Němečtí historici ukázali dosud neznámé snímky koncentračního tábora

Němečtí historici dnes představili dosud neznámé fotografie z nacistického vyhlazovacího tábora Sobibor. Na dvou z 361 zveřejněných snímků je podle odborníků také někdejší dozorce John Demjanjuk, který byl po deportaci z USA odsouzen v Německu v roce 2011 za napomáhání k vraždám více než 28.000 Židů k pěti letům vězení.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Koncentrační tábory dokládají hrůzy holokaustu i desítky let po konci války
doporučujeme

Demjanjuka, který do vězení kvůli vysokému věku nenastoupil a v roce 2012 zemřel, pomáhali na fotografiích identifikovat kriminalisté metodou biometrického porovnání snímků, uvedl historik Martin Cüppers ze stuttgartské univerzity.

Demjanjukův syn John mladší uvedl k novým fotografiím, že nic nedokazují. "Je nepodložené tvrdit, že v souvislosti s mým otcem dokazují cokoli," citovala Demjanjuka mladšího agentura AP. Dodal, že snímky sice mají značnou historickou hodnotu, nepotvrzují ale to, že by jeho otec byl v Sobiboru. V táboře sloužil podle verdiktu soudu jako dozorce, což ale obhajoba v procesu popírala. Sám Demjanjuk se vždy označoval za oběť nacistů, do jejichž zajetí jako zraněný sovětský voják padl.

Z nově zveřejněného souboru snímků jich přímo ze Sobiboru pochází 49, což historikům značně rozšířilo dokumentaci tohoto nechvalně proslulého tábora. Dosud se podle odborníků vědělo jen o dvou fotkách Sobiboru.

Dnes představené fotografie patřily zastupujícímu veliteli sobiborského vyhlazovacího zařízení Johannesu Niemannovi, jehož potomci alba předali historikům. Vedle snímků ze Sobiboru zdokumentoval Niemann i svá další působiště. Niemanna v říjnu 1943 zabili vězni při povstání. Po potlačení vzpoury nacisté tábor zlikvidovali.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak fungují dezinformace o koronaviru? Vědec vysvětlil, proč lidé věří…

01.04.2020 00:01 NÁZOR - V dobách krize rezonují dezinformace, konstatuje Hugo Mercier v komentáři pro server The…

V zahraničí se píše o naštvaných Češích: Musí nosit roušky, ale vláda jim…

31.03.2020 22:03 Aktualizováno Česká republika je po čase opět středem pozornosti zahraničních médií. Internetová verze deníku The…

Ve Francii rekordně vzrostl počet obětí koronaviru, za den zemřelo téměř…

31.03.2020 20:26 Ve francouzských nemocnicích za posledních 24 hodin na nemoc COVID-19 zemřelo 499 lidí. To je zatím…

Monacký kníže Albert II. se zbavil koronaviru a opustil karanténu

31.03.2020 20:07 Monacký kníže Albert II. se zbavil koronaviru a mohl opustit karanténu. S odvoláním na prohlášení…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama