu byl na programu fotbalové Fortuna ligy třaskavý duel mezi Hradcem Králové a pražskou Slavií (1:1). Třaskavý byl na tolik, že nebylo nouze o rozmíšky hráčů na hřišti, ale i mezi střídačkami. Vrcholem všeho byla rasistická poznámka vůči slávistovi Ondřeji Lingrovi ze strany hradeckého asistenta Lukáše Váchy, který fotbalistu nazval „cikánem“. Na případ po zápase upozornil slávistický předseda představenstva Jaroslav Tvrdík, který ho dal do souvislosti s tím, že před tímto zápasem se hradecký klub zaujal postoj proti rasismu na tribunách. I když se pak Lukáš Vácha za svoji poznámku omluvil, trest od disciplinární komise ho neminul. Dostal stopku dva měsíce a musí zaplatit pokutu ve výši 40 000 korun. 

včera

Ondřej Smetana

Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur

Fotbalové Slovácko už ví, kdo je nástupcem nedávno odvolaného kouče Romana Westa. Stal se jím dvaačtyřicetiletý stratég Ondřej Smetana, jenž se s vedením uherskohradišťského klubu dohodl na spolupráci až do léta roku 2027. Osud vedl rok slovenský Ružomberok, se kterým se Slovácko dohodlo podle serveru isport.cz na odkupu tohoto trenéra. Ten nakonec přišel za 100 000 eur (v přepočtu 2,5 milionu korun). 

Aktualizováno včera

včera

Organizace spojených národů

COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN

Na setkání G20, které se koná tento týden v Riu de Janeiru, čelí světoví lídři naléhavé výzvě k řešení klimatické krize. Organizace spojených národů (OSN) varuje, že pokud se bohaté země nezavážou poskytnout stovky miliard dolarů na pomoc nejchudším zemím při snižování emisí a přizpůsobování se extrémním klimatickým podmínkám, hrozí „ekonomická zkáza“, uvedl server The Guardian.

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků

Americké armádní jednotky umístěné v Evropě, od malých oddílů až po velitelské štáby, získávají cenné zkušenosti z konfliktu na Ukrajině. Tyto poznatky jsou nyní klíčovou součástí druhé fáze modernizačního programu, uvedli zástupci armády na tiskové konferenci pořádané v rámci výročního setkání Asociace americké armády (AUSA) ve Washingtonu.

včera

včera

včera

včera

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší

Ruská část Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) čelí vážným problémům. Únik tlaku a vzduchu z modulu Zvezda, který byl poprvé zaznamenán v roce 2019, se v posledním roce zhoršil a dosáhl nového maxima. Tento problém rozdělil názory odborníků z NASA a ruské vesmírné agentury Roskosmos na závažnost situace, uvedl server CNN.

včera

včera

včera

Ukrajinská armáda

Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?

Na monitoru se objevuje řada živých záběrů z dronů, které snímají bojiště v ruské Kurské oblasti, kde ukrajinské síly od srpna čelí ruským jednotkám. Před monitorem sedí ukrajinský důstojník, jehož oči jsou upřeny na obrazovku. Kousek za ním se shlukují další důstojníci kolem velké papírové mapy, na níž se vinou složité linie ukrajinských a ruských vojenských pozic.

včera

Robert Fico

Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska

Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.

včera

včera

včera

Migrant zaútočil v Německu na policisty. Jedné z nich ukousnul ucho

V německém městě Kolín nad Rýnem došlo v pátek k dramatickému incidentu, při kterém agresivní muž napadl policisty a způsobil jim vážná zranění. Událost se odehrála v dopoledních hodinách v kolínském okrese Ehrenfeld, jak uvedla policie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy