Apel na Čínu. EU žádá propuštění aktivistky odsouzené za reportáže z Wu-chanu

Evropská unie dnes vyzvala Čínu, aby propustila aktivistku, která byla v pondělí odsouzena ke čtyřem rokům vězení za reportáže z Wu-chanu.

Wu-chan
doporučujeme

Bývalá právnička Čang Čan v únoru natáčela situaci ve Wu-chanu, kde v té době bylo první velké ohnisko šíření nového typu koronaviru. Čang následně záběry zveřejňovala na sociálních sítích. EU rovněž vyzvala, aby byli propuštěni i další aktivisté za lidská práva a novináři uvěznění v Číně, informovala agentura AFP.

Mluvčí unijní diplomacie Peter Stano uvedl, že podle věrohodných zdrojů byla Čang Čan ve vazbě mučena a špatně se s ní zacházelo. To vedlo podle mluvčího k výraznému zhoršení zdravotního stavu této aktivistky. "Je velmi důležité, aby dostala adekvátní lékařskou péči," uvedl mluvčí.

Čínské úřady aktivistku zadržely v polovině května a soud odmítal její podmínečné propuštění. Podle obhájců Čang drží za své propuštění hladovku a její zdravotní stav se výrazně zhoršil.

Podle čínských úřadů Čang šířila falešné informace a tím narušovala veřejný pořádek. Organizace na ochranu lidských práv ale poukazují na to, že Peking zadržel i další aktivisty, kteří nezávisle informovali o situaci ve Wu-chanu během akutní fáze epidemie. Tyto informace byly často v rozporu s tím, co tvrdila čínská státní média.

zdroj: YouTube

Čína na výzvu Evropské unie nereagovala. Výzva přitom zazněla v době, kdy se EU chystá uzavřít s Čínou významnou dohodu o investicích, uvádí AFP. Jednání o dohodě začala v roce 2014.

Evropská unie vyzvala k propuštění i dalších novinářů a aktivistů. Mezi nimi je také ujgurský intelektuál a laureát Sacharovovy ceny Ilham Tohti či veterán čínské opozice Čchin Jung-min. Cenu každoročně uděluje Evropský parlament. EU tvrdí, že v Číně je čím dál více omezována svoboda tisku, zhoršuje se přístup k informacím a na vzestupu je zastrašování novinářů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pandemie může přinést éru politické a hospodářské nestability, varuje…

23.01.2021 00:01 NÁZOR - Spolu s tím, jak eurozóna zažívá druhý nárůst koronavirových případů, lze se značnou mírou…

OLAF uzavřel podvody s dotacemi na Slovensku. Navázali jsme na Kuciakovu…

22.01.2021 22:01 Aktualizováno Evropský úřad pro Odhalování podvodů (OLAF) uzavřel tři případy týkajících se přímých plateb v…

Reprodukční číslo se zhoršuje, počet mrtvých v Německu je enormní

22.01.2021 22:01 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES je dále na 73 bodech a více než týden se tak drží ve čtvrtém z…

V Itálii zemřela desetiletá dívka kvůli TikToku. Snažila se omdlít

22.01.2021 21:43 Italské úřady začaly vyšetřovat smrt desetileté dívky, která se udusila kvůli "zkoušce odvahy" na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama