Bercow skončil, britští poslanci začali vybírat nového předsedu

Dolní komora britského parlamentu, Dolní sněmovna, začala dnes odpoledne vybírat svého nového předsedu. O funkci se utká sedm kandidátů, kteří na úvod volby vystoupili s krátkými projevy. Favoritem sázkových kanceláří je labourista Lindsay Hoyle. Ten dnes svým kolegům řekl, že je důležité, aby byly slyšet i hlasy řadových poslanců. "A já vám slibuji, že se o to zasadím," prohlásil tento dosavadní místopředseda sněmovny.

John Bercow
doporučujeme

Vítěz klání nahradí Johna Bercowa, který po více než deseti letech působení vedl poslaneckou schůzi naposledy ve čtvrtek. Dolní sněmovna bude kvůli prosincovým volbám již ve středu rozpuštěna, nově zvolený předseda má ale velkou šanci, že ho noví poslanci ve funkci potvrdí.

Sedm uchazečů se dnes nejprve poslancům postupně krátce představilo. Následně začnou zákonodárci v tajné volbě vybírat, který z kandidátů bude napříště řídit chod sboru. Hlasovat se bude tak dlouho, dokud některý z nich neobdrží absolutní většinu hlasů.

Kromě Hoylea je za favoritku považována i labouristka Harriet Harmanová, která nese čestný titul "matka sněmovny". Je totiž nejdéle sloužící poslankyní v dolní komoře, kde zasedá již od roku 1982. Ve svém projevu řekla, že britská politika je rozvrácená, a připomněla, že mnoho poslanců čelí výhrůžkám kvůli brexitu. Dodala, že ve funkci předsedkyně by usilovala o reformu Dolní sněmovny a průhlednost svého úřadu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Fake news ohrožují demokracii. EU bude efektivněji postihovat šíření…

03.12.2020 14:24 Evropská unie bude účinněji postihovat záměrné šíření dezinformací, které může ohrožovat fungování…

Zvrat v případu: Podezření, že Švédka desítky let věznila syna, se…

03.12.2020 14:13 Švédská prokuratura uzavře vyšetřování, které tento týden zahájila kvůli podezření, že…

Itálie na Vánoce omezí možnost pohybu, Řecko prodlouží celostátní karanténu

03.12.2020 14:09 Aktualizováno Itálie kvůli koronaviru přes vánoční svátky podstatně omezí možnost pohybu a zakáže lidem cestovat…

Reuters: Dohoda EU s Británií by mohla být v pátek či o víkendu

03.12.2020 13:51 Vyjednavači by se mohli na podobě budoucích vztahů Británie s Evropskou unií dohodnout v pátek nebo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama