Evropská unie musí do roku 2030 posílit svou obrannou autonomii a koordinovat nákupy zbraní, prohlásila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Podle ní svět čelí narůstajícím bezpečnostním hrozbám a Evropa se již nemůže spoléhat na Spojené státy, které se stále více soustředí na oblast Indo-Pacifiku.
Ve svém projevu na Královské dánské vojenské akademii zdůraznila, že členské státy EU musí být schopny plně využívat evropské obranné dodavatelské řetězce, zejména v krizových situacích. „To znamená vytvoření celoevropského trhu s obranným vybavením,“ uvedla.
Její projev předcházel zveřejnění takzvané bílé knihy o obraně, která obsahuje podrobný návrh Komise na posílení obranného průmyslu EU. Součástí dokumentu je i návrh na vytvoření fondu ve výši 150 miliard eur, který by měl podpořit vojenské investice členských zemí.
Von der Leyenová představila několik iniciativ, jejichž cílem je zvýšit obranné výdaje Evropy, rozšířit vojensko-průmyslovou základnu, přezbrojit armády a pokračovat v podpoře Ukrajiny. Klíčovým prvkem je mechanismus společného evropského prodeje zbraní, který by umožnil sdružovat národní poptávku a realizovat společné nákupy vojenské techniky.
Pro růst evropského obranného průmyslu je podle ní nezbytné zajistit „stabilní tok víceletých zakázek“, což umožní dlouhodobé investice a zvýšení výrobní kapacity. „Tento proces musí začít investicemi v Evropě,“ apelovala na členské státy, aby více nakupovaly zbraně od evropských výrobců.
Zdůraznila rovněž nutnost vytvořit efektivní síť logistických tras pro rychlý přesun vojenského personálu a techniky. „Potřebujeme funkční celoevropskou síť pozemních koridorů, letišť a přístavů,“ uvedla. Zároveň vyzvala k dalším investicím do systémů protivzdušné obrany, dělostřelectva, munice a raket.
Von der Leyenová rovněž otevřela možnost, aby se do těchto obranných iniciativ zapojily i nečlenské země EU. „Naše bezpečnost je nedělitelná. Proto pracujeme na posílení bezpečnostní spolupráce se Spojeným královstvím, ale i s partnery v Evropě, sousedních regionech či skupině G7 – od Kanady přes Norsko až po Indii a další části Asie.“
Její vystoupení odráželo obavy evropských lídrů z přístupu amerického prezidenta Donalda Trumpa k transatlantické bezpečnosti. Trump opakovaně zpochybňoval roli NATO a evropské vlády nyní hledají způsob, jak zajistit svou obranu a nahradit klíčové americké zbraňové systémy evropskými.
Von der Leyenová se vyhýbala přímé kritice Trumpovy politiky, ale nepřímo naznačila změnu amerických priorit. „Vidíme, jak se náš nejstarší partner – Spojené státy – stále více soustředí na Indo-Pacifik. My však zůstáváme plně oddáni spolupráci s NATO a Spojenými státy,“ ujistila.
Zároveň poslala vzkaz Dánsku i Grónsku, že „Evropa bude vždy stát za suverenitou a územní celistvostí.“ Její slova byla narážkou na Trumpovy opakované návrhy na anexi Grónska, které však přímo nezmínila.
Projev předsedkyně Komise se uskutečnil ve stejný den, kdy Trump telefonicky jednal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o ukončení války na Ukrajině. Tato jednání proběhla bez účasti Ukrajiny či evropských států.
„Teď je čas hovořit otevřeně, aby každý Evropan pochopil, co je v sázce,“ varovala von der Leyenová. Dodala, že „v druhé polovině této dekády a v následujících letech se začne formovat nový mezinárodní řád.“
Související

Totální selhání, gigantický omyl. Macron s von der Leyenovou tvrdě sepsuli Trumpa

Von der Leyenová Trumpovi rázně vzkázala, co svými cly způsobil
Ursula von der Leyenová , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
před 8 minutami

MS v hokeji 2025: Česko – Norsko po první třetině 0:0
před 59 minutami

Trump vyráží na první zahraniční cestu, míří do tří nejbohatších zemí světa. Co od něj chtějí?
před 1 hodinou

Kanaďané jako první inkasovali, nakonec ale Lotyše deklasovali. Němce vlastní gól nesrazil
před 1 hodinou

Mimořádná zpráva Zelenskyj poletí za Putinem. Chce s ním jednat o míru osobně
před 2 hodinami

Chcete jednat? Prvně mír, za 30 dní uvidíme, vzkázal Západ Putinovi
před 3 hodinami

Mírové rozhovory bez míru. Putinova odpověď na ultimátum Západu může rozdělit Evropu
před 4 hodinami

Nováčci světového šampionátu polední zápasy prohráli. Slovinci se oproti Maďarům zmohli na gól
před 4 hodinami

Je konflikt zažehnán? Naopak, pokud příměří mezi Indií a Pákistánem vydrží, čeká svět nový boj
před 5 hodinami

Na stole jsou nové podmínky: Putinův návrh jednat přijmeme, ale pod jednou podmínkou, vzkázal Zelenskyj
před 6 hodinami

Obchodní válka zažehnána. Trump oznámil "úplný reset"
před 7 hodinami

Babišovo ANO oslabuje. Spolu by volila pětina voličů, ukazuje průzkum
před 8 hodinami

Švýcaři si spravili chuť na domácích Dánech, Lotyši rozhodli o výhře nad Francouzi ve třetí třetině
před 8 hodinami

Nečas v sobotu poprvé trénoval a obnoví se útočná formace z „dvacítek“. Nastoupí i Lauko
před 8 hodinami

Očkování proti mrtvici? Ve skutečnosti už existuje, jen o něm vědci dodnes nevěděli
před 9 hodinami

Zelenskyj návrh Putina na přímá jednání uvítal, Evropa je opatrná a varuje
před 11 hodinami

Reakce na návrh Kremlu? Evropa Putina nechápe, Trump hovoří o skvělém dni pro Rusko
před 12 hodinami

Papež Leo XIV. varuje před umělou inteligenci: Zásadní výzva pro důstojnost člověka
před 13 hodinami

Putin odmítl evropské ultimátum na příměří, přišel s vlastním návrhem
před 14 hodinami

Počasí příští týden: Z mrazů teploty vyskočí až na 20 stupňů
včera
OBRAZEM: V Česku vznikají pietní místa k uctění památky Jiřího Bartošky
Česká republika se loučí s jedním ze svých nejvýraznějších hereckých velikánů. Jiří Bartoška, oblíbený herec a dlouholetý prezident Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, zemřel 8. května ve věku 78 let. Vlna emocí a vzpomínek na tohoto charismatického muže se okamžitě promítla do řady pietních míst po celé republice.
Zdroj: Libor Novák