EU znepokojují kroky Íránu, je ale pro zachování jaderné dohody

Evropská unie zvýší snahu o zachování jaderné dohody s Teheránem z roku 2015, přestože ji rozhodnutí Íránu obohacovat uran až na 20 procent znepokojuje, uvedl dnes podle agentury AFP mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. S obohacováním uranu výrazně nad hranici stanovenou v dohodě již Írán začal, což podle agentury AP oznámila íránská vláda. Informaci potvrdila také Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE).

Josep Borrell
doporučujeme

"Kroky Íránu nás velmi znepokojují. Jeho jednání představuje porušení jeho jaderných závazků a bude mít vážné důsledky," uvedl mluvčí Peter Stano. "Zároveň je ale velice důležité, abychom (jadernou) dohodu uchovali," sdělil Stano.

Írán dosud obohacoval uran na 4,5 procenta, i tím už ale porušil dohodu z roku 2015, která pro něj stanoví strop 3,67 procenta. Obohacováním se zvyšuje koncentrace izotopu 235, který je klíčový při jaderném štěpení uranu. Pro jaderné elektrárny se uran obohacuje v jednotkách procent, pro výrobu jaderné zbraně je třeba obohacení na více než 85 procent. Teherán ale vždy tvrdil, že jeho jaderný výzkum je mírový a že o jadernou zbraň neusiluje.

V dohodě, kterou v roce 2015 uzavřely Írán, USA, Rusko, Čína, Británie, Francie a Německo, se Teherán zavázal omezit jaderné aktivity výměnou za zrušení protiíránských sankcí. Spojené státy, které dohodu podepsaly za prezidenta Baracka Obamy, od ní pod vedením Donalda Trumpa v roce 2018 odstoupily a sankce proti Íránu obnovily. Od té doby Teherán dohodu porušuje. Zbývající signatáři se dohodu snaží zachovat a minulý měsíc vyzvali Teherán, aby začal úmluvu opět plně dodržovat.

Další porušování smlouvy ze strany Íránu může zkomplikovat možné opětovné připojení USA. To dříve avizoval zvolený americký prezident Joe Biden. Pokud by se k dohodě USA vrátily a Írán by se zavázal k jejímu dodržování, mělo by se jednat o jejím rozšíření. Někteří signatáři navrhují, aby úmluva zahrnula i omezení íránského programu balistických raket. Teherán ale tvrdí, že o rozšíření dohody není třeba jednat.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko možná začne uvolňovat restrikce

22.01.2021 17:46 Slovensko po předchozím nárůstu nyní zaznamenalo pokles počtu potvrzených nových případů infekce…

ONLINE: Reprodukční číslo se zhoršuje, počet mrtvých v Německu je enormní

22.01.2021 16:33 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES je dále na 73 bodech a více než týden se tak drží ve čtvrtém z…

Polsko začalo očkovat. Hlásí se i Češi, termíny docházejí

22.01.2021 14:21 Někteří Češi z pohraničí, kteří mají kromě českého i polské občanství, začali využívat možnosti…

Slovensko nebude usilovat o zastavení přesunu práce do Indie

22.01.2021 13:07 Slovensko nebude usilovat o to, aby zvrátilo rozhodnutí nadnárodních firem o propouštění…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama