Další odklad kvůli brexitu? EU je velice znepokojena

Na vyjednávání o obchodní dohodě mezi Evropskou unií a Británií, s nímž se má začít po předpokládaném lednovém brexitu, bude nejspíš potřeba více času, než dosud plánovaných jedenáct měsíců. V rozhovoru pro dnešní vydání francouzského listu Les Echos to řekla šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Obě strany by proto podle ní měly poctivě zvážit, zda by nebylo lepší dobu vyhrazenou pro jednání prodloužit. Británie zatím takový odklad rezolutně odmítá.

"Jsem velice znepokojená tím, jak málo máme času... Zdá se mi, že bychom měli na obou stranách vážně uvažovat o tom, zda můžeme jednání zdárně dokončit v tak krátkém termínu," řekla šéfka EK francouzskému listu. "Bylo by rozumné situaci znovu posoudit v polovině roku a poté, pokud to bude třeba, přechodné období prodloužit," dodala.

Přechodné období, určené pro uzavření nového partnerství Londýna s Bruselem, je aktuálně naplánováno do konce příštího roku. Pokud tedy skutečně Británie z unie 31. ledna vystoupí, bude na vyjednání kýžené dohody o volném obchodu vyhrazen pouze zbytek roku 2020. Přechodné období může být ovšem do konce června prodlouženo o dva roky, britský premiér Boris Johnson ale dal jasně najevo, že si takový vývoj nepřeje.

Odsunutí termínu Londýnu výslovně zapovídá i dodatek prováděcího zákona k brexitové dohodě, který britští poslanci schválili před Vánoci. Evropská komise přitom opakovaně varovala, že nyní stanovený harmonogram jednání je "extrémně náročný". Pokud by se dohodu o vzájemných vztazích nepodařilo do konce roku 2020 uzavřít a zároveň by nebylo prodlouženo přechodné období, pak by začátkem roku 2021 hrozil podobný scénář jako v případě odchodu Británie z EU bez dohody, uvedla agentura AP.

Varování, že uzavřít náročná jednání Londýna a EU o obchodu, bezpečnostních otázkách či dopravě, možná nepůjde za pouhých 11 měsíců, von der Leyenová vyslovila i v rozhovoru pro německý magazín Spiegel, jehož nové vydání vychází v sobotu. "Dělá mi to velké starosti, protože na to, kolik témat musíme řešit, je ten čas extrémně krátký," řekla v něm.

Související

Více souvisejících

Velká Británie Brexit Ursula von der Leyenová

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 37 minutami

před 58 minutami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Merz řekl, jak může Evropa zapůsobit na Trumpa

Konzervativní kandidát na německého spolkového kancléře Friedrich Merz vyzval Evropu, aby se postavila čelem výzvám, které s sebou může přinést druhé funkční období nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa. 

před 2 hodinami

včera

Marián Bušša

Co může napáchat znovuzvolení Trumpa? Politolog pro EZ prozradil, kdo z něj může těžit

Vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách vyvolalo širokou diskusi o tom, jakým směrem se Spojené státy budou ubírat na nejbližší čtyři roky. Při této příležitosti EuroZprávy.cz oslovily Mariána Buššu, politologa z univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne, aby nám přiblížil, jak by mohla vypadat Trumpova repríza v Bílém domě. V rozhovoru jsme se zaměřili na budoucí směřování americké zahraniční politiky vůči Číně a Izraeli, vztahy mezi Spojenými státy a Evropskou unií, ale také na to, jak Trumpův návrat ovlivní populistické trendy a politické dění ve střední Evropě. 

včera

včera

včera

Joe Biden

Biden po volbách v USA promluvil k národu

Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek ve svém projevu slíbil hladké předání moci vítězi prezidentských voleb Donaldu Trumpovi, které má proběhnout 20. ledna příštího roku.

včera

včera

Frank-Walter Steinmeier

Vládní krize v Německu: Poprvé se k ní vyjádřil prezident

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier se ve čtvrtek vyjádřil k politické krizi, která vypukla po rozpadu třístranné koalice v zemi. Podle něj je nezbytné udržet zdravý rozum a odpovědnost, aby Německo bylo schopno čelit globálním otřesům.

včera

Donald Trump

Výsledky voleb v USA okomentoval i Hizballáh

Militantní hnutí Hizballáh, které je silně podporováno Íránem a dlouhodobě se angažuje v konfliktu proti Izraeli, a to především na libanonské hranici, neočekává od nového prezidenta USA žádnou změnu.

včera

včera

včera

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Expert pro EZ vysvětlil, proč Rusku vítězství Trumpa vyhovuje

Co vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách bude znamenat pro americkou zahraniční politiku vysvětlil v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz přední český expert na mezinárodní vztahy Martin Jirušek z brněnské Masarykovy univerzity. „V zahraniční politice se zaměří hlavně na Čínu, protože čistě pragmaticky z podpory Ukrajině neplyne přínos pro jeho voliče, který by mohl dobře prezentovat,“ popsal.

včera

včera

včera

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem Prohlédněte si galerii

Ukrajina čelí tvrdé realitě. Trump může za 24 hodin ukončit válku tak, jak se to Kyjevu líbit nebude

Ukrajina se ocitla před tvrdou realitou, kterou si mnozí jen neradi připouštěli: vítězství Donalda Trumpa, který slíbil ukončit válku během „24 hodin“. To však může znamenat omezení podpory a nátlak na Kyjev, aby přijal podmínky, jež by pro Ukrajinu nebyly výhodné. Trump, který už v minulosti zpochybňoval vojenskou pomoc USA a kritizoval prezidenta Zelenského, chce přerušit americké angažmá v zahraničních konfliktech, což by mohlo oslabit odpor Ukrajiny proti Rusku.

včera

Donald Trump

Trumpovo vítězství ohrožuje světovou ekonomiku. Evropa a USA mohou rozpoutat obchodní válku

Po vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách se podniky a ekonomové z celého světa snaží analyzovat jeho slib z kampaně, že zavede plošné clo na veškeré zahraniční zboží. Trump vnímá cla jako způsob, jak podpořit americkou ekonomiku, ochránit pracovní místa a zvýšit daňové příjmy. Navrhované sazby mezi 10 % až 20 % by měly dopad na ceny po celém světě a znepokojují zejména Evropu, uvedl BBC.

včera

včera

Proč Kamala Harrisová neuspěla? Prohrála už před volbami, cílila na Trumpa, ne na voliče

Kamala Harrisová, viceprezidentka Spojených států, vstoupila do volební kampaně s velkými ambicemi, které se však rychle rozplynuly. Její cesta na vrchol začala, když Joe Biden po nepovedené debatě odstoupil a ona převzala vedení kampaně. Na počátku se těšila z podpory a generovala počáteční momentum, ale nakonec selhala v několika klíčových oblastech, které zmařily její šance na vítězství.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy