Francie zavede kontroly na hranicích u lyžařských středisek

Francie zavede náhodné kontroly na hranicích, které jsou v blízkosti lyžařských středisek v sousedních zemích, aby odradila Francouze od cesty do zahraničí. Policie by Francouze z hranic při návratu domů mohla poslat do sedmidenní izolace.

Jean Castex
doporučujeme

Cílem je podle premiéra Jeana Castexe předejít případné třetí vlně epidemie, ochránit obyvatele Francie před možnou nákazou koronavirem a odradit je od cesty do zemí, kde je sjezdové lyžování povoleno, například do Švýcarska, uvedl premiér v dnešním ranním rozhovoru na stanici BFM TV.

V rámci Evropy jsou ohledně povolení lyžování dva tábory. Na straně Francie stojí také Itálie a Německo, otevření středisek před svátky odmítají. Opačný postoj má Švýcarsko, které lyžování povolilo, a Rakousko, které by své rozhodnutí mělo zveřejnit dnes. Rakouský lyžařský svaz (ÖSV) v pondělí vládu vyzval, aby nepodléhala pokusům o "démonizaci" zimních sportů. Lyžařská střediska na Slovensku jsou zatím otevřená, zavřít je v případě zhoršení situace může vláda nebo krizový štáb. Lyžování v úterý povolili také v Polsku.

Skiareály v Česku se připravují na novou lyžařskou sezonu, přestože stále není jasné, za jakých podmínek a v jakém termínu se budou moci otevřít pro veřejnost. Pravidla, která připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu s experty, by měla být hotová tento týden. Podmínky a provoz musí ale schválit ministerstvo zdravotnictví a epidemiologové.

Ve Francii za úterý přibylo 8083 nových případů koronavirové infekce, už třetí den v řadě se počet nově nakažených drží pod hranicí 10.000. Z francouzských nemocnic bylo propuštěno více než 600 pacientů, kteří se léčili s covidem-19, a jejich celkový počet poprvé od 4. listopadu klesl pod 28.000 lidí. Smrtelná bilance vzrostla o 775 na celkových 53.506. Od začátku nynější pandemie se koronavirem ve Francii, která má necelých 67 milionů obyvatel, nakazilo více než 2,23 milionu lidí, uvádí Reuters. To je pátý nejvyšší počet na světě.

Francouzi budou moci cestovat v zemi, lyžařská centra neotevřou

Od 15. prosince nebude ve Francii nutné mít u sebe písemné potvrzení při každé cestě mimo domov, uvedl premiér Castex v rozhovoru. Cestování v rámci země bude přes den bez omezení, od 21:00 do sedmé ráno bude ale dál platit noční zákaz vycházení.

Ve Francii, podle odhadů stanice BFM TV nejspíš na severu země, se do konce roku uskuteční masivní testování na koronavirus ve třech oblastech v podobném modelu, jako ho provedlo Slovensku nebo britský Liverpool. Zaměří se na místa, kde je vysoká koncentrace osob a regionální metropole. Ve hře tak je například Lille, Le Havre, Caen nebo region Auvergne-Rhône-Alpes.

O termínu očkování proti koronaviru SARS-CoV-2 rozhodují podle premiéra Castexe odborníci a nikoliv vláda, přednost budou mít rizikové skupiny a pracovníci ve zdravotnictví a v sociálních službách. Francie chce podle Castexe počkat na schválení vakcíny příslušnými úřady Evropské unie.

Po včerejším setkání s představiteli církve premiér Castex také oznámil, že pro kostely a další církevní stavby bude nejspíš platit omezení šesti metrů čtverečních na osobu, namísto stávající hranice 30 osob na jedno setkání. Vláda má na změnu čas do čtvrtečního rána, kdy vyprší třídenní lhůta, kterou dal vládě francouzský nejvyšší správní soud.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Registrační systém k očkování měl po spuštění potíže, Pfizer omezí dodávky…

15.01.2021 21:58 Aktualizováno Čína zaznamenala nejvyšší denní přírůstek nakažených koronavirem za posledních více než deset…

Polsko chce trestat Facebook či Twitter, chystá k tomu zákon

15.01.2021 21:55 Aktualizováno Polské ministerstvo spravedlnosti dnes oznámilo, že připravuje nový zákon, který by měl omezit moc…

Pfizer dočasně omezí dodávky vakcíny do Evropy. Země chtějí vysvětlení

15.01.2021 21:43 Aktualizováno Farmaceutická firma Pfizer dočasně omezí dodávky své vakcíny proti nemoci covid-19 do Evropy,…

V létě se bude cestovat s očkovacími pasy a testy, myslí si Leyenová

15.01.2021 21:37 Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové bude možné v Evropské unii v létě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama