Aktivisté z Extinction Rebellion pokračují v protestech, problémy jsou v Berlíně či Paříži

V řadě velkoměst ve světě dnes druhým dnem pokračují protesty aktivistů z hnutí Extinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí), jejichž cílem je přimět vlády k aktivnějším krokům proti změnám klimatu. Skupiny demonstrujících od rána blokují veřejná prostranství a ulice v centru Berlína a Paříže a také v několika australských městech.

Demonstrace v Německu, ilustrační foto
doporučujeme

V německé metropoli například policie uvolnila od pondělí zablokované Postupimské náměstí, kam se vrátil běžný provoz. Policejní mluvčí sdělila, že ti, kteří obsadili ulice, byly vyzváni, aby místo opustili. Většina z nich výzvy uposlechla, některé demonstranty ale policisté museli odnést.

Na Postupimském náměstí strávilo noc kolem 150 lidí, uvedla agentura DPA. Některé demonstranty strážci pořádku kleštěmi zbavili řetězů, jimiž se spoutali, a přiměli je odstranit dřevěné domky, jež postavili v pondělí.

Další protestní akce pokračuje také u Vítězného sloupu na rušné křižovatce Grosser Stern. V brzkých odpoledních hodinách tam v deštivém počasí bylo několik set protestujících. Jiná skupina přišla před sídlo Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové. Ve vstupním prostoru Domu Konrada Adenauera zpívali "Kde je ochrana klimatu?", hráli na bubínky a tancovali.

V Berlíně členové hnutí Extinction Rebellion naplánovali protestní akce na celý tento týden.

V Londýně se lidé nespokojení se snahou britské vlády omezit dopady klimatických změn přilepili k budově ministerstva dopravy a další demonstrovali před ní. Jiní se připevnili k podvozku nákladního auta, které blokuje ulici před ministerstvem vnitra. Jeden z nich si na její střeše postavil stan. Jiná skupina přinesla před sídlo parlamentu 800 sazenic stromů, čímž chtějí připomenout kabinetu svůj požadavek, aby byly po celé Británii vysázeny miliardy stromů. V centru britské metropole aktivisté obsadili celkem 11 míst a policie od začátku nynějších protestů zatkla přes 400 lidí, uvádí s odvoláním na metropolitní policii stanice BBC.

Po klidné noci obsadilo několik set aktivistů v centru Paříže náměstí Châtelet a jeden z mostů přes Seinu, informovala agentura AFP. Jde o rušný dopravní uzel, který se nachází několik set metrů od pařížské policejní prefektury, kde se dnes za účasti prezidenta Emmanuela Macrona koná tryzna k uctění památky čtyř obětí vražedného útoku z minulého týdne.

V protestech pokračují aktivisté z hnutí Extinction Rebellion i v Austrálii. V centru Brisbane se na rušné křižovatce spoutala řetězy skupina demonstrujících a tři lidé se připoutali k barelům naplněným betonem. Policie tam nejméně deset protestujících zatkla.

Tři zatčení jsou hlášeni i ze Sydney. Policie proti nim zakročila, když si lehli do vozovky na dopravně rušné křižovatce. Stovka dalších protestující se sešla v městském Hyde Parku, kde v převlečení za včely žádali záchranu tohoto užitečného hmyzu ohroženého negativním dopadem lidské činnosti na přírodu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo má 1769 nových případů koronaviru. Vede si lépe než Česko

23.09.2020 08:35 Německo za poslední den zaznamenalo na své území 1769 nových pozitivních nálezů na koronavirus.…

Řím podpořil e-koloběžky. Podle kritiků jejich řidiči zdivočeli

23.09.2020 07:58 Od dvoukolových válečných vozů ve starověkém Římě zvěčněných ve filmu Ben Hur z roku 1959 se…

Nizozemsko zařadilo ČR kvůli koronaviru mezi rizikové země

22.09.2020 22:00 Nizozemsko dnes zařadilo celou Českou republiku kvůli šíření koronaviru mezi rizikové země. Lidé z…

Do Španělska dorazilo za den z Afriky přes moře na 500 migrantů

22.09.2020 21:35 Do Španělska dorazilo za poslední den přes moře z Afriky přes pět set migrantů, z toho dvě stovky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama