Dánsko si kvůli leteckému incidentu předvolalo velvyslance Ruska

Dánsko si dnes předvolalo ruského velvyslance kvůli incidentu, při kterém minulý týden ruská stíhačka narušila dánský vzdušný prostor. Informovala o tom dnes agentura AFP.

SU-27
doporučujeme

"Je naprosto zásadní, aby se všichni - včetně Ruska - drželi základních pravidel hry a mezinárodních principů," uvedl dánský ministr zahraničí Jeppe Kofod. Ruskému velvyslanci dal podle svých slov "jasně najevo, že se to nesmí opakovat".

Podle Kodaně narušila ruská stíhačka v pátek vzdušný prostor nad Bornholmem, nejvýchodnějším dánským ostrovem v Baltském moři. Ruský stroj Su-27 pronásledoval americký bombardér B-52 a pokračoval v tom i v prostoru nad územím Dánska. Otočil se až poté, co Dánové vyslali své stíhačky F-16.

Americké letadlo se nad Dánskem účastnilo cvičení Severoatlantické aliance, jejíž je severská země členem.

NATO dnes páteční incident rovněž odsoudilo. Generál Jeffrey Harrigian uvedl, že je narušení vzdušného prostoru nad Bornholmem příkladem toho, "jak Rusko nerespektuje mezinárodní normy a suverénní vzdušný prostor spojeneckých zemí". Incidentem z minulého týdne se podle něj "provokativní chování Ruska dostalo na novou úroveň".

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útočník v německém Frankfurtu nožem zranil několik lidí

26.01.2021 22:06 Aktualizováno V úterý dopoledne došlo v německém Frankfurtu nad Mohanem k útoku, při kterém bylo zraněno několik…

V pondělí téměř 7000 nakažených. Skóre PES kleslo

26.01.2021 21:52 Aktualizováno Denní počet nových případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání dál klesá. V pondělí jich…

Cestou z krize je vakcína proti koronaviru, řekla Merkelová

26.01.2021 18:40 Jedinou cestou z nynější krize je vakcína proti covidu-19, zásadní je přitom spolupráce na její…

Čech v Německu čelí obžalobě za to, že větvemi ohrožoval dopravu

26.01.2021 18:33 Až 15 let za mřížemi hrozí v Německu Čechovi, který podle vyšetřovatelů několik roků dával na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama