Otevření hranic do Evropy pro migranty není řešení. Von der Leyenová chce jednat s Tureckem

Otevření tureckých hranic do Evropy pro uprchlíky ze Sýrie nemůže být řešením současné složité situace v oblasti, uvedla dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Evropská unie podle ní chce zajistit dodržování migrační dohody s Tureckem, a proto posílí dialog s Ankarou. Von der Leyenová spolu s šéfy dalších dvou hlavních unijních institucí vyrazí v úterý kvůli eskalaci napětí do Řecka, kam se od pátečního oznámení Ankary chtějí dostat tisíce běženců. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes varoval, že do Evropy zamíří miliony migrantů.

Přidejte svůj názor 27 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

"To, co nyní vidíme, nemůže být odpovědí nebo řešením. Proto zahájíme s Tureckem intenzivnější dialog na všech politických úrovních," řekla dnes novinářům von der Leyenová. Uznala, že Ankara je vzhledem k téměř čtyřem milionům uprchlíků ze Sýrie na svém území a eskalujícímu konfliktu v Sýrii ve složité situaci. Turecko by však podle šéfky unijní exekutivy nemělo odstupovat od dohody platící od roku 2016. Píše o tom agentura Reuters.

Řecko o víkendu kvůli tisícovkám Syřanů mířícím z Turecka posílilo ostrahu hranic a požádalo EU o pomoc. Podle von der Leyenové je podpora pro Řecko a Bulharsko, které se rovněž přílivu uprchlíků přes tureckou hranici obává, pro Brusel prioritou. "Výzva, které nyní čelí Řecko, je výzvou pro celou Evropu," podotkla šéfka EK, která se v úterý vypraví na řecko-tureckou hranici v doprovodu předsedů Evropské rady a Evropského parlamentu Charlese Michela a Davida Sassoliho, aby na místě zhodnotili vážnost situace.

Turecký prezident dnes zopakoval, že EU musí Turecku pomoci "sdílet břemeno" a pomoci mu se syrskými migranty, jichž od začátku syrské občanské války uteklo do Turecka na 3,7 milionu. Erdogan vyhrožoval otevřením hranic v minulosti opakovaně a v pátek to udělal bezprostředně po čtvrtečním zabití tří desítek tureckých vojáků v syrské provincii Idlib při náletech syrské armády. Z této oblasti od prosince kvůli bojům utekl k tureckým hranicím podle OSN na milion Syřanů.

"Po otevření hranic nás vyzývali, abychom dveře zavřeli. Ale já jsem jim řekl, je to hotové, konec. Dveře jsou otevřené a teď ponesete váš díl břemena," prohlásil dnes Erdogan v Ankaře. Dodal, že do Evropy míří stovky tisíc migrantů a brzy to budou miliony. Turecké ministerstvo vnitra dnes oznámilo, že na cestu do EU, tedy k hranicím, se vydalo 117.677 migrantů.

Ankara si dlouhodobě stěžuje, že jí ostatní země nepomáhají s náporem syrských běženců, kterých Turecko od začátku konfliktu v roce 2011 přijalo téměř čtyři miliony.

Loading...
Vstupte do diskuze (27)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Epidemie covidu-19 je ve Francii podle expertů pod kontrolou

05.06.2020 20:34 Aktualizováno Epidemie covidu-19 je ve Francii podle tamní vědecké rady, která koordinuje boj s pandemií,…

Lidí s covidem-19 v Itálii umírá méně, výskytů nákazy ale přibylo

05.06.2020 20:01 V Itálii klesá počet obětí koronaviru, už téměř týden se denní bilance mrtvých drží pod hranicí…

Afghánec vraždil v Rakousku u hranic s ČR, dostal doživotí

05.06.2020 19:21 Afghánského žadatele o azyl, který loni v říjnu v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských…

Velká většina států EU chce otevřít hranice do 15. června

05.06.2020 18:27 Aktualizováno elká většina států Evropské unie chce otevřít hranice uvnitř bloku do 15. června, všechny unijní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy