Evropský výbor pro sociální práva (ECSR) Rady Evropy kritizoval dnes Českou republiku "za rozsáhlé a diskriminační" umísťování dětí s postižením a romských dětí v kojeneckých ústavech, respektive centrech určených pro děti nízkého věku. Problém se podle Anny Hofschneiderové z nevládního Fóra pro lidská práva týká řádově stovek dětí mladších tří let, které převážně pocházejí z chudých rodin.
"Výbor kritizuje selhání České republiky, která nepřijala a nezapracovala do svých předpisů odpovídající... strategii," uvádí se v tiskové zprávě výboru. Česko podle výboru porušuje práva především romských dětí a dětí s postižením mladších tří let, zaručená v Evropské sociální chartě z roku 1961.
Závěry výboru jsou výsledkem tříletého šetření, které podnítily tři nevládní organizace. Fórum pro lidská práva se sídlem v Praze, Validity Foundation a Evropské centrum pro práva Romů (ERRC) před třemi lety podaly společně kolektivní stížnost a poskytly důkazy prokazující porušení práv dětí.
"Rozhodnutí výboru jasně znamená, že mezinárodní právo nebude akceptovat pokračující umísťování dětí do ústavní péče. Státy musí zajistit terénní a komunitní služby, které jsou nezbytné pro to, aby děti, zvláště romské děti a děti s postižením, mohly vyrůstat se stabilními, milujícími pečovateli. Očekáváme, že se česká vláda nyní vydá tímto směrem," zdůraznila výkonná ředitelka Validity (Mental Disability Advocacy Centre) Ann Cambellová.
"Ústavy působí dětem újmu a z právního hlediska je vláda povinna učinit všechny nezbytné kroky, aby stávající systém péče o děti nízkého věku změnila. Systémová změna musí být založena na principu, že všechny děti mají právo těšit se z rodinného prostředí," zdůraznil předseda Fóra pro lidská práva Maroš Matiaško.
"Romské děti i děti s postižením čelí ve srovnání s většinovou populací nepřiměřeným rizikům v oblasti péče, a proto státy musí zajistit odpovídající sociální a hospodářskou ochranu malých dětí. Zvláštní pozornost musí věnovat znevýhodněným a zranitelným skupinám dětí," uvedla Senada Saliová z Evropského centra pro práva Romů.
Rozhodnutí výboru se opírá o tři argumenty. Výbor shledal, že ČR selhala ve snaze snížit počet dětí nízkého věku v ústavech a ve snaze zajistit jim péči založenou na rodinném a komunitním základě. Výbor dospěl k závěru, že stávající český právní řád, který umožňuje umisťovat do ústavů malé a zranitelné děti, a také neustálé udržování pobytových dětských center podle zákona o zdravotních službách je v rozporu s článkem 17 Evropské sociální charty.
Evropský výbor dále shledal, že česká vláda doposud neučinila žádné významné a cílené kroky, které by směřovaly k poskytování péče dětem v rodinném a komunitním prostředí namísto ústavů.
Výbor zdůraznil i význam sběru relevantních údajů, potřebných k formulaci vhodné politiky a přijetí odpovídajících kroků. Jelikož česká vláda neposkytla žádné důkazy či relevantní informace dokazující, že se snaží situaci zlepšit, porušila chartu i v tomto bodě. O nápravu se má Praha postarat v reakci na dnešní rozhodnutí výboru.
Evropská sociální charta je mezinárodní úmluva o sociálních a hospodářských právech. Československo ji podepsalo v květnu 1992, závazky pak převzalo Česko. Na plnění dohlíží ECSR. Tvoří ho 15 členů. Volí je výbor ministrů Rady Evropy na šest let.
Související

Rada Evropy obvinila Rusko ze smrti Alexeje Navalného. Putina označila za nelegitimního prezidenta

Rusko je diktatura a Putin diktátor, oznámilo PS Rady Evropy. Měl by být stíhaný
Rady Evropy (PACE) , děti , Česká republika , Romové , zdravotně postižení
Aktuálně se děje
před 18 minutami

Podvodů na WhatsAppu přibývá. Policisté upozornili na další praktiku
před 1 hodinou

Česko bude mít novou koncepci zahraniční politiky. Vláda řešila čínský kyberútok
před 1 hodinou

Rusko navrhuje Ukrajině další kolo rozhovorů. Lavrov prozradil detaily
před 2 hodinami

Do čela ČT chce nejméně pět kandidátů. Čtyři prostředí televize dobře znají
před 3 hodinami

Ženu nabádaly hlasy k útoku v obchodním centru. Policie včas zakročila
před 3 hodinami

Záhada jarního počasí. Meteorologové prozradili, zdali je opravdu chladné
před 4 hodinami

Šéf Hamásu Muhammad Sinvár je po smrti, ohlásil Netanjahu
před 5 hodinami

USA vyšetřují známou čínskou firmu kvůli bezpečnostním hrozbám. Jejími routery se k internetu připojují i Češi
před 5 hodinami

Vyrábí víc než nakupuje. Co může Ukrajina získat vývozem zbraní ze země?
před 6 hodinami

Elon Musk se otevřeně postavil proti Trumpovi
před 7 hodinami

Německo se tvrdě opřelo do Izraele. Netanjahu si už musí uvědomit, že dělá něco vážně špatně
před 7 hodinami

Hranice 1,5 °C padla. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, obávají se vědci
před 8 hodinami

Zelenskyj: Trumpa rozčiluje Putin víc než já. Říkám nepříjemné pravdy, on příjemné lži
před 9 hodinami

Rusko čelí novým sankcím, Putina ale nezlomí. Je zvyklý na horší časy
před 9 hodinami

OBRAZEM: Do Prahy dorazil Legiovlak. Vypráví příběh o legionářích na ruské Transsibiřské magistrále
před 9 hodinami

Kam vyrazit v létě? Přehled největších tuzemských hudebních festivalů
před 10 hodinami

Rusko: Putin je připraven uzavřít mít. Od NATO chce ale závazek, písemně
před 10 hodinami

Rusko oznámí další kolo jednání s Ukrajinou, Zelenskyj chce summit s Trumpem a Putinem
před 11 hodinami

Pár týdnů i tři měsíce. Jak dlouho trvají letní prázdniny ve světě?
před 11 hodinami
Orbán se snaží přežít. Zneužívá k tomu i kauzu s údajnými ukrajinskými špiony
Napětí mezi Ukrajinou a Maďarskem dosáhlo nového dna. Série zatčení, diplomatických vyhoštění a veřejných obvinění opět narušila už tak napjaté vztahy mezi válkou zmítanou Ukrajinou a jejím sousedem – členem NATO a EU – Maďarskem.
Zdroj: Libor Novák