Francie zavede kontroly na hranicích u lyžařských středisek

Francie zavede náhodné kontroly na hranicích, které jsou v blízkosti lyžařských středisek v sousedních zemích, aby odradila Francouze od cesty do zahraničí. Policie by Francouze z hranic při návratu domů mohla poslat do sedmidenní izolace.

Jean Castex

Cílem je podle premiéra Jeana Castexe předejít případné třetí vlně epidemie, ochránit obyvatele Francie před možnou nákazou koronavirem a odradit je od cesty do zemí, kde je sjezdové lyžování povoleno, například do Švýcarska, uvedl premiér v dnešním ranním rozhovoru na stanici BFM TV.

V rámci Evropy jsou ohledně povolení lyžování dva tábory. Na straně Francie stojí také Itálie a Německo, otevření středisek před svátky odmítají. Opačný postoj má Švýcarsko, které lyžování povolilo, a Rakousko, které by své rozhodnutí mělo zveřejnit dnes. Rakouský lyžařský svaz (ÖSV) v pondělí vládu vyzval, aby nepodléhala pokusům o "démonizaci" zimních sportů. Lyžařská střediska na Slovensku jsou zatím otevřená, zavřít je v případě zhoršení situace může vláda nebo krizový štáb. Lyžování v úterý povolili také v Polsku.

Skiareály v Česku se připravují na novou lyžařskou sezonu, přestože stále není jasné, za jakých podmínek a v jakém termínu se budou moci otevřít pro veřejnost. Pravidla, která připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu s experty, by měla být hotová tento týden. Podmínky a provoz musí ale schválit ministerstvo zdravotnictví a epidemiologové.

Ve Francii za úterý přibylo 8083 nových případů koronavirové infekce, už třetí den v řadě se počet nově nakažených drží pod hranicí 10.000. Z francouzských nemocnic bylo propuštěno více než 600 pacientů, kteří se léčili s covidem-19, a jejich celkový počet poprvé od 4. listopadu klesl pod 28.000 lidí. Smrtelná bilance vzrostla o 775 na celkových 53.506. Od začátku nynější pandemie se koronavirem ve Francii, která má necelých 67 milionů obyvatel, nakazilo více než 2,23 milionu lidí, uvádí Reuters. To je pátý nejvyšší počet na světě.

Francouzi budou moci cestovat v zemi, lyžařská centra neotevřou

Od 15. prosince nebude ve Francii nutné mít u sebe písemné potvrzení při každé cestě mimo domov, uvedl premiér Castex v rozhovoru. Cestování v rámci země bude přes den bez omezení, od 21:00 do sedmé ráno bude ale dál platit noční zákaz vycházení.

Ve Francii, podle odhadů stanice BFM TV nejspíš na severu země, se do konce roku uskuteční masivní testování na koronavirus ve třech oblastech v podobném modelu, jako ho provedlo Slovensku nebo britský Liverpool. Zaměří se na místa, kde je vysoká koncentrace osob a regionální metropole. Ve hře tak je například Lille, Le Havre, Caen nebo region Auvergne-Rhône-Alpes.

O termínu očkování proti koronaviru SARS-CoV-2 rozhodují podle premiéra Castexe odborníci a nikoliv vláda, přednost budou mít rizikové skupiny a pracovníci ve zdravotnictví a v sociálních službách. Francie chce podle Castexe počkat na schválení vakcíny příslušnými úřady Evropské unie.

Po včerejším setkání s představiteli církve premiér Castex také oznámil, že pro kostely a další církevní stavby bude nejspíš platit omezení šesti metrů čtverečních na osobu, namísto stávající hranice 30 osob na jedno setkání. Vláda má na změnu čas do čtvrtečního rána, kdy vyprší třídenní lhůta, kterou dal vládě francouzský nejvyšší správní soud.

Podle nového rakouského kancléře Schallenberga je vládní koalice křehká

16.10.2021 16:22 Nový rakouský kancléř Alexander Schallenberg připustil, že vládní koalice, kterou tvoří jeho…

V Litvě se plní nemocnice nakaženými, většina je jich neočkovaná

16.10.2021 14:25 Dvě ze tří největších nemocnic v litevské metropoli Vilniusu přestaly kvůli přetížení pacienty s…

Kaczyński chce zákon k řešení krize kolem migrantů

16.10.2021 13:36 Polsko by mělo mít nový právní prostředek k regulaci situace na hranici, přes kterou se z Běloruska…

Náctiletý s puškou z lega spustil v německém Lindau rozsáhlý zásah policie

16.10.2021 12:18 Rozsáhlou policejní akci spustil náctiletý chlapec, který se v maskáčích a s puškou z lega…

V Německu přibylo dalších 10 949 případů koronaviru

16.10.2021 07:53 V Německu přibylo dalších 10.949 případů koronaviru, tedy zhruba o 2000 více než před týdnem. Po…

Francie chce motivovat k očkování, končí s bezplatnými testy na koronavirus

15.10.2021 18:39 Francie ode dneška nenabízí bezplatné testy na koronavirus lidem, kteří nejsou očkovaní proti…

Pfizer a BioNTech podaly u EMA žádost o schválení vakcíny pro děti od pěti…

15.10.2021 16:40 Farmaceutické společnosti Pfizer a BioNTech podaly Evropské agentuře pro léčivé přípravky (EMA)…

Předsedové SPD, FDP a Zelených chtějí zahájit jednání o nové koalici

15.10.2021 14:11 Lídři německých sociálních demokratů (SPD), liberálů (FDP) a Zelených se dohodli, že zahájí…

Itálii zachvátily protesty a stávky kvůli povinnosti mít covidový pas

15.10.2021 12:34 Stávky a protesty provází dnes v Itálii začátek platnosti nového opatření, kvůli kterému se lidé…

Polsko se obává, že přijde o miliardy eur od Evropské unie

15.10.2021 11:41 Osud desítek miliard eur ve fondech Evropské unie určených pro Polsko je na vážkách a po konfliktu…

Související:

Právě se děje

reklama