U bývalého pracovního tábora Treblinka I našli hromadný hrob

Dosud neznámý hromadný hrob vězňů bývalého trestného pracovního tábora Treblinka, ležícího asi 100 kilometrů severovýchodně od Varšavy, objevili pracovníci polského Institutu národního paměti (IPN). Informovala o tom polská média s odvoláním na šéfa vyšetřovatelů IPN Andrzeje Pozorského. Poblíž tábora nucených prací označovaného jako Treblinka I nacisté v roce 1942 zřídili vyhlazovací tábor, pro který se používá název Treblinka II.

Nově objevený hrob, v němž jsou podle IPN ostatky vězňů pracovního tábora, se nachází v lese vedle někdejšího komplexu a v místech současného parkoviště. Jedná se o prostor o rozměrech 4,5 na 3,4 metru, v němž byly jen deset až patnáct centimetrů pod zemí zahrabány lidské ostatky. Kolik obětí tam může být, zatím není jasné.

Sensacyjne efekty badań szczecińskich prokuratorów i naukowców w #Treblinka. Wraz z międzynarodowym zespołem biegłych odkryli mogiłę przy byłym niemieckim obozie pracy przymusowej. ➡️https://t.co/GiSyazyMMf pic.twitter.com/gRodpkXtW9

— TVP3 Szczecin (@tvp3szczecin) November 14, 2019

Do pracovního tábora Treblinka I nacisté od září 1941 posílali Poláky zejména za majetkovou trestnou činnost, lidi chycené během různých razií nebo osoby, které ukrývaly Židy. Časem tam byli přiváženi i židovští vězni. Pracovali kromě jiného v místní štěrkovně. Nacisté tábor zlikvidovali v září 1944. Odhaduje se, že jím prošlo okolo 20.000 lidí, z nichž asi polovina zemřela nebo byla zavražděna.

Stavbu nedalekého koncentračního tábora Treblinka II zahájilo nacistické Německo 1. června 1942 v rámci takzvané Operace Reinhard, jež byla plánem na vyvraždění především polských Židů. K tomuto účelu nacisté vybudovali ještě dva další vyhlazovací tábory - Sobibór a Belžec.

Odhaduje se, že v Treblince II bylo povražděno téměř 900.000 Evropanů židovského původu. Drtivou většinu z nich, kolem 760.000, tvořili polští občané. Více Židů našlo smrt jen v hlavním likvidačním táboře holocaustu v Osvětimi na jihu Polska.

První transport polských Židů do Treblinky dorazil z varšavského ghetta 23. července 1942. O dva měsíce později, do 21. září, už tam bylo přemístěno celkem 254.000 obyvatel ghetta.

Související

Vlaková stanice poblíž vyhlazovacího táboru Treblinka

Vězni ve vyhlazovacím táboře Treblinka zahájili před 80 lety povstání. Většina za to zaplatila životem

Před 80 lety, dne 2. srpna 1943, se zoufalí vězni v nacistickém vyhlazovacím táboře v polské Treblince pokusili o vzpouru a o útěk. Tábor zapálili a uprchli z něj, většinu však vězeňské komando dostihlo a pozabíjelo. Z mnoha set vězňů přežilo jen pár desítek, jedním z přeživších byl například Čech Richard Glazar, jehož dochované vzpomínky pomáhají průběh povstání v Treblince rekonstruovat.

Více souvisejících

Treblinka Koncentrační tábory

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 7 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

Korupce na Ukrajině: Soud poslal do vazby jednoho z členů vlády

Ukrajinský soud v pátek nařídil vazbu pro ministra zemědělství Mykolu Solského kvůli podezření z účasti na nelegálním získání státní půdy v hodnotě téměř sedmi milionů eur. Informaci poskytla agentura TASR s odvoláním na Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy