Itálie zmírnila omezení pohybu. Děti mohou ven s jedním z rodičů, ale jen blízko domu

Italská vláda zmírnila omezení pohybu, které vyhlásila pro tuto šedesátimilionovou zemi před třemi týdny. Nově budou děti moci na vycházku s jedním z rodičů, dosud ven nesměly.

Informoval o tom deník Corriere della Sera. Podle něj nejde o nový vládní dekret, ministerstvo vnitra ale v úterý vydalo oběžník, v němž pravidla vysvětlilo. Ministr zdravotnictví Roberto Speranza dnes také řekl, že vláda omezení pohybu prodlouží do 13. dubna, což avizovala už v pondělí.

Zákaz vycházek s dětmi kritizovala řada pediatrů mimo jiné i s tím, že děti nemají možnost jít ven na rozdíl třeba od zvířecích domácích mazlíčků. Podobná je situace například i ve Španělsku. O víkendu vyšel v deníku Corriere della Sera otevřený dopis psychologů, rodičů, učitelů a rodičů z regionu Lombardie, kteří žádali úřady, aby děti mohly alespoň na hodinu denně ven.

Ministerstvo vnitra tak v úterý vydalo oběžník, v němž vysvětluje, že mladší 18 let mohou ven v doprovodu jednoho z rodičů, ale jen v blízkosti svého bydliště. Na ulici mohou také v nutných případech dva lidé, pokud jeden z nich doprovází starého člověka či handicapovaného, upřesnilo ministerstvo. V oběžníku nicméně připomnělo, že rekreační aktivity venku jsou nadále zakázány.

Itálie je v počtu úmrtí na nemoc COVID-19 nejhůře postiženou zemí, registruje už na 12.400 obětí koronaviru a na 105.800 případů nákazy od prvního potvrzeného případu v zemi 31. ledna. Tehdy jím byl turista z Číny, kde se tato nemoc potvrdila poprvé koncem loňského roku.

Skutečný počet mrtvých z řad nakažených koronavirem je ale nejspíš v Itálii vyšší, než udávají oficiální statistiky, protože Itálie, stejně jako například Francie či Španělsko neeviduje v této tragické bilanci lidi, kteří nemoci podlehli doma či v domovech pro seniory, ne všem těmto obětem se totiž dělají testy na koronavirus.

Šéf italského národního institutu pro zdraví Silvio Brusaferro v úterý vyzval Italy, aby dodržovali všechna omezení. Jen tak podle něj bude pokračovat trend klesajícího počtu nových případů (v procentuálním srovnání). Brusaferro také uvedl, že v sobotu například policie udělila 5000 pokut za porušení omezení vycházení. Bylo mezi nimi i 50 Italů, kteří měli pozitivní test na koronavirus, a měli tak být v domácí karanténě.

Související

Petr Fiala

Fiala byl v Římě a jednal s Meloniovou. Hlavním tématem byla migrace

Premiér Petr Fiala (ODS) se v pondělí setkal v Římě s italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou. Jednali o řešení nelegální migrace, rozvoji obranné spolupráce, posílení ekonomických vztahů a strategické agendě Evropské unie. Poté se český předseda vlády sešel i s italským prezidentem Sergiem Mattarellou.

Více souvisejících

Itálie děti Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 3 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy