Berlín se chystá na demonstrace proti koronavirovým opatřením, očekává se 22 tisíc lidí

Policie v Berlíně se připravuje na možné násilí při ohlášených víkendových protestech proti koronavirovým opatřením. Aktivisté odmítající restrikce vyzvali na sociálních sítích lidi v celé Evropě, aby se ozbrojili a připojili se k nim během demonstrace v německém hlavním městě, informovala dnes agentura Reuters.

Německá policie, ilustrační fotografie
doporučujeme

V berlínských ulicích bude více než 3000 policistů, z nichž 1000 budou posily z dalších spolkových zemí. V případě nutnosti budou nasazena i vodní děla, varovala policie.

"Tuto otevřeně vyjádřenou ochotu k použití násilí vůči úřadům vnímáme jako něco zcela nového," řekl novinářům berlínský policejní viceprezident Marco Langner. Velitel zásahu Stephan Katte nicméně možnost vypuknutí násilí hodnotí jako "spíše nepravděpodobnou", uvedla agentura DPA.

Odpůrce vládních restrikcí kolem koronaviru rozlítilo středeční rozhodnutí Berlína zakázat na sobotu plánovanou demonstraci. Vedení metropole svůj krok odůvodňovalo tím, že lidé na předchozích protestních shromážděních nedodržovali základní preventivní opatření proti šíření nákazy, jako je nošení roušky či udržování společenského odstupu.

Aktivisté z pravicově populistického uskupení Querdenken 711 (Nekonvenční myšlení) se kvůli zákazu obrátili na soud, který dnes rozhodl, že zákaz odporuje německé ústavě. Město uvedlo, že se proti verdiktu odvolá.

Demonstranti se chystají sjet do Berlína nejen z celého Německa, ale také ze zemí, které Německo nedávno zařadilo na takzvaný červený seznam oblastí s vysokým rizikem koronavirové nákazy - Španělska, Francie či Belgie. Podle policie se tím zvyšuje riziko dalšího šíření nákazy.

"Jsou to lidi, kteří odmítají koronavirová opatření, tudíž se domníváme, že si v posledních měsících nedávali absolutně žádný pozor," řekla policejní prezidentka Barbara Slowiková.

Pořádkové síly počítají s účastí až 22.000 demonstrantů, přičemž se očekávají i protidemonstrace příznivců krajní levice.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francie hlásí za 24 hodin dalších více než 14 000 případů

26.09.2020 21:55 Ve Francii se v minulých 24 hodinách potvrdilo 14.412 nových případů koronaviru. Je to o něco méně…

Poučená Itálie účinně bojuje s druhou vlnou covidu. Zvládá ji lépe než…

26.09.2020 21:00 Itálie byla první zemí v Evropě kde virus SARS-CoV-2 udeřil na jaře letošního roku. V té době bylo…

Italský pacient 1 se vydal na 180kilometrovou štafetu

26.09.2020 20:41 První evidovaný italský pacient s covidem-19 Mattia Maestri je mezi účastníky 180kilometrového…

Páteční útok v Paříži asi souvisel s karikaturami Mohameda

26.09.2020 17:45 Aktualizováno Páteční útok v Paříži, při němž útočník pobodal dva lidi nedaleko někdejšího sídla redakce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama