Polsko pošle do boje s prasečím morem i vojáky

Polský ministr zemědělství chce, aby vojáci a policisté mohli ve velkém střílet divoká prasata v oblastech zasažených africkým prasečím morem. Ozbrojené síly by měly pomoci zvládnout epidemii choroby nebezpečné pro prasata, jež se nyní šíří v západní části Polska poté, co se ji na východě země podařilo zastavit. Ministr Jan Krzysztof Ardanowski to dnes řekl polskému veřejnoprávnímu rozhlasu.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Divoké prase
doporučujeme

Šéf resortu zemědělství oznámil, že již připravil návrh příslušného zákona. Ten podle něj mimo jiné předpokládá sankce vůči každému, kdo by se ve vyznačených ohrožených oblastech snažil bránit zabíjení zvířat. Týká se to například ochránců životního prostředí. Kdy návrh hodlá předložit parlamentu, ministr neupřesnil.

Ardanowski je přesvědčený, že bez drastického snížení nyní velkého množství divočáků se choroba bude dál šířit.

Africký mor prasat je vysoce nakažlivé virové onemocnění prasat domácích i divokých. Vakcína neexistuje, nakažená zvířata se neléčí a musejí se usmrtit. Pro lidi virus není nebezpečný.

Prasečí mor se na východě Polska objevil loni, přičemž se do země zřejmě přenesl ze sousední Ukrajiny. Ve snaze zvládnout situaci bylo vybito kolem 180.000 divokých vepřů. Tento postup kritizovali především ochránci životního prostředí, kteří se také snažili zabíjení zabránit.

Nové ohnisko prasečího moru na západě Polska vyhlásily polské úřady v polovině listopadu v místě ležícím 120 kilometrů od Česka a 80 kilometrů od hranic s Německem. Mluvčí české Státní veterinární správy Petr Vorlíček v této souvislosti upozornil, že se tak výrazně zvýšilo riziko zavlečení choroby na české území.

Další ohnisko polské úřady zjistily minulý týden u města Wolsztynu asi 150 kilometrů od českých a 100 kilometrů od německých hranic. V této oblasti se nachází řada prasečích farem. Prostor byl ohrazen, ale je nezbytné rozsáhlé střílení, řekl ministr Ardanowski polskému rozhlasu.

V Česku, které je od letošního dubna oficiálně zemí bez afrického moru prasat, stále platí mimořádná veterinární opatření, například zákaz přikrmování divokých prasat, a je nařízený jejich intenzivní lov. V Evropě je nyní africký mor prasat na Ukrajině a v Srbsku a vedle Polska také v devíti dalších členských státech Evropské unie včetně Slovenska.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zátah proti sicilské mafii. Boss Scotto a jeho bratři skončili v poutech

18.02.2020 14:28 Italská policie při dnešním zátahu proti členům mafie Cosa Nostra v sicilském Palermu zatkla osm…

Babiš jedná v Estonsku. Řeč přišla na protiruské sankce či rozpočet EU

18.02.2020 13:37 Aktualizováno Česko by mělo zorganizovat další konferenci o kybernetické bezpečnosti, řekl premiér Andrej Babiš…

Vyhodit slepou ženu z taxíku? Firma Bolt se kaje, do věci zasáhl i Babiš

18.02.2020 13:25 Taxikář, který v pondělí dopoledne v Praze vytáhl z auta nevidomou ženu, protože nechtěl odvézt…

Nový šéf CDU? O funkci má zájem tvrdý kritik Ruska

18.02.2020 12:07 Do klání o předsednictví německé vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) se nečekaně rozhodl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama