EU se zaručila, že Británie objednané vakcíny dostane

Evropská unie se zaručila, že Londýn objednané vakcíny dostane, uvedla dnes britská ministryně obchodu Liz Trussová. Brusel v pátek ustoupil od plánu použít nouzová opatření z protokolu o Severním Irsku z předloni uzavřené brexitové dohody a zamezit vývozu vakcín do Británie.

Očkování, ilustrační foto
doporučujeme

"Je důležité, abychom udrželi otevřené hranice, abychom ohledně vakcín odolali nacionalismu a vzdorovali protekcionismu (...). Jsme potěšeni, že EU přiznala, že spuštění článku 16 (...) by byla chyba a že tak neučiní," řekla Trussová v rozhovoru s televizí Sky News.

"Jsme si jisti, že dokážeme dostát svému očkovacímu programu. Máme od Evropské unie záruku, že smlouvy nebudou narušeny," dodala.

Brusel v pátek oznámil, že pokud výrobci vakcín proti covidu-19 nedodrží smlouvy s Evropskou unií, budou jim moci členské státy dočasně omezit vývoz očkovacích látek vyráběných v podnicích na území bloku. Šlo o reakci na aktuální spor EU s britsko-švédskou firmou AstraZeneca. Společnost, jejíž preparát Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) v pátek doporučila k používání v zemích bloku, chce proti původní dohodě výrazně snížit množství vakcíny, kterou dodá do konce března.

Komise zároveň chtěla spustit ochrannou klauzuli severoirského protokolu, a zabránit tak přepravě vakcín z Irska, které je členem EU, do Severního Irska, které je součástí Spojeného království.

EU ale nakonec krátce před půlnocí z pátka na sobotu zveřejnila prohlášení, že zajistí, aby severoirský protokol, který má udržet irskou hranici otevřenou, zůstal nedotčen. Komise však varovala, že pokud budou vakcíny a účinné látky bez povolení převáženy do třetích zemí a mimo blok, použije "všechny nástroje, které má k dispozici".

Brusel chtěl původně použít článek 16 protokolu o Severním Irsku, který umožňuje jednostranná ochranná opatření při neočekávaných negativních dopadech na zachování jednotného trhu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lídři EU jednají o spolupráci s NATO i posilování vlastní obrany

26.02.2021 10:46 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie dnes debatují o tom, jak vyvážit posilování obranné…

ONLINE: Přes 14 tisíc nově nakažených. Česko je nejhorší v EU, počet…

26.02.2021 10:30 Aktualizováno V Česku přibylo ve čtvrtek 14 457 nově nakažených lidí. Počet úmrtí s koronavirem se k dnešní osmé…

Polští mladíci letěli do Mexika za prací, namísto toho přišli o orgány

26.02.2021 08:11 Polskem otřásl osud dvou dvacetiletých mladíků, kteří tento měsíc odletěli do Mexika za přislíbenou…

Nakažlivější mutace koronaviru je v Česku. Vláda zváží omezení pohybu

25.02.2021 22:05 Aktualizováno Ve středu přibylo v Česku 13 657 nakažených. Vláda bude dnes pokračovat v jednáních o zpřísnění…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama