Británie se opět hádá kvůli brexitu. Budou hlasovat i další občané EU?

Britští opoziční labouristé chtějí umožnit občanům jiných zemí Evropské unie žijícím dlouhodobě v Británii hlasovat v případném dalším referendu o odchodu země z Evropské unie. Michael Gove, který je fakticky zástupce premiéra Borise Johnsona v konzervativní vládě, záměr labouristů kritizoval. Podle ministra by to byl "útok na demokracii", napsal list The Guardian.

Británie by podle aktuálního plánu měla blok opustit 31. ledna příštího roku. Labouristé před čtvrtečními předčasnými volbami slibují, že v případě vítězství vyjednají s EU novou, lepší brexitovou dohodu a následně ji předloží voličům ke schválení v referendu. V něm by měli mít Britové možnost hlasovat i pro setrvání v EU.

Britové schválili odchod z EU v lidovém hlasování v roce 2016. Z patové situace, do které spory o brexit zavedly britskou politiku, by ji měly vyvést právě volby vypsané na příští čtvrtek.

Premiér Johnson již napsal vůdci labouristů Jeremymu Corbynovi, že se snaží "zmanipulovat" druhé referendum ve prospěch setrvání v EU tím, že navrhuje účast dvou milionů Evropanů na hlasování, což by zvrátilo výsledky referenda o brexitu z roku 2016.

"Je to tak, že občané EU v tomto případě nehlasují, stejně jako nikdy nevolili ve všeobecných volbách ani nehlasovali v referendech, jako bylo referendum o brexitu," uvedl Gove v rozhlasovém rozhovoru. Něco takového by podle něj bylo proti principu demokratické férovosti. Je to stejná situace, jako kdyby ve finále ligy dostal najednou jeden z týmů povoleno poslat na hřiště dva další hráče, dodal. "Prostě by to nebylo fér. Byl by to útok na základní princip demokracie," řekl.

Na otázku, proč by si dlouholetý euroskeptik Corbyn přál setrvání v EU, Gove odvětil, že většina labouristických zákonodárců i členů stínového kabinetu je pro setrvání Británie v EU.

Labouristická poslankyně a stínová ministryně obchodu Rebecca Longová-Baileyová prohlásila, že lidé žijící po značnou část svého života v Británii a posílající své děti do britských škol by měli mít právo hlasovat v případném dalším referendu o brexitu. "Myslím, že je spravedlivé zajistit, aby tito lidé měli možnost hlasovat o své budoucnosti," uvedla. Je přesvědčená, že by to výsledky plebiscitu nezkreslilo.

Související

Princ William se svou rodinou

Nejhorší rok v životě. Princ William překvapil upřímnými slovy

Rok s letopočtem 2024 ještě není u konce, stále zbývá několik týdnů. Dvaačtyřicetiletý princ William je však už nyní přesvědčen, že letošek byl nejtěžším rokem jeho života. Důvodem jsou pochopitelně především vážné zdravotní potíže členů britské královské rodiny. 

Více souvisejících

Velká Británie Brexit

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Dominik Feri

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém

Vítězství Donalda Trumpa představuje triumf politiky „bunkru na konci světa“, což je špatnou zprávou pro globální životní prostředí. Tento přístup vychází z myšlenky, že v době klimatických katastrof, vymírání přírody a narůstající nerovnosti je pro bohaté nejlepší šancí na přežití vybudování osobního útočiště, kde se mohou chránit před zoufalými masami. Jedná se o přežití těch nejbohatších, varuje server The Guardian.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Krůček od apokalypsy? Studená válka by nově zahrnovala tři strany, a byla by pořádně horká

S aktuálními hrozbami ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině, zrychleným programem zbrojení v Číně a americkou touhou po nadřazenosti, vyvstává podle serveru The Guardian základní otázka: Co by donutilo světové vůdce ustoupit od hrozící světové války?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy