Salvini v době pandemie ztrácí popularitu, do novin se pokusil dostat zoufalým způsobem

Pandemie covidu-19, kvůli níž přijaly vlády omezení volného pohybu i ekonomické činnosti, díky čemuž se mnohde podařilo šíření nákazy stabilizovat, překreslila v některých zemích politické mapy. Například v Itálii vzrostla podpora voličů premiérovi Giuseppemu Contemu, zatímco radikálně pravicový opoziční politik Matteo Salvini podle průzkumu z minulého týdne výrazně ztratil.

Matteo Salvini (Liga severu)
doporučujeme

Jako zoufalý pokus dostat se na stránky novin hodnotí někteří akci exministra vnitra Salviniho, který tento týden s černou rouškou lemovanou barvami italské vlajky strávil s několika desítkami zákonodárců své strany noc v budově Senátu. Informuje o tom server nextquotidiano.it.

Chtěl tak protestovat proti podle něj nedostatečným krokům vlády na záchranu ekonomiky zasažené omezeními kvůli pandemii. Také ale potřeboval získat pozornost, když nemůže pořádat mítinky v ulicích, napsal v pátek deník La Vanguardia.

Podle průzkumu veřejného mínění, který zveřejnil v neděli deník Corriere della Sera a který provedla ho společnost Ipsos, klesla za poslední měsíc Salvinimu podpora z 31 na 25 procent. Poprvé od loňských voleb do Evropského parlamentu (EP) se tak dostal pod 30procentní podporu voličů. Loni v červenci měl tento protiimigrační politik podporu i kolem 38 procent.

Naopak Conteho v posledním průzkumu podpořilo 66 procent dotázaných, přitom před dvěma měsíci měl premiér v průzkumech asi 48procetní podporu.

"Někdo jako Salvini potřebuje náměstí, kontakt s lidmi. Je zřejmé, že bez toho a v době krize, která nahrává spíše vládnoucím politikům, je v obtížné situaci," míní politolog Giovanni Orsina. "Tím aktem (přenocování v parlamentu) se snaží připomenout, že jeho Liga existuje," uvedl Lorenzo Pregliasco, autor knihy Fenomén Salvini.

Když protestní akci v obou komorách parlamentu sedm desítek zákonodárců Ligy ukončilo, Salvini prohlásil, že bude v protestu pokračovat, pokud vláda nebude řešit nynější krizi správně. "Krásný Svátek práce, budete-li vy s námi, budeme i my s vámi, Italové na prvním místě," vzkázal v pátek Salvini voličům.

Už dříve prohlásil, že je připraven "manifestovat na náměstích s rouškami a s dodržováním bezpečných rozestupů". Podle analytiků deníku La Vanguardia je ale jeho strategie zmatená. Nejprve žádal ponechat volný pohyb, poté volal po uzavření celé Itálie a posléze zas vyzýval vládu, aby povolila "chodit ven, pracovat a vydělávat".

A zatímco Salvini v průzkumech ztrácí, jiná radikální pravice získává. Předsedkyně krajně pravicové formace Bratři Itálie Giorgia Meloniová by dostala podle posledního průzkumu 12 procent hlasů, což je téměř dvojnásobek, než její strana získala loni v květnu ve volbách do EP.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nárůst úmrtí v Česku nezpomaluje. Roste i reprodukční číslo

27.02.2021 21:53 Aktualizováno Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření koronaviru v Česku stouplo na 1,22. Epidemie tak nadále…

Sarkozyho kauza se blíží do finále. Soud vynese očekávaný rozsudek

27.02.2021 21:41 Pařížský soud v pondělí rozhodne v případu bývalého francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho,…

Itálie zpřísnila protipandemická opatření v čtvrtině regionů

27.02.2021 19:12 Italská vláda dnes zpřísnila protipandemická opatření v pěti z dvaceti regionů. Po varování…

Německo prodlouží zákaz cestování z Česka o několik týdnů

27.02.2021 14:19 Německá vláda chce prodloužit zákaz cestování z oblastí silně zasažených nakažlivějšími mutacemi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama