Koncentrační tábory

Vlaková stanice poblíž vyhlazovacího táboru Treblinka

Vězni ve vyhlazovacím táboře Treblinka zahájili před 80 lety povstání. Většina za to zaplatila životem

Před 80 lety, dne 2. srpna 1943, se zoufalí vězni v nacistickém vyhlazovacím táboře v polské Treblince pokusili o vzpouru a o útěk. Tábor zapálili a uprchli z něj, většinu však vězeňské komando dostihlo a pozabíjelo. Z mnoha set vězňů přežilo jen pár desítek, jedním z přeživších byl například Čech Richard Glazar, jehož dochované vzpomínky pomáhají průběh povstání v Treblince rekonstruovat.
Německá policie, ilustrační foto

V Německu zadrželi bývalou sekretářku z koncentračního tábora, nepřišla k soudu

Německá policie zadržela bývalou sekretářku v nacistickém koncentračním táboře Stutthof, která se dnes nedostavila k soudu v Itzehoe. Večer pak na ni soud uvalil vazbu. V severoněmeckém městě měl začít proces, v němž je 96letá žena obžalovaná z napomáhání vraždám více než 11.000 vězňů za druhé světové války. Soudce na ni kvůli tomu vydal zatykač, informovala agentura DPA.
Bruno Dey (nacistický dozorce)

Německý soud potrestal bývalého člena SS. Bruno Dey se podílel na smrti 5232 lidí.

Soud v Hamburku dnes uznal vinným 93letého bývalého příslušníka nacistické ozbrojené organizace SS za podíl na smrti 5232 lidí v nacistickém koncentračním táboře Stutthof za druhé světové války. Někdejší dozorce Bruno Dey dostal dvouletý podmíněný trest na základě trestního práva pro mladistvé, protože v době spáchání části činů v roce 1944 mu bylo 17 let, informovala agentura DPA.
Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

Nečekaný objev v Osvětimi: Dětská bota ukrývala údaje o chlapci z Prahy

Výjimečné odhalení se podařilo při konzervaci dětských bot obětí nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora v Osvětimi: v jedné z nich se našel rukou psaný nápis se jménem a příjmením chlapce z Prahy, který do Osvětimi přijel transportem z Terezína. Oznámilo to dnes v tiskové zprávě muzeum, které působí na území někdejšího tábora na jihu Polska.
Koncentrační tábory dokládají hrůzy holokaustu i desítky let po konci války

Němečtí historici ukázali dosud neznámé snímky koncentračního tábora

Němečtí historici dnes představili dosud neznámé fotografie z nacistického vyhlazovacího tábora Sobibor. Na dvou z 361 zveřejněných snímků je podle odborníků také někdejší dozorce John Demjanjuk, který byl po deportaci z USA odsouzen v Německu v roce 2011 za napomáhání k vraždám více než 28.000 Židů k pěti letům vězení.
Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

Do Osvětimi se hrnou davy turistů. Návštěvnost byla loni rekordní

Více než 2,32 milionu lidí z celého světa navštívilo loni bývalý nacistický koncentrační a vyhlazovací tábor v Osvětimi a Osvětimi-Březince. Je to téměř o 170.00 více než v dosud rekordním roce 2018, uvedlo osvětimské muzeum. Čtyři pětiny návštěvníků využily možnosti prohlédnout si někdejší tábory s průvodcem, jejichž služby jsou k dispozici ve 21 jazycích.
Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

Merkelová poprvé v Osvětimi: Minuta ticha u černé zdi, stydí se za zvěrstva nacistů

Pocit hluboké hanby nad zvěrstvy spáchanými nacisty v německém koncentračním táboře v polské Osvětimi vyjádřila dnes na tomto místě německá kancléřka Angela Merkelová. Při své první návštěvě tohoto někdejšího tábora smrti společně s polským premiérem Mateuszem Morawieckým uctila památku více než milionu lidí, kteří tam zahynuli.
Koncentrační tábory dokládají hrůzy holokaustu i desítky let po konci války

Muž podezřelý z vyhlazování Židů za války občanství zpět nezíská

Nejvyšší soudní instance v Kanadě dnes odmítla znovu přehodnotit rozhodnutí úřadů odebrat kanadské občanství přistěhovalci z Ukrajiny, který je podezřelý z účasti na vyhlazování Židů za druhé světové války. Toto rozhodnutí kanadského nejvyššího soudu otevírá cestu k novému pokusu o vyhoštění nyní pětadevadesátiletého Helmuta Oberlandera, napsala agentura AFP.
Logo společnosti Netflix

Netflix vyvolal v Polsku pobouření. Musí změnit mapy ve filmu o táboře smrti

Americká společnost Netflix po protestech Polska změní v dokumentárním filmu Ďábel od vedle mapy, v nichž byly nacistické vyhlazovací tábory zakresleny v současných polských hranicích. Informovala o tom agentura Reuters. Polský premiér Mateusz Morawiecki před několika dny vedení Netflixu upozornil, že mapa je chybná.
Vlaková stanice poblíž vyhlazovacího táboru Treblinka

U bývalého pracovního tábora Treblinka I našli hromadný hrob

Dosud neznámý hromadný hrob vězňů bývalého trestného pracovního tábora Treblinka, ležícího asi 100 kilometrů severovýchodně od Varšavy, objevili pracovníci polského Institutu národního paměti (IPN). Informovala o tom polská média s odvoláním na šéfa vyšetřovatelů IPN Andrzeje Pozorského. Poblíž tábora nucených prací označovaného jako Treblinka I nacisté v roce 1942 zřídili vyhlazovací tábor, pro který se používá název Treblinka II.
Koncentrační tábor Lety byl internační tábor za druhé světové války zřízený na okraji stejnojmenné obce v dnešním okrese Písek, od 10. července 1942 byl určený internaci cikánů. Na jeho místě byl v padesátých letech 20. století vybudován velkokapacitní vepřín, v 90. letech pak pietní památník u zdi vepřína.

Jak budu vypadat památník v Letech? Muzeum vyhlásilo soutěž

Muzeum romské kultury dnes vyhlásilo krajinářsko-architektonickou soutěž na podobu památníku romského holokaustu v Letech na Písecku, kde za války stával romský pracovní tábor. Vítěz soutěže by měl být známý v květnu příštího roku, řekla novinářům ředitelka muzea Jana Horváthová. Na výsledky soutěže by měla navázat demolice vepřína, který na místě je. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
Vojmír Srdečný

Zemřel Vojmír Srdečný, poslední přeživší ze Sachsenhausenu. Dožil se 99 let

Ve věku 99 let zemřel Vojmír Srdečný, poslední přeživší z koncentračního tábora v Sachsenhausenu. Informovala o tom dnes Česká televize s odvoláním na předsedkyni Sdružení osvobozených politických vězňů a pozůstalých Zdeňku Valouchovou. Do Sachsenhausenu byl Srdečný deportován po nacistické perzekuci vysokoškoláků roku 1939. Poslední rozloučení se bude konat v pátek ve 12:00 v Nové obřadní síni na pražských Olšanech.
Kraus, Jan

Jan Kraus odhalil rodinné tajemství: Co byla "kauza dílna"?

Herec a moderátor Jan Kraus se v Česku těší velké popularitě. Historie jeho rodiny je však jen málo známá. Jeho otec přežil koncentrační tábor a tato zkušenost formovala nejen jeho, ale i hlavní tvář jedné z nejpopulárnějších večerních talk-show.
židé

Zemřel Semion Rosenfeld, poslední z vězňů v koncentračním táboře Sobibor

Ve věku 96 let dnes v Izraeli zemřel Semion Rosenfeld, poslední přeživší z nacistického vyhlazovacího tábora Sobibor. Informovala o tom agentura AFP. Nacisté v letech 1942 až 1943 v Sobiboru zavraždili na 250.000 lidí. Rosenfeld byl účastníkem povstání v Sobiboru a jak dnes řekl k jeho úmrtí ředitel Židovské agentury Isaak Herzog, stal se "hrdinou proti své vůli".

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

včera

včera

Válka v Izraeli

Válka v Pásmu Gazy má už 34 tisíc mrtvých. Úřady nacházejí stovky těl u nemocnic

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko se pomstí za pomoc USA. Posílí útoky na Ukrajinu, tvrdí experti

Západní vojenští odborníci očekávají v následujících týdnech posílení ruských raketových a dronových útoků na Ukrajinu, než dorazí nová americká vojenská pomoc schválená Sněmovnou reprezentantů. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy