Amsterdam a Rotterdam končí experiment s nošením roušek

Amsterodam a Rotterdam přestanou vyžadovat nošení roušek na rušných místech. Platnost opatření, které tato nizozemská města zavedla na počátku srpna, skončí v pondělí. Informoval o tom dnes zpravodajský server NOS.

Rotterdam je s 610 000 obyvateli druhé největší nizozemské město. Jedná se také o největší evropský přístav, město moderní architektury a zároveň město velkého historického významu.
doporučujeme

V metropoli Amsterodamu museli nosit roušky povinně lidé starší 13 let na nákupních třídách, tržištích a dalších rušných místech od 5. srpna. Podle radnice bude ale teď "kvůli chladnějšímu počasí a konci hlavní turistické sezóny pravděpodobně jednodušší dodržovat na nejrušnějších místech odstupy 1,5 metru".

Během září chtějí Amsterodam i Rotterdam experiment s povinným zakrýváním úst a nosu na zalidněných místech vyhodnocovat. Radnice hlavního města uvedla, že na základě výsledků pokusu rozhode, zda nošení roušek opět nařídí.

Podle serveru NOS mělo opatření značný dopad na počet zákazníků v obchodech na důležitých nákupních třídách: Lijnbaan v Rotterdamu a Kalverstraat v Amsterodamu. Nakupujících ubyla po zavedení rouškové povinnosti podle průzkumů až třetina.

Nizozemsko se k nošení roušek na rozdíl od mnoha jiných evropských zemí včetně Česka stavělo po celou dobu pandemie covidu-19 rezervovaně. Vláda premiéra Marka Rutteho nevydala doporučení, aby lidé kvůli šíření koronaviru nosily roušky plošně. Zakrývat si ústa a nos musí jen při cestě hromadnou dopravou.

Podle americké Univerzity Johnse Hopkinse se v Nizozemsku od počátku epidemie koronavirem nakazilo přes 70.000 lidí. S covidem-19 zemřelo 6244 infikovaných.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německý expert nastínil další vývoj koronaviru. Prozradil, k čemu dojde…

30.09.2020 22:00 Aktualizováno Covidu se v dohledné době pravděpodobně nezbavíme. Podle německého experta je ale šance, že se…

Španělsko chystá uzavření měst včetně Madridu

30.09.2020 21:50 Španělsko dnes v rámci boje s koronavirem schválilo nová opatření týkající se cestování do měst…

Kaczyński bude vicepremiérem polské vlády, koalice si prochází krizí

30.09.2020 19:05 Aktualizováno Vlivný předseda polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński se stane členem…

Nizozemská vláda přehodnotila názor na roušky, doporučení se rozšiřuje

30.09.2020 18:33 Nizozemská vláda dnes doporučila občanům, aby nosili roušky na veřejných místech, kde není možné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama