Brexit bude mít dopad i na místní volby ve Francii, německé město přijde o starostu

Odchod Británie z Evropské unie ovlivní kromě jiného i březnové obecní volby ve Francii. V zastupitelstvech francouzských měst a vesnic totiž nyní usedá více než 750 britských občanů, informovala agentura AFP. Pokud Britové nepřijmou občanství některé jiné země evropské sedmadvacítky, nebudou smět po brexitu znovu kandidovat. O svého starostu páteční půlnocí přijde třeba i severoněmecká vesnička Brunsmark.

Brexit, ilustrační foto
doporučujeme

Občané jiných členských zemí Evropské unie mohli poprvé kandidovat do zastupitelstev francouzských obcí poprvé v komunálních volbách v roce 2001. V současnosti v zastupitelstvech usedá 2493 cizinců a největší skupinu z nich tvoří právě Britové (757) následovaní Belgičany (544) a Portugalci (357).

Podle AFP se ale řada Britů, kteří působí v zastupitelstvech francouzských obcí, na brexit připravila a přijala občanství jiné členské země EU, nejčastěji francouzské. Například ve vesničce Poupas severozápadně od Toulouse, která má jen 85 obyvatel, jsou tři z jedenácti zastupitelů zvolených v roce 2014 Britové. Dva z nich mezitím získali francouzské občanství.

Žádná z francouzských obcí se nemusí obávat, že by přišla kvůli brexitu o svého starostu. Místní zákony totiž neumožňují, aby v čele radnice stál někdo jiný než Francouz.

Jiná je situace v sousedním Německu, kde mohou občané jiných unijních zemí zastávat i funkci starosty. O šéfa radnice tak kvůli brexitu přijde například vesnička Brunsmark ve spolkové zemi Šlesvicko-Holštýnsko.

Rodák ze skotského města Dundee Iain Macnab, který úderem páteční půlnoci přijde o unijní občanství, přitom místní radnici vedl už od roku 2008. Agentuře DPA sedmdesátiletý Macnab řekl, že spravoval obec se 160 obyvateli velmi rád a lituje, že starostenskou funkci musí opustit.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko nadále uvolňuje opatření. Čechům stačí negativní test, vyhnou se…

14.06.2021 22:03 Aktualizováno Po zlepšení epidemické situace na Slovensku již ve většině regionů země neplatí omezení pro…

Biden se na summitu NATO poprvé setkal s Erdoganem

14.06.2021 21:50 Americký prezident Joe Biden se dnes v Bruselu po summitu NATO poprvé setkal s tureckým prezidentem…

Lídři zemí NATO vytyčili strategii do roku 2030 a podpořili Česko ve sporu…

14.06.2021 20:44 Lídři třicítky států Severoatlantické aliance se dnes na vrcholné schůzce v Bruselu dohodli na…

Itálie a Portugalsko zahájily další fáze rozvolnění omezení

14.06.2021 19:50 Itálie a Portugalsko dnes zahájily další rozvolňování protikoronavirových omezení. Portugalsko…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama