Istanbulská úmluva budí vášně. Slovensko nechce, aby se k ní EU připojila

Slovenská sněmovna se dnes usnesením vyslovila proti tomu, aby Evropská unie přistoupila k takzvané Istanbulské úmluvě o potírání násilí na ženách. Již v březnu slovenský parlament požádal vládu premiéra Petera Pellegriniho, aby v ratifikaci zmíněné úmluvy nepokračovala. Dokument vyvolal v zemi pod Tatrami stejně jako v Česku rozporuplné reakce.

Podle poslanců vládní Slovenské národní strany (SNS), kteří nejnovější usnesení navrhli, je třeba zajistit, aby Úmluvou Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí nebylo Slovensko vázáno ani prostřednictvím rozhodnutí a opatření EU.

Evropský parlament tento týden diskutoval o přistoupení unie k Istanbulské úmluvě u příležitosti Mezinárodního dne proti násilí na ženách. Úmluvu dosud neratifikovalo sedm členských zemí EU včetně Česka a Slovenska.

SNS navrhla i březnové usnesené slovenské sněmovny, kterým se parlament velkou většinou hlasů poslanců postavil proti ratifikaci dokumentu. Podle SNS se text dohody nezabývá pouze předcházením násilí na ženách, ale je v rozporu s definicí manželství jako svazku muže a ženy ve slovenské ústavě. Za jeden z hlavních nedostatků úmluvy SNS označila definici pojmu rod.

Lítost nad postojem slovenských zákonodárců dnes vyjádřila Rada Evropy. "Dnešní rozhodnutí slovenského parlamentu odmítající ratifikaci Istanbulské úmluvy Rady Evropy a vyzývající vládu k zablokování přistoupení EU k úmluvě je politováníhodný krok zpátky. Evropské vlády by měly dělat víc pro zastavení násilí vůči ženám, ne méně," prohlásila dnes generální tajemnice Rady Evropy Marija Pejčinovičová Buričová.

Šéfka organizace, která nesouvisí s Evropskou unií a která sdružuje celkem 47 zemí, rovněž zdůraznila, že RE se společně s unií trvale snažily rozptylovat nedorozumění kolem úmluvy a vyzvala "všechny odpovědné politiky na národní úrovni, aby učinili totéž".

Úmluva vznikla v roce 2011 a odsuzuje domácí násilí, sexuální obtěžování, znásilnění, nucené sňatky, takzvané zločiny ze cti či mrzačení genitálií. Státy se v ní zavazují k uzákonění opatření proti násilným výpadům a k prevenci, ale také k vyčlenění peněz na pomoc obětem i na práci s pachateli.

Svůj podpis k úmluvě Slovensko připojilo hned v roce 2011. Předloni ale slovenské ministerstvo spravedlnosti oznámilo odložení procesu ratifikace dokumentu. Zdůvodnilo to tím, že ve společnosti přetrvávají protichůdné názory na jeho přijetí.

Dohodu podepsalo v roce 2016 také Česko, kde úmluva vyvolala rozporuplné reakce. Podle svých zastánců dokument pomůže v boji proti násilí a podpoří myšlenku rovného postavení žen a mužů, naopak podle kritiků je postačující stávající trestněprávní ochrana obětí násilí a istanbulská úmluva není zapotřebí. Aby v Česku začala platit, je nutná její ratifikace Sněmovnou a Senátem a podpis prezidenta.

Související

Více souvisejících

Istanbulská úmluva o potírání násilí na ženách Slovensko EU (Evropská unie) ženy Rada Evropy

Aktuálně se děje

před 22 minutami

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy