Ministři zahraničí zemí EU budou jednat o konfliktu mezi Izraelem a Gazou

Ministři zahraničí zemí Evropské unie budou dnes jednat kvůli eskalaci bojů mezi Izraelem a Palestinci. Cílem virtuálního setkání je najít způsob, jak může EU přispět k ukončení násilí. Organizace izraelských Arabů vyhlásila kvůli konfliktu na dnešek generální stávku.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Vzájemné ostřelování Izraele a Pásma Gazy trvá už týden, během něhož se také v řadě izraelských měst střetávají radikální skupiny Arabů a Židů. Nynější eskalace izraelsko-palestinského konfliktu je nejhorší od roku 2014 a vyžádala si zatím na 200 obětí v Gaze a deset v Izraeli.

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell v nedělním twitterovém příspěvku informoval o svolání videokonference ministrů zahraničí s ohledem na "eskalaci mezi Izraelem a Palestinou a nepřijatelný počet civilních obětí".

Videokonference následuje po nedělní debatě Rady bezpečnosti OSN , jež nepřinesla konkrétní výsledek, jelikož Spojené státy, které jsou blízkým spojencem Izraele, dosud blokovaly společné prohlášení, které mělo odsoudit Izrael za násilí a vyzvat k příměří. Americký prezident Joe Biden v noci na dnešek uvedl, že "podporuje klid zbraní".

Izrael dal opakovaně najevo, že plánuje ve vojenské operaci proti Hamásu pokračovat.

Evropská unie od začátku konfliktu vyzývá k umírnění a odsoudila útoky, jež si vyžádaly civilní oběti na životech. Od dnešního setkání se podle agentury AP nicméně neočekává okamžitý průlom, jelikož EU v regionu nikdy neměla tak velký vliv jako Spojené státy.

Kvůli pokračujícímu izraelskému bombardování Gazy jsou na dnešek naplánované generální stávky v arabských městech v Izraeli a palestinských městech na okupovaném Západním břehu Jordánu.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co brání konci fosilních paliv? Politologové upozorňují na uhlíkovou past

13.06.2021 22:02 Aktualizováno NÁZOR – Klimatická krize je nepochybně horkým tématem summitu G7 v Cornwallu, konstatují Marcus…

Napětí kolem brexitu přerostlo na summitu G7 ve slovní přestřelku

13.06.2021 19:03 Aktualizováno Napětí kvůli dohodě o vystoupení Británie z Evropské unie dnes přerostlo na summitu ekonomicky…

Merkelová si chválí nástup Bidena. Svět teď řeší problémy snadněji

13.06.2021 17:33 Aktualizováno Teď, kdy stojí v čele Spojených států prezident Joe Biden, může svět řešit své problémy s "novým…

Skupina G7 poskytne miliardu očkovacích dávek chudým zemím

13.06.2021 16:00 Ekonomicky silné země skupiny G7 poskytnou v následujícím roce miliardu vakcín proti covidu-19…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama