KOMENTÁŘ: Jak se bude vyvíjet EU po brexitu?

Brexit je důležitým milníkem britské historie a politiky stejně jako té unijní – na této skutečnosti se shodují politologové, politici a další analytici, ale i běžní občané ze všech koutů světa. Proces odchodu Spojeného království z unie ovlivňuje politické dění na obou stranách kanálu už od poloviny roku 2016, ne-li od roku 2015. Nelze však tvrdit, že je brexit jediným faktorem, který v současnosti ovlivňuje vývoj a směřování EU.

Na vývoj evropského bloku působí současně mnoho faktorů a procesů a při jejich sledování můžeme vytvářet různé scénáře možného vývoje EU po brexitu, které nám napomáhají k lepšímu pochopení a zhodnocení možností toho, co by se mohlo v blízké budoucnosti odehrát. Pro účely tohoto komentáře si dovolím přiblížit scénář, kterým se blíže zabývali i profesoři Ulrich Krotz a Joachim Schild. Bude se jednat o scénář EU pod hegemonií Německa a Francie.

Brexit nepochybně ovlivní dynamiku procesů a politik na evropském kontinentu, stejně tak bude odchod Spojeného království z unijního bloku působit i na jeho dosavadní uspořádání. V důsledku brexitu můžeme zcela jistě očekávat to, že se v Evropské unii změní rozložení moci mezi jednotlivými aktéry – pozice některých členských států v důsledku brexitu posílí, zatímco jiné země mohou o svoji dosavadní pozici přijít. Právě Německo a Francie by mohly v důsledku dopadů brexitu zažít obnovení jejich bilaterálního vztahu, který by stál v centru rozhodování o EU.

Hegemonie Německa a Francie

Německo a Francie jsou státy, které stály u evropské integrace od jejího samotného zrodu. Již od 50. let minulého století můžeme tyto hráče považovat za jakési tahouny evropského projektu, který se po válce začal na kontinentu utvářet. Současné Německo a Francie jsou státy ekonomicky silné, poměrně stabilní, zodpovědné, jedná se o členy společenství, které ostatní členské země považují za zcela klíčové a pro další spolupráci esenciální partnery. Vztah Německa a Francie můžeme označit za velice blízký, až speciální, což je právě tím faktorem, který činí jejich spojenectví na evropské půdě tak významným.  

Francie a Německo je v současné době možné považovat za epicentrum spolupráce unijních států, jsou to právě tyto státy, které řídí debaty na poli EU, které svými rozhodnutí působí na další aktéry v unijním systému a které tak do určité míry rozhodují o tom, jakým směrem se evropská integrace vyvíjí a vyvíjet bude. Je možné předpokládat, že po brexitu navíc dojde k dalšímu posílení a hlubšímu ukotvení tohoto bilaterálního vztahu, což může mít na EU jako takovou pozitivní dopady.

Mimo jiné by v rámci tohoto scénáře došlo k posílení evropské spolupráce, prohloubení integrace v určitých oblastech, které byly doposud blokovány Británií, nebo k navrácení občanské podpory v evropský projekt, který najednou získá mnohem silnější a jednotnější centrum – Paříž a Berlín. Od tohoto centra budou nadále vycházet téměř všechny iniciativy spolupráce, a to především v oblastech společné zahraniční a bezpečnostní politiky. Ta je totiž pro současnou EU zcela klíčovou doménou spolupráce jejich členských států. Bezpochyby by došlo i k posílení v oblastech ekonomiky a obchodu.

Co bychom mohli v rámci tohoto scénáře navíc nově pozorovat je posílení tzv. flixibilní integrace, kterou se Německo s Francií snaží prosazovat už několik let. V cestě této myšlence vždy stála Velká Británie, a proto se zdá, že by se idea flexibilní kooperace, založená na různých tempech a intenzitách přístupu členských států k integraci, mohla po brexitu konečně naplnit.

Scénář nicméně nabízí i stinné stránky, nejedná se v žádném případě o scénář ideální. Zcela určitě by s ním nesouhlasily státy menší velikosti, nebo státy, které stojí mimo některé oblasti spolupráce – například státy stojící mimo eurozónu, v rámci které by vztah sledovaných zemí značně posílil. Scénář hegemonie Německa a Francie po brexitu by se zcela jistě nemusel zamlouvat státům tzv. Visegrádské skupiny, mezi jejíž členy se řadí i Česká republika. Jedná se o státy, které měly až doposud ve Spojeném království partnera proti silnému Německu a Francii, která se vždy snažila o větší míru harmonizace mezi členskými zeměmi.

Jak jsem zmínila na začátku tohoto komentáře, brexit není a nebude jediným faktorem, který ovlivní budoucí směřování Evropské unie v nadcházejících letech. Mimo brexit bude důležité, jak se jednotlivé členské státy vypořádají se svými vnitropolitickými situacemi, jakým způsobem se bude postupovat v řešení unijních a dalších mezinárodních krizí a bude zcela klíčové i to, jaké podoby nabude vztah mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií po brexitu.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Francie Angela Merkelová Brexit Německo Emmanuel Macron

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu: Izrael zůstane proti Hamásu osamocený, když bude muset

Izrael zůstane ve válce proti palestinskému hnutí Hamás "osamocený", pokud bude muset. Prohlásil to dnes izraelský premiér Benjamin Netanjahu v reakci na varování prezidenta USA Joea Bidena v souvislosti s plánovanou operací izraelské armády ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Uvedla to agentura AP.

včera

Ilustrační foto

Všechny vodní elektrárny na Ukrajině jsou vážně poškozeny

Při středečních útocích ruských sil na Ukrajinu byly vážně poškozeny dvě vodní elektrárny a jsou mimo provoz. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek uvedla státní energetická společnost Ukrhydroenerho, nekonkretizovala však, o které elektrárny se jedná.  

včera

včera

včera

Polsko-běloruská hranice

Polsko posiluje kovovou bariéru na hranici s Běloruskem

Polsko posiluje kovovou bariéru na své hranici s Běloruskem, aby zabránilo nelegální migraci. Připravuje také plány na zvýšení ochrany hranice s Ruskem, uvedl ve čtvrtek polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz podle agentury AP.

včera

včera

včera

Valerij Zalužnyj

Změny ve vedení Ukrajiny: Zalužnyj míří do Británie, Kubrakov skončil

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek dekretem oficiálně jmenoval bývalého vrchního velitele ozbrojených sil Valerije Zalužného mimořádným a zplnomocněným velvyslancem Ukrajiny v Británii. Ukrajinský parlament také dnes odvolal Olexandra Kubrakova z funkce místopředsedy vlády pro obnovu Ukrajiny.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

V lomu ČSA přeruší těžbu. Bude se propouštět, oznámila Severní energetická

Severní energetická ve čtvrtek oznámila, že přerušuje těžbu hnědého uhlí v lomu ČSA na Mostecku v Ústeckém kraji. Rozhodnutí o ukončení provozu má přijít v následujících měsících. Firma se chystá propustit asi 500 zaměstnanců. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy