Internetem koluje další fake news. Šíří ji známá slovenská dezinformační stránka

Populární slovenská dezinformační facebooková stránka Chemtrails Slovensko s téměř 30 tisíci fanoušky rozšířila nepravdu o postoji brazilského poslance ke koronaviru. Video,u kterého někdo cíleně zmanipuloval popisek, se šířilo i napříč sociálními sítěmi v Česku.

Dezinformace, fake news, ilustrační foto
doporučujeme

Slovenskými a posléze i českými stránkami na sociálních sítích se v posledních dnech šířilo video, na němž se brazilský poslanec zlobil kvůli pozdnímu dokončení nové nemocnice zaměřené na pacienty s covidem-19. 

Tvůrci dezinformací ale tradičně skutečný účel videa překroutili a v popisku uvedli, že se na záběrech poslanec zlobí proto, že zjistil, že koronavirus neexistuje, neboť nemocnice, kde má být hospitalizováno 5000 pacientů, je prázdná.

Na dezinformaci, kterou zveřejnila stránka Chemtrails Slovensko a která se šířila sociálními sítěmi ve více zemích a jazycích, přičemž jen na Slovensku měla více než 224 000 zhlédnutí, upozornila agentura TASR ve spolupráci s tiskovou agenturou AFP.

"Skandál těžkého kalibru v rámci Corony v Brazílii," napsala k videu dezinformační stránka a snažila se vytvořit dojem, že celá pandemie koronaviru je podvrh, protože nemocnice, v níž mělo být hospitalizováno 5000 lidí, je ve skutečnosti prázdná.

Video ale zachycuje nemocnici, která v době natáčení nebyla ještě dokončena. Není také pravdou, že by poslanec Filippe Poubel prověřoval stav epidemie, důvodem jeho hněvu byl fakt, že nemocnice ještě nebyla otevřena, a on pátral proč.

Samotné video šířené dezinformátory navíc má jen něco málo přes dvě minuty, tým agentury AFP ale našel původní 54minutovou verzi videa uveřejněnou na Poubelově kanálu 28. května 2020. 

Ve videu lze vidět název nemocnice Hospital De Campanha Sao Gonçalo napsaný na bráně staveniště. Následně lze lehce dohledat informace o zpoždění dostavby a nesplněných termínech. Nemocnice měla být původně otevřena už v dubnu.

Podle článku z brazilské tiskové agentury Agencia Brasil, na který se TASR odkazuje, byla nemocnice otevřena až 18. června 2020 a namísto plánovaných 200 lůžek bylo při otevření k dispozici pouze 40.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tisíce lidí protestovaly ve Varšavě na podporu LGBT, propuštění aktivistky…

08.08.2020 21:22 Aktualizováno Několik tisíc lidí mávajících duhovými vlajkami dnes protestovalo v centru Varšavy. Požadovali…

Kiska je zřejmě těžce nemocný. V čele strany Za lidi ho nahradí Remišová

08.08.2020 20:32 Novou předsedkyní slovenské vládní strany Za lidi se dnes stala dosavadní místopředsedkyně a…

Český turista se zřítil z ferraty v rakouských horách, pád nepřežil

08.08.2020 19:53 Dvaapadesátiletý Čech dnes zahynul při pádu ze zajištěné cesty (ferraty) v rakouském pohoří Rax.…

Německo má opět přes 1000 nových případů koronaviru, situace je vážná v…

08.08.2020 18:06 Aktualizováno V Německu třetí den za sebou přibyla více než tisícovka potvrzených případů infekce koronavirem.

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama