Nakažených přibývá. Německá vláda chce omezit shromažďování a prodej alkoholu

Německá vláda chce v rámci nových opatření proti šíření koronaviru omezit v rizikových oblastech shromažďování a podávání alkoholu. Uvedla to dnes agentura Reuters na základě vládního návrhu. O karanténních opatřeních bude kancléřka Angela Merkelová jednat dnes odpoledne s premiéry německých spolkových zemí.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Německý Institut Roberta Kocha (RKI) dnes uvedl, že za poslední den přibylo 2089 případů infekce koronavirem a 11 úmrtí s nemocí covid-19. O víkendu byly údaje nižší, což je ale obvyklé kvůli pomalejšímu zpracovávání dat či méně testům. Za neděli RKI zaznamenal 1192 nově nakažených koronavirem a za sobotu 1411 infikovaných.

Kancléřka Merkelová v pondělí varovala, že bez dalšího zásahu by mohl denní přírůstek překročit i hranici 19.000 případů. Německá vláda proto chystá nová opatření; předmětem dnešního odpoledního jednání by podle informací ČTK měl být i osud pendlerů, kteří do Německa ze zahraničí každý den dojíždějí za prací.

Podle agentury Reuters chce vláda kancléřky Merkelové v nejvíce postižených regionech omezit shromažďování lidí tak, že v soukromí se bude smět setkávat pouze 25 osob a na veřejných místech 50 osob. Toto opatření by platilo v oblastech, kde je míra infekce 35 a více nových případů koronaviru na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní. V těchto lokalitách by měl být zaveden i "časově omezený zákaz podávání alkoholu", napsala agentura Reuters.

Pokud míra infekce v dané oblasti dosáhne 50 nově nakažených na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní, mělo by být povoleno pouze setkávání deseti lidí v soukromí a 25 na veřejných místech, uvádí vládní návrh. Německý deník Bild ale napsal, že plán vlády naráží na odpor premiérů některých spolkových zemí, kteří ho ještě musí odsouhlasit.

Celkem se v Německu, které má asi 83 milionů obyvatel, od počátku epidemie nakazilo virem SARS-CoV-2 už 287.421 lidí. Bilance mrtvých dosáhla 9471.

Nizozemsko dnes oznámilo 3011 nových případů koronaviru, což je denní rekord. Napsala to agentura Reuters s odvoláním na nizozemský institut veřejného zdraví RIVM. "Počty případů prudce vzrostly skoro ve všech regionech a ve všech věkových skupinách," uvedl institut.

Nizozemský premiér Mark Rutte v pondělí oznámil zpřísnění opatření, která mají zpomalit šíření koronavirové nákazy. Obyvatelům země například doporučil pracovat pouze z domova a omezit cestování. Ve třech největších městech Amsterodamu, Rotterdamu a Haagu si lidé mají zakrývat nos a ústa, restaurace a bary zavřou v deset večer. Veškerá sportovní utkání se odehrají bez diváků. Opatření začínají platit ode dneška a potrvají nejméně tři týdny.

V zemi se 17 miliony obyvatel se podle institutu veřejného zdraví RIVM dosud infikovalo 117.551 lidí. S nemocí covid-19 jich zemřelo 6393.

Nizozemsko už 22. září zařadilo celou Českou republiku mezi rizikové země. Lidé musí po příjezdu do desetidenní karantény, a to i když mají negativní test.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dezinformacím o covidu věří i učitelé, ukazuje znepokojivý průzkum ze…

20.10.2020 22:21 Aktualizováno Téměř třetina učitelů na Slovensku věří, že očkování proti covidu je přípravou na čipování lidí.…

Itálie a Španělsko hlásí přes 10.000 nově nakažených. Francie už 20.000

20.10.2020 22:14 Itálie a Španělsko dnes ohlásily přes 10.000 nových případů nákazy koronavirem. Informovala o tom…

EU finišuje jednání o podmínkách rozdělování zemědělských dotací

20.10.2020 21:16 Několikaletá komplikovaná vyjednávání o podmínkách, za nichž si členské státy Evropské unie rozdělí…

Další dezinformace padla. První vlna covidu zvýšila počet mrtvých

20.10.2020 20:48 Země Evropské unie zaregistrovaly od března do konce června bezmála o 170.000 více mrtvých, než…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama