Nejvyšší představitelé EU budou jednat v Turecku s Erdoganem

Předseda Evropské rady Charles Michel a šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová se dnes v Ankaře sejdou s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem.

Recep Tayyip Erdoğan
doporučujeme

Podle agentury DPA se oba vrcholní představitelé unie chtějí setkat také se zástupci Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) a dalších organizací OSN. Hovořit by měli mimo jiné o budoucí podpoře syrských uprchlíků v Turecku nebo o nedávném odstoupení Turecka od istanbulské úmluvy o boji proti násilí na ženách.

Prezidenti a premiéři členských zemí se minulý měsíc shodli na tom, že pokud se bude Turecko nadále chovat k celému evropskému bloku vstřícně jako v posledních měsících, může dojít například na rozšíření celní unie či usnadnění cest tureckých občanů do Evropy. Pokud však například Ankara obnoví průzkum těžby ve východním Středomoří či provokace spojené s Kyprem, může EU obnovit odložené rozšiřování sankcí.

Vztahy mezi unií a vlivnou osmdesátimilionovou zemí dlouhé roky oficiálně usilující o členství se zhoršily loni zvláště kvůli zmíněnému průzkumu těžby poblíž břehů Kypru a řeckých ostrovů, který členské státy EU Řecko a Kypr označovaly za zásah do své suverenity. Erdogan, který loni opakovaně volil na adresu unie ostrá slova, však letos přišel s výrazně vstřícnější rétorikou a jeho země většinu aktivit ve sporné oblasti ukončila. Lídři unijních zemí však vedle snahy o zlepšení vztahů či rozšíření migrační dohody hovoří i o otázce lidských práv.

V současnosti se připravují jednání o rozšíření celní unie mezi Tureckem a EU. Rozhovory měly začít už před několika lety, ale členské státy EU neudělily Evropské komisi mandát k jednání.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německá vláda souhlasí se závaznou protikoronavirovou brzdou

13.04.2021 12:23 Německá vláda se dnes dohodla na úpravě zákona o potírání infekčních chorob, která kancléřce Angele…

ONLINE: Počet úmrtí s covidem přesáhl 28.000, v pondělí přibylo 3843…

13.04.2021 12:22 Aktualizováno pokračující pandemií koronaviru, která už si na celém světě vyžádala více než tři milióny obětí,…

Na Slovensku v únoru znovu výrazně přibylo úmrtí

13.04.2021 10:47 Na Slovensku v únoru, kdy země čelila silné druhé vlně koronavirové nákazy, zemřelo o téměř tři…

V Německu za poslední den přibylo 10.810 nakažených koronavirem a 294 úmrtí

13.04.2021 08:36 V Německu za uplynulých 24 hodin přibylo 10.810 nových případů nákazy koronavirem a 294 dalších…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama