Merkelová chce společné reakce na ruské provokace i přímé jednání s Moskvou

Evropská unie potřebuje společný mechanismus, jak reagovat na ruské provokace, zároveň také musí najít přímý komunikační kontakt s Moskvou. Dnes to ve Spolkovém sněmu prohlásila německá kancléřka Angela Merkelová, která německé poslance informovala o programu začínajícího dvoudenního summitu EU.

"Dosavadní události ukázaly, že nestačí, když na ruské provokace reagujeme nekoordinovaně. Potřebujeme mechanismus, jak odpovídat společně," řekla Merkelová s tím, že zkušenosti s chováním Ruska má řada zemí. "Jen tak se můžeme postavit hybridním provokacím Ruska," doplnila.

Do sporu s Moskvou se dostalo i Česko kvůli výbuchům v muničním skladu ve Vrběticích. Praha tvrdí, že za incidentem stály v roce 2014 ruské tajné služby, což Moskva odmítá. Kvůli sporu si Rusko s Českem vzájemně vyhostily desítky diplomatů. Německo ale v kauze Vrbětic solidárně nevypovědělo žádné ruské diplomaty, jako to učinilo Slovensko či pobaltské republiky. Podle zdrojů ČTK se Berlín cítil zaskočen tím, že Praha svůj krok předem s evropskými partnery neprojednala.

Merkelová zároveň uvedla, že EU si musí ve vztahu k Rusku stanovit oblasti společného zájmu, jako jsou ochranu klimatu či otázky bezpečnosti. Opět ocenila, že se podařilo uspořádat summit prezidentů USA a Ruska Joea Bidena a Vladimira Putina. Dodala ale, že Evropská unie musí najít svůj přímý formát rozhovorů s Moskvou. "Jinak se konflikty vyřešit nepodaří," řekla.

Jeden z unijních diplomatů ve středu sdělil, že na dnešním unijním summitu chce Francie s Německem do závěrů prosadit plán uspořádat vrcholnou schůzku unijních lídrů s Putinem. Některé země ale k návrhu mají váhavý postoj.

V závěru projevu Merkelová zdůraznila, že role Severoatlantické aliance jako garanta bezpečnosti a stability je v Evropě nenahraditelná.

Související

Více souvisejících

Angela Merkelová EU (Evropská unie) Rusko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy