Evropská unie musí do roku 2030 posílit svou obrannou autonomii a koordinovat nákupy zbraní, prohlásila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Podle ní svět čelí narůstajícím bezpečnostním hrozbám a Evropa se již nemůže spoléhat na Spojené státy, které se stále více soustředí na oblast Indo-Pacifiku.
Ve svém projevu na Královské dánské vojenské akademii zdůraznila, že členské státy EU musí být schopny plně využívat evropské obranné dodavatelské řetězce, zejména v krizových situacích. „To znamená vytvoření celoevropského trhu s obranným vybavením,“ uvedla.
Její projev předcházel zveřejnění takzvané bílé knihy o obraně, která obsahuje podrobný návrh Komise na posílení obranného průmyslu EU. Součástí dokumentu je i návrh na vytvoření fondu ve výši 150 miliard eur, který by měl podpořit vojenské investice členských zemí.
Von der Leyenová představila několik iniciativ, jejichž cílem je zvýšit obranné výdaje Evropy, rozšířit vojensko-průmyslovou základnu, přezbrojit armády a pokračovat v podpoře Ukrajiny. Klíčovým prvkem je mechanismus společného evropského prodeje zbraní, který by umožnil sdružovat národní poptávku a realizovat společné nákupy vojenské techniky.
Pro růst evropského obranného průmyslu je podle ní nezbytné zajistit „stabilní tok víceletých zakázek“, což umožní dlouhodobé investice a zvýšení výrobní kapacity. „Tento proces musí začít investicemi v Evropě,“ apelovala na členské státy, aby více nakupovaly zbraně od evropských výrobců.
Zdůraznila rovněž nutnost vytvořit efektivní síť logistických tras pro rychlý přesun vojenského personálu a techniky. „Potřebujeme funkční celoevropskou síť pozemních koridorů, letišť a přístavů,“ uvedla. Zároveň vyzvala k dalším investicím do systémů protivzdušné obrany, dělostřelectva, munice a raket.
Von der Leyenová rovněž otevřela možnost, aby se do těchto obranných iniciativ zapojily i nečlenské země EU. „Naše bezpečnost je nedělitelná. Proto pracujeme na posílení bezpečnostní spolupráce se Spojeným královstvím, ale i s partnery v Evropě, sousedních regionech či skupině G7 – od Kanady přes Norsko až po Indii a další části Asie.“
Její vystoupení odráželo obavy evropských lídrů z přístupu amerického prezidenta Donalda Trumpa k transatlantické bezpečnosti. Trump opakovaně zpochybňoval roli NATO a evropské vlády nyní hledají způsob, jak zajistit svou obranu a nahradit klíčové americké zbraňové systémy evropskými.
Von der Leyenová se vyhýbala přímé kritice Trumpovy politiky, ale nepřímo naznačila změnu amerických priorit. „Vidíme, jak se náš nejstarší partner – Spojené státy – stále více soustředí na Indo-Pacifik. My však zůstáváme plně oddáni spolupráci s NATO a Spojenými státy,“ ujistila.
Zároveň poslala vzkaz Dánsku i Grónsku, že „Evropa bude vždy stát za suverenitou a územní celistvostí.“ Její slova byla narážkou na Trumpovy opakované návrhy na anexi Grónska, které však přímo nezmínila.
Projev předsedkyně Komise se uskutečnil ve stejný den, kdy Trump telefonicky jednal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o ukončení války na Ukrajině. Tato jednání proběhla bez účasti Ukrajiny či evropských států.
„Teď je čas hovořit otevřeně, aby každý Evropan pochopil, co je v sázce,“ varovala von der Leyenová. Dodala, že „v druhé polovině této dekády a v následujících letech se začne formovat nový mezinárodní řád.“
Související

Plán von der Leyenové, který měl přinést miliardy do evropského rozpočtu, zkolaboval dříve než začal

Chaotické vyjednávání o rozpočtu EU za 1,8 bilionu eur odhalilo slabiny von der Leyenové
Ursula von der Leyenová , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
včera

Chodíte rádi na koupaliště? Pak pro vás vědci nemají moc dobré zprávy. Popsali, co vše můžete chytit
včera

Putin stupňuje agresivní hybridní útoky proti Německu
včera

„Humanitární tábor je zcela nepřijatelný. Utrpení dosáhlo nového dna.“ Desítky zemí podepsaly prohlášení proti Izraeli
včera

Půl roku Trumpova druhého mandátu: Američané jsou rozděleni, v jednom se ale shodují. Nemají peníze
včera

Umělecké dílo za miliony dolarů bylo opět zničeno. Někdo jej snědl
včera

Blíží se klíčový summit EU-Čína. Obě strany chtějí vytvořit tlak, nesmějí to ale přehnat
včera

Vážná hrozba pro Kreml. Co by Ukrajina mohla zasáhnout v Rusku pomocí raket Tomahawk?
včera

NATO plánuje rekordní výdaje na obranu. Dokážou to evropské státy utáhnout?
včera

Počasí: Nová výstraha meteorologů, Česko dnes zasáhnou silné bouřky
včera

Čtyřletá dívka zemřela hladem v Gaze, situace se blíží humanitární katastrofě
včera

V periodické tabulce působí nenápadně, jejich dopad na bezpečnost je však bezprecedentní. Boj o vzácné zeminy eskaluje
včera

Bílým domem zmítá skandál delikventa Epsteina. Trump se marně snaží odvrátit pozornost
včera

WhatsApp v Rusku skončí. Kreml zakáže nejpopulárnější komunikační aplikaci světa
včera

Trump se politicky sbližuje s Ruskem, pohrdání je jen přechodné. Udělal něco, na co si netroufl ani Putin, varuje Midttun
včera

Papež odsoudil „barbarství“ války v Gaze. Při čekání na pomoc zastřelila izraelská armáda 93 Palestinců
včera

Počasí tento týden: Po turbulentním pondělku se ochladí
20. července 2025 21:27

S takovou se děti na Ukrajinu nevrátí. Evropa obvinila Trumpa z podkopávání mezinárodního úsilí
20. července 2025 21:04

Španělského fotbalového talenta Yamala řeší ministerstvo. Kvůli narozeninové oslavě
20. července 2025 20:15

Ukrajinské dronové útoky paralyzovaly moskevská letiště, ruské údery zabily tři civilisty
20. července 2025 19:00
Další masakr v Pásmu Gazy: Izraelská armáda zastřelila přes 70 Palestinců čekajících na humanitární pomoc
V neděli zahynulo při izraelské střelbě v Pásmu Gazy nejméně 73 Palestinců, kteří se pokoušeli získat humanitární pomoc. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví v Gaze, podle nějž bylo dalších přibližně 150 lidí zraněno. Incident patří k nejtragičtějším událostem posledních týdnů, kdy byli civilisté opakovaně zabíjeni při čekání na základní potraviny a pomoc.
Zdroj: Libor Novák