Merkelová označila pandemii za historickou krizi. V novoročním poselství Němce spojuje

Pandemie koronaviru -19 se stala politickým, sociálním i ekonomickým úkolem století. V dnešním poselství k nadcházejícímu roku 2021, které v předstihu zveřejnila média, to říká německá kancléřka Angela Merkelová.

Angela Merkelová v novoročním projevu

Varuje sice, že zima bude těžká, zároveň ale ujišťuje, že Německo se může spolehnout nejen na vakcínu, ale i na sebe samotné. S novoročním projevem před Němce předstupuje Merkelová pravděpodobně naposledy, neboť v září Německo čekají parlamentní volby, ve kterých se po 16 letech v čele vlády již o úřad kancléřky nebude ucházet.

"Myslím, že nepřeháním, když řeknu, že nikdy za posledních 15 let jsme starý rok nevnímali tak těžce a nikdy jsme přes všechny obavy a skepsi nevyhlíželi nový rok s takovou nadějí," říká Merkelová. "Víme, čím se můžeme viru postavit. Vedle očkování máme účinný prostředek ve svých rukách, když bude každý z nás dodržovat pravidla. My všichni společně," uvádí.

S vakcinací Německo začalo krátce po Vánocích, ale potrvá několik měsíců, než proočkovanost populace dosáhne 60 či 70 procent. Tato hranice je považována za nezbytnou k dosažení kolektivní imunity. "I já se nechám očkovat, až na mě přijde řada," říká Merkelová.

Končící rok 2020 označuje za podivný, neboť všechny představy a plány ochromil koronavirus. Ten podle ní navíc zasáhl samotnou podstatu lidského chování, tedy touhu po kontaktu, objetí, rozhovoru či oslavách. "Virus učinil z normálního chování riziko a ze zcela neobvyklých ochranných opatření běžnou věc," říká.

Kancléřka poukazuje na to, že letošní rok pandemie byl i rokem učení, neboť na koronavirus bylo nutné reagovat, i když se o něm ještě nic určitého nevědělo. "Museli jsme činit rozhodnutí, o kterých jsme nejprve mohli jen doufat, že se ukážou jako správná," říká.

Pandemii považuje Merkelová za historickou krizi. "Koronavirová pandemie byla a je politickým, sociálním a ekonomickým úkolem století," říká. Dodává, že si je dobře vědoma, jakou to vyžaduje důvěru a trpělivost. "A za to vám z celého srdce děkuji," uvádí.

V projevu kancléřka ostře kritizuje zastánce spikleneckých teorií. Podle Merkelové nejen lžou a jsou nebezpeční, ale jsou také cyničtí a bezcitní k obětem nákazy a k pozůstalým. Ujišťuje, že ona sama na mrtvé a jejich příbuzné pamatuje. "Obzvláště pak dnes večer," dodává.

Ve svém poselství oceňuje práci zdravotníků a pečovatelů, ale také zaměstnanců supermarketů, zásobování, pracovníků hromadné dopravy, policistů či učitelů. Děkuje rovněž každému, kdo zodpovědně nosí roušky a dodržuje odstup.

Merkelová v závěru připomíná, že to bylo Německo, které první přišlo se spolehlivým testem na určení koronavirové nákazy, a že to byla německá firma BioNTech, která vyvinula vakcínu proti koronaviru. Látka BioNTechu připravená spolu s americkou firmou Pfizer se v mnoha zemích včetně Evropy či USA stala první schválenou vakcínou. Kancléřka zároveň zdůraznila, že tyto úspěchy jen potvrzují nezbytnost evropské a mezinárodní spolupráce. Německou společnost BioNTech totiž založili manželé tureckého původu, ve firmě navíc pracují příslušníci šesti desítek národů.

Německo v září čekají parlamentní volby, ve kterých se již Merkelová nebude ucházet o úřad kancléřky. Je tedy pravděpodobné, že s dalším novoročním poselstvím se na Němce obrátí již nový kancléř.

Pandemie covidu-19 v Rumunsku paralyzovala zdravotnický systém

23.10.2021 20:02 Pandemie covidu-19 paralyzovala zdravotnický systém v Rumunsku. Všechna lůžka na odděleních…

Polskou hranici s Běloruskem hlídá před migranty přes 7000 vojáků a…

23.10.2021 12:09 Polskou hranici s Běloruskem střeží před ilegálním pronikáním migrantů více než 7000 pohraničníků,…

Zákaz interrupcí si v Polsku připomněly protesty. Byly menší než loni

22.10.2021 21:10 Polky dnes znovu vyšly do ulic, aby demonstrovaly na první výročí prakticky úplného zákazu…

Ve Španělsku zruší milion pokut udělených během nouzového stavu

22.10.2021 20:08 Španělská vláda nařídila zrušit více než milion pokut, které policie rozdala během prvního…

Evropské státy se shodly na posílení ochrany hranic kvůli Bělorusku

22.10.2021 17:02 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes po zhruba čtyřhodinové debatě shodli na tom, že by…

Kulhánek se ve Vídni vyslovil pro rozvoj spolupráce nejen v oblasti…

22.10.2021 16:49 Pro rozvoj spolupráce v regionu střední Evropy, a to nejen v souvislosti s koronavirovou krizí, se…

Německo eviduje skoro 20.000 nově nakažených koronavirem

22.10.2021 13:51 Aktualizováno V Německu za uplynulý den přibylo více než 19.500 nových případů koronavirové nákazy. Před týdnem…

Ve Francii se zároveň očkuje proti chřipce i covidu-19

22.10.2021 12:38 Ve Francii se dnes naplno rozjela celostátní očkovací kampaň proti chřipce. Francouzský zdravotní…

Summit EU jedná o migraci a stavbě plotů na hranicích

22.10.2021 11:11 Především o lepší ochraně vnější hranice Evropské unie a finanční podpoře zemí, odkud přicházejí…

Epidemie covidu v Maďarsku sílí, vláda ale opatření nezavádí

22.10.2021 10:29 V Maďarsku za poslední den přibylo 2548 nových případů koronaviru, což je nejvíce od konce dubna,…

Související:

Právě se děje

reklama