Reportéři bez hranic: O život letos přišlo nejméně 49 novinářů, vězněných je 390

Kvůli své práci přišlo letos o život nejméně 49 novinářů, dalších zhruba 390 je ve vězení. Ve své výroční zprávě to dnes uvedla mezinárodní organizace Reportéři bez hranic, která hájí svobodu sdělovacích prostředků.

Noviny, ilustrační foto

Nejnebezpečnější je pro novináře podle Reportérů bez hranic Sýrie a Mexiko, kde od začátku roku zahynulo kvůli své práci po deseti novinářích. Pět jich přišlo o život v Afghánistánu, čtyři v Pákistánu a tři v Somálsku.

Z novinářů, kteří přišli o život, jich bylo 31 cíleně zavražděno. Ostatní zemřeli při výkonu povolání například ve válečných oblastech nebo při nehodách. Všech 49 novinářů a spolupracovníků médií zahynulo ve své domovině, 46 z nich byli muži.

Loni ve světě při výkonu své práce zemřelo dokonce 80 novinářů. Nejvíce z nich podle výroční zprávy, která pracuje vždy s daty do 1. prosince, přišlo o život v Afghánistánu (15), Sýrii (11) a v Mexiku (devět). Mezi zavražděnými novináři byl loni i Slovák Ján Kuciak.

Zatímco počet novinářů, kteří při své práci zemřeli, letos o něco klesl, zvýšil se počet těch, kteří skončili za mřížemi. Loni Reportéři bez hranic napočítali 348 vězněných novinářů, letos už 389. Za profesionální novináře organizace označuje 235 z nich, dalších 137 jsou takzvaní občanští novináři, kteří se snaží informovat o dění na sociálních sítích, a 17 je spolupracovníky médií.

Téměř polovina z vězněných jde na konto Číny (120), Egypta (34) a Saúdské Arábie (32). "Vysoká čísla vězněných novinářek a novinářů v Číně, Egyptě a Saúdské Arábii jsou dokladem toho, jak tyto režimy dále zesilují represi," uvedl Michael Rediske z německé pobočky Reportérů bez hranic.

V Číně je mezi vězněnými asi 40 procent takzvaných občanských novinářů, kteří se navzdory tvrdé cenzuře snaží přes sociální sítě šířit nezávislé informace. Řada z nich patří k ujgurské menšině, kterou Peking podle západních médií i neziskových organizací tvrdě utlačuje. V Egyptě a Saúdské Arábii je zase většina vězněných novinářů za mřížemi, přestože nebyli odsouzeni nebo dokonce ani obžalováni.

Reportéři bez hranic ve své zprávě kritizují také Turecko. Počet novinářů za mřížemi tam sice klesl na 25, členská země NATO ale i tak patří ke státům s největším počtem novinářů vězněných kvůli své práci. Navíc jsou novináři v Turecku podle mezinárodní organizace vystaveni justiční svévoli.

Téměř 60 novinářů mezinárodní organizace nyní registruje jako unesených, nejvíce z nich v Sýrii (30), Jemenu (15) a Iráku (11). Především v Sýrii jsou někteří unesení novináři nezvěstní už několik let, a není tak vůbec jasné, jestli jsou ještě naživu.

NÁZOR: Ustoupila Merkelová příliš autoritářům? Analytik předvídá vývoj v EU

22.09.2021 00:01 Během 16 let v úřadu německé kancléřky zažila Angela Merkelová všechny tři hlavní krize EU v…

Drama na dálnici v Bavorsku. Muž údajně drží jako rukojmí dva řidiče…

21.09.2021 21:52 Policie v Bavorsku dnes večer uzavřela úsek dálnice kvůli tomu, že v dálkovém autobusu je údajně…

EU hledá reakci na bezpečnostní pakt USA, Austrálie a Británie

21.09.2021 21:35 Aktualizováno Evropská unie hledá cestu, jak společně zareagovat na uzavření bezpečnostního paktu mezi Spojenými…

Čaputová v OSN kritizovala nerovnost vakcinace, jde prý o selhání politiků

21.09.2021 21:30 Především o boji proti pandemii covidu-19 a hrozbě klimatických změn mluvila ve svém dnešním…

Merkelová podpořila na mítinku Lascheta, varovala před vládou levice

21.09.2021 21:14 Německá dosluhující kancléřka Angela Merkelová dnes na mítinku ve Stralsundu osobně podpořila svého…

Morawiecki považuje rozhodnutí unijního soudu o pokutě kvůli Turówu za…

21.09.2021 20:27 Aktualizováno Předseda polské vlády Mateusz Morawiecki dnes důrazně odmítl pondělní rozhodnutí Soudního dvora…

Nejmenší zájem o očkování je v rámci země na jihovýchodě Francie

21.09.2021 17:12 Francie v pátek splnila svůj cíl a alespoň jednu dávku očkování proti covidu-19 v zemi dostalo 50…

Většina zemí EU včetně Česka překračuje limity škodlivých látek v ovzduší

21.09.2021 16:33 Většina zemí Evropské unie dál překračuje limity koncentrace škodlivých látek v ovzduší, i když…

Náskok sociálních demokratů před CDU/CSU se pět dní před volbami snižuje

21.09.2021 16:25 Náskok Sociálnědemokratické strany Německa (SPD) před konzervativní unií CDU/CSU dosluhující…

Kampaň v Německu vrcholí. CDU/CSU vynesla jako poslední trumf Merkelovou

21.09.2021 14:52 Kampaň před nedělními parlamentními volbami v Německu vrcholí. Souboj o kancléřský úřad se nyní,…

Související:

Právě se děje

reklama