Kdo zabil Gruzínce v Berlíně? Podezřelý měl styky s ruskou FSB

Další indicie nasvědčují zapletení Moskvy do srpnové vraždy Gruzínce v centru Berlína. V měsících před vraždou měl Rus podezřelý ze spáchání vraždy těsné kontakty s ruskou kontrarozvědkou FSB, nástupkyní nechvalně proslulé sovětské KGB, napsal dnes německý zpravodajský magazín Der Spiegel.

Přidejte svůj názor 17 komentářů

Ústředí FSB
doporučujeme

Podezřelý Rus, kterého po činu zatkla německá policie a který měl u sebe falešné doklady, se několikrát zdržoval v objektech patřících FSB, včetně tajného výcvikového centra pro speciální síly, uvedl Der Spiegel na svém webu. Magazín loni v srpnu uvedl, že Rusovo číslo pasu ukazuje na napojení na ruskou vojenskou tajnou službu GRU.

Kromě toho byl muž podle Spiegelu "v nejtěsnějším vzájemném styku" se zástupci speciálního týmu Vympel, který tvořily někdejší speciální síly FSB.

Čtyřicetiletý Gruzínec Zelimchan Changošvili, který podle dostupných informací bojoval proti Rusům v čečenských válkách, byl zavražděn loni 23. srpna v jednom z parků centrální berlínské čtvrti Moabit. Muž, který přijel na kole, ho dvakrát střelil do hlavy. Policie nedlouho po činu zadržela 49letého ruského občana podezřelého z vraždy. Nyní sedí ve vyšetřovací vazbě.

Changošviliho označil v prosinci ruský prezident Vladimir Putin za zabijáka a "krutého a krvežíznivého člověka", který bojoval po boku protimoskevských separatistů v převážně muslimské oblasti severního Kavkazu.

Na začátku prosince převzal vyšetřování spolkový státní zástupce, protože existovaly indicie naznačující, že vraždu si objednala oficiální ruská místa. Podezření rozpoutalo diplomatickou roztržku mezi Berlínem a Moskvou, která jakýkoli podíl na vraždě popírá. Obě země si navzájem vypověděly diplomaty.

Der Spiegel získal své informace na základě společných rešerší s investigativním webem Bellingcat a ruským serverem The Insider. Nové indicie vzešly z vyhodnocení dat v mobilních telefonech podezřelého. Podle nich byl Rus v měsících před vraždou v pravidelném kontaktu s osmi členy týmu Vympel. Jenom s jeho šéfem hovořil více než dvacetkrát, zvláště často v týdnech před činem.

Z dalších analýz vyplynulo, že muž se pravděpodobně zdržoval v nemovitostech FSB. Der Spiegel se domnívá, že se na vraždu školil ve výcvikových centrech.

Prezident organizace Vympel Valerij Popov dnešní informace západních médií označil za provokaci. Tato organizace veteránů se podle něj zabývá "dobročinnou činností", mimo jiné pro děti. "To je diletantismus, někdo chce tuto operaci vydávat za práci Vympelu," prohlásil Popov.

Napětí mezi Ruskem a západními zeměmi včetně Německa se zhoršilo už po předloňském otrávení bývalého ruského špiona Sergeje Skripala a jeho dcery v Británii, která z činu rovněž viní Moskvu.

Loading...
Vstupte do diskuze (17)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francie dnes hlásí dalších 541 obětí covid-19

08.04.2020 21:43 Aktualizováno O 541 úmrtí v nemocničním prostředí narostla dnes oficiální bilance epidemie nemoci covid-19 ve…

Polsko ohlásilo 30 úmrtí na koronavirus během jediného dne

08.04.2020 20:17 V Polsku dnes 30 lidí podlehlo nemoci covid-19, vyvolané koronavirem. Oznámilo to ministerstvo…

Ve Švýcarsku i Rakousku klesá počet nově nakažených, kvůli covid-19 se…

08.04.2020 19:43 Aktualizováno Ve Švýcarsku začíná klesat počet nových potvrzených případů nákazy koronavirem. Třetí den v řadě…

Brusel dá miliardy eur na boj s koronavirem ve zranitelných zemích

08.04.2020 18:53 Evropská unie část peněz určených na rozvojovou pomoc přesměruje na podporu boje s koronavirem a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy