Maďarsko a Polsko založí institut pro výzkum právního státu v EU

Maďarsko a Polsko společně založí institut pro výzkum právního státu v jednotlivých zemích Evropské unie, aby nemusely čelit obviňování z porušování principů demokratické vlády. Dnes to oznámil maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó, uvedla agentura Reuters.

Zbigniew Rau (polský politik)
doporučujeme

"Cílem tohoto institutu pro komparativní právo je, aby z nás nedělali blázny," řekl podle Reuters šéf maďarské diplomacie po schůzce se svým polským protějškem Zbigniewem Rauem. Dodal, že "má dost toho, že nás někteří západoevropští politici používají jako fackovacího panáka". Institut bude zkoumat, jak jsou principy právního státu dodržovány napříč Evropskou unií ve snaze zabránit "dvojitým standardům".

Podle agentury MTI Szijjártó také řekl, že cílem instituce bude spojit síly proti "potlačování názorů ze strany liberální ideologie".

"Právní debaty nemohou být nahrazovány politickými debatami," řekl polský ministr Rau.

Vláda polské národně-konzervativní strany Právo a spravedlnost a její maďarský spojenec, premiér Viktor Orbán a jeho kabinet, jsou už léta terčem kritiky ze strany Evropské komise, podle níž porušují principy demokratického státu. Obě země se dostaly pod tlak Bruselu, odkud jim plynou unijní dotace, kvůli tomu, že politici u moci postupně získali vliv na soudnictví, média, akademickou sféru nebo nevládní organizace. Maďarský premiér Orbán nicméně v pátečním rozhovoru s agenturou Reuters popřel, že za vlády jeho strany Fidesz jsou porušována pravidla demokratického státu.

Členské země EU se na svém summitu v červenci dohodly, že peníze z budoucího víceletého rozpočtu a unijního fondu obnovy Evropské unie budou vázány na dodržování principů právního státu. Reuters nicméně připomíná, že přesná pravidla ještě nevznikla. Evropský parlament se snaží prosadit, aby podmínky byly přísnější, než jak je stanovil summit, a Varšava a Budapešť hrozí, že proti čemukoli, co by ohrožovalo příliv unijních peněz, využijí práva veta.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo má za den přes 11 tisíc nakažených, platí zákaz turistických cest…

23.10.2020 10:46 Aktualizováno Německo zaznamenalo za minulých 24 hodin 11.242 nových nakažených koronavirem, což je jenom o 45…

Slovensko oznámilo 2581 nových infekcí covid-19, nejvíc od vypuknutí…

23.10.2020 10:35 Slovensko oznámilo 2581 nově potvrzených případů koronaviru za den. Je to dosud nejvyšší denní…

Slovinsko kvůli epidemii koronaviru zavírá školky, obchody a hotely

23.10.2020 10:32 Slovinsko kvůli rapidně rostoucímu počtu nových případů nákazy koronavirem znovu zpřísní pravidla.…

Noční zákaz vycházení začne platit i v Kalábrii a na Sardinii

23.10.2020 09:48 Přísnější pravidla kvůli zrychlování koronavirové epidemie přijímá čím dál více italských regionů.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama