Istanbulská úmluva budí vášně. Slovensko nechce, aby se k ní EU připojila

Slovenská sněmovna se dnes usnesením vyslovila proti tomu, aby Evropská unie přistoupila k takzvané Istanbulské úmluvě o potírání násilí na ženách. Již v březnu slovenský parlament požádal vládu premiéra Petera Pellegriniho, aby v ratifikaci zmíněné úmluvy nepokračovala. Dokument vyvolal v zemi pod Tatrami stejně jako v Česku rozporuplné reakce.

Podle poslanců vládní Slovenské národní strany (SNS), kteří nejnovější usnesení navrhli, je třeba zajistit, aby Úmluvou Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí nebylo Slovensko vázáno ani prostřednictvím rozhodnutí a opatření EU.

Evropský parlament tento týden diskutoval o přistoupení unie k Istanbulské úmluvě u příležitosti Mezinárodního dne proti násilí na ženách. Úmluvu dosud neratifikovalo sedm členských zemí EU včetně Česka a Slovenska.

SNS navrhla i březnové usnesené slovenské sněmovny, kterým se parlament velkou většinou hlasů poslanců postavil proti ratifikaci dokumentu. Podle SNS se text dohody nezabývá pouze předcházením násilí na ženách, ale je v rozporu s definicí manželství jako svazku muže a ženy ve slovenské ústavě. Za jeden z hlavních nedostatků úmluvy SNS označila definici pojmu rod.

Lítost nad postojem slovenských zákonodárců dnes vyjádřila Rada Evropy. "Dnešní rozhodnutí slovenského parlamentu odmítající ratifikaci Istanbulské úmluvy Rady Evropy a vyzývající vládu k zablokování přistoupení EU k úmluvě je politováníhodný krok zpátky. Evropské vlády by měly dělat víc pro zastavení násilí vůči ženám, ne méně," prohlásila dnes generální tajemnice Rady Evropy Marija Pejčinovičová Buričová.

Šéfka organizace, která nesouvisí s Evropskou unií a která sdružuje celkem 47 zemí, rovněž zdůraznila, že RE se společně s unií trvale snažily rozptylovat nedorozumění kolem úmluvy a vyzvala "všechny odpovědné politiky na národní úrovni, aby učinili totéž".

Úmluva vznikla v roce 2011 a odsuzuje domácí násilí, sexuální obtěžování, znásilnění, nucené sňatky, takzvané zločiny ze cti či mrzačení genitálií. Státy se v ní zavazují k uzákonění opatření proti násilným výpadům a k prevenci, ale také k vyčlenění peněz na pomoc obětem i na práci s pachateli.

Svůj podpis k úmluvě Slovensko připojilo hned v roce 2011. Předloni ale slovenské ministerstvo spravedlnosti oznámilo odložení procesu ratifikace dokumentu. Zdůvodnilo to tím, že ve společnosti přetrvávají protichůdné názory na jeho přijetí.

Dohodu podepsalo v roce 2016 také Česko, kde úmluva vyvolala rozporuplné reakce. Podle svých zastánců dokument pomůže v boji proti násilí a podpoří myšlenku rovného postavení žen a mužů, naopak podle kritiků je postačující stávající trestněprávní ochrana obětí násilí a istanbulská úmluva není zapotřebí. Aby v Česku začala platit, je nutná její ratifikace Sněmovnou a Senátem a podpis prezidenta.

Související

Více souvisejících

Istanbulská úmluva o potírání násilí na ženách Slovensko EU (Evropská unie) ženy Rada Evropy

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

před 3 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy