Otřesná situace v uprchlickém táboře. Řecko upírá péči vážně nemocným dětem

Řecká vláda v táboře Moria na ostrově Lesbos cíleně neposkytuje adekvátní zdravotní péči nejméně 140 dětem, které trpí chronickými, komplexními a život ohrožujícími nemocemi. Lékaři bez hranic ji proto vyzývají, aby se tomuto závažnému problému věnovala a nemocné děti evakuovala na řeckou pevninu, nebo do jiných zemí Evropské unie, kde se jim dostane náležité pomoci. Lékaři bez hranic to uvedli v tiskové zprávě, kterou mají EuroZprávy.cz k dispozici.

„Vidíme tady mnoho dětí se zdravotními problémy, jako je cukrovka, astma nebo srdeční poruchy, které jsou nuceny žít ve stanech, v hrozných a nehygienických podmínkách. Navíc nemají přístup k nezbytné a specializované lékařské péči,“ upozorňuje Hilde Vochten, koordinátorka zdravotní péče Lékařů bez hranic v Řecku.

„Lékaři bez hranic jednají s řeckými úřady ohledně převozu dětí na pevninu, kde by se jim dostalo urgentní péče. Navzdory faktu, že transfer některých dětí byl řeckým ministerstvem zdravotnictví schválen, žádné z nich se dosud převozu nedočkaly. Neochota vlády najít rychlé a systémové řešení pro tyto děti, mezi nimiž jsou i miminka, je ostudná. Poškozuje jejich zdraví a mohla by vést k doživotním následkům nebo dokonce k smrti.“

Řecká vláda zrušila přístup k lékařské péči pro uprchlíky a lidi bez dokladů, kteří přišli do Řecka, v červenci 2019. Bez lékařské péče tak zůstalo více než 55 tisíc lidí.

Lékaři bez hranic ve svém pediatrickém středisku vedle tábora Moria viděli od března 2019 více než 270 dětí s chronickými a komplexními nemocemi, jako jsou srdeční choroby, epilepsie nebo cukrovka. Tyto nemoci vyžadují specializovanou lékařskou péči, na kterou zde není zařízení Lékařů bez hranic vybaveno. Přetížená veřejná nemocnice na Lesbosu jim už rovněž nemůže nabídnout pomoc. Některé potřebné lékařské služby tam nejsou k dispozici.

„Moje dcerka Zahra má autismus. Žijeme s ní na velmi malém prostoru, prakticky bez elektřiny. Často během noci trpí záchvaty. Není tady nikdo, kdo by nám pomohl. Chci jen najít místo, kde si bude dcera moci hrát jako ostatní děti, a kde jí bude léčit kvalitní lékař,“ říká Šamseja z Afghánistánu.

Lékaři bez hranic poslední čtyři roky upozorňují na situaci v táboře Moria, označují ji za humanitární tragédii vyvolanou bezcitností některých vrcholných evropských politiků. Současná situace opět připomíná, že migrační politika založená na dohodě mezi EU a Tureckem z roku 2016 způsobuje zbytečné utrpení lidí a ohrožuje jejich životy.

„Děti, ženy a muži platí nespravedlivou cenu za migrační politiku, která je založena na odstrašování. Upírání přístupu k lékařské péči dětem s vážnými nemocemi je už opravdový vrchol,“ dodává Tommaso Santo, šéf mise Lékařů bez hranic v Řecku.

Lékaři bez hranic proto vyzývají k těmto třem opatřením:

Okamžité evakuaci z Lesbosu všech lidí na útěku trpících chronickými a komplexními nemocemi, prioritně dětí. Zajištění přístupu k bezplatné, včasné a adekvátní zdravotní péči pro všechny žadatele o azyl, nedoprovázené děti anebo lidi bez dokladů v Řecku. Ukončení systému zadržování uprchlíků a žadatelů o azyl v otřesných a nelidských podmínkách na Lesbosu.

Lékaři bez hranic poskytují zdravotní a humanitární péči žadatelům o azyl a migrantům v Řecku od roku 1996. V roce 2014 organizace svoje aktivity v zemi rozšířila, aby dokázala pokrýt potřeby zvyšujícího se počtu žadatelů o azyl, uprchlíků a dalších migrantů, kteří na řecké ostrovy a do vnitrozemí přijížděli z Turecka.

Od roku 2016 poskytly týmy Lékařů bez hranic na místě služby v oblastech základní zdravotní péče, léčby chronických onemocnění a reprodukčního zdraví, fyzioterapie a klinické psychologické i psychiatrické péče. Dnes týmy Lékařů bez hranic působí na ostrovech Lesbos, Samos a také ve středních Athénách. 

Související

Více souvisejících

Lékaři bez hranic uprchlické tábory uprchlíci Řecko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy