Belgie: Dubnový počet úmrtí na covid-19 se blíží počtům z doby války

Kvůli pandemii covidu-19 zemřelo v Belgii letos v dubnu téměř tolik lidí, kolik jich zahynulo ve stejný měsíc roku 1941, kdy zemi okupovali nacisté. Vyplývá to ze studie bruselské univerzity VUB, o které dnes informovala agentura AFP. U mladých mezi 15 a 24 lety se ale například počet úmrtí snížil, zřejmě kvůli celostátní karanténě.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2), foto: Martin Sanchez
doporučujeme

Letos v dubnu podle předběžných dat zemřelo v Belgii 14.790 lidí. Běžně přitom počet úmrtí ve čtvrtém měsíci roku zůstává v průměru pod hranicí 9000.

"Úmrtnost byla v Belgii mimořádně vysoká, na bezprecedentní úrovni, obzvlášť v období od 1. do 12. dubna. Desátého dubna jsme zaznamenali 639 úmrtí, což je více než dvojnásobek toho, co bychom v takový den očekávali," uvádí studie bruselské nizozemskojazyčné univerzity.

Podle výzkumníků byla letos v dubnu hrubá míra úmrtnosti jen o čtyři procenta nižší než v dubnu 1941, tedy v době druhé světové války, kdy Belgii už téměř rok okupovalo nacistické Německo. "Duben 2020 byl nejsmrtelnějším dubnem od druhé světové války a to jak v absolutním číslech, tak v přepočtu na obyvatele," cituje AFP ze studie univerzity.

Počet úmrtí zaznamenaných v dubnu bývá obyčejně nižší ve srovnání s lednem, únorem a březnem, kdy řádí sezonní chřipka. Letos podle bruselských vědců koronavirus SARS-CoV-2 způsobil, že úmrtnost byla vysoká i ve čtvrtém měsíci roku. Už od 10. března se přitom podle nich úmrtí nad běžnou hladinou dají přičítat "pravděpodobně výhradně" na vrub koronaviru.

Podle studie v dubnu výrazně klesl počet úmrtí lidí ve věkové kategorii od 15 do 24 let. To by mohlo souviset s celostátní karanténou, kterou belgická vláda zavedla v polovině března. V jejím důsledku klesl mimo jiné počet úmrtí při dopravních nehodách.

Belgie, která má 11,5 milionu obyvatel, k dnešnímu dni zaznamenala 9080 zemřelých s covidem-19. Případů nákazy koronavirem se v zemi potvrdilo přes 55.500. V Belgii tak připadá na milion obyvatel téměř 784 mrtvých s covidem-19. Ve Spojených státech, které zaznamenaly v absolutních číslech nejvíce mrtvých, je to přitom jen asi 271 a ve Španělsku 591. Metodiky sčítání počtu mrtvých se nicméně v jednotlivých zemích značně liší.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lídři Srbska a Kosova obnovili jednání o normalizaci vztahů, rozhovory…

12.07.2020 16:48 Aktualizováno Vrcholní představitelé Srbska a Kosova dnes obnovili rozhovory o normalizaci vztahů mezi oběma…

Muž s lukem a šípy odzbrojil policisty v německém městě, místní nemají…

12.07.2020 15:54 Muž ozbrojený mimo jiné lukem a šípy dnes ve městě Oppenau na jihozápadě Německa hrozil policistům,…

Maďarsko zpřísní režim na hranicích, mnozí neprojdou

12.07.2020 14:58 Maďarsko od středy zpřísní kontroly na svých hranicích s cílem zpomalit šíření koronaviru. Lidé…

Poláci si vybírají prezidenta. Komentátorka řekla, jak se budou rozhodovat

12.07.2020 13:00 Nedělní finále polských prezidentských voleb rozhodne o dalším směřování politiky našich severních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy