V Miláně dnes navzdory dešti demonstrovaly desetitisíce lidí proti politice protiimigrační strany Liga. Informovala o tom agentura APA. Protest svolalo občanské hnutí Sardinky, jež vzniklo spontánně začátkem minulého měsíce. Jeho příznivci, kteří se svolávají přes sociální sítě, chtějí vytvořit protiváhu nacionalistické rétorice šéfa Ligy Mattea Salviniho.
Demonstranti v Miláně zpívali hymnu antifašistů Bella Ciao, předčítala se rovněž italská ústava. Do protestů se zapojil také autor knih o italské mafii Roberto Saviano, který Ligu již delší dobu kritizuje, poznamenala APA.
Migliaia di #sardine a Milano con grande pragmatismo. Hanno portato migliaia di scatole di sardine per la mensa di Pane Quotidiano, un'associazione che assicura il cibo a chiunque ne abbia bisogno, senza alcun tipo di distinzione. Grazie sardine dal cuore grande!#Milanononsilega pic.twitter.com/hC2uTNCYWj
— Daniele Cinà (@danielecina) December 1, 2019
Hnutí, jehož příznivci chodí na protesty s transparenty ve tvaru sardinek, už v sobotu přilákalo desetitisíce lidí na demonstrace v Neapoli a Florencii.
Hnutí se zformovalo v Bologni, metropoli kraje Emilia-Romagna. Popudem pro zakladatele iniciativy byly blížící se lednové volby v tomto kraji. Ten je sice tradiční baštou levice, v předvolebních průzkumech však nyní vede právě Salviniho Liga a její spojenci - krajně pravicová strana Bratři Itálie a středopravá formace Vzhůru, Itálie expremiéra Silvia Berlusconiho.
Hnutí Sardinky o sobě tvrdí, že je nestranické, jeho ideologickými základy jsou ale podle expertů myšlenky blízké středolevicovým stranám, jako je například ekologická politika, vstřícnější postoj k migraci či sociální inkluze. Podle nedávného průzkumu společnosti Index Research je více než 40 procent respondentů přesvědčeno, že právě Sardinky mohou nyní nejvíce ohrozit pozici Ligy, která je v Itálii momentálně nejpopulárnější politickou stranou.
Související

Ze Sardinek je celoitalský fenomén. Konal se dosud největší protest proti Salvinimu

Salvini odmítá jíst nutellu, není dost italská. Ještě loni pro ni horoval
hnutí Sardinek (Itálie) , Matteo Salvini (Liga severu) , Itálie , Demonstrace v Itálii
Aktuálně se děje
před 2 minutami

Skrytý nepřítel Kyjeva? Vlastní vedení, píše Politico. Podle ukrajinského tisku Zelenskyj zradil demokracii
Aktualizováno před 50 minutami

V Rusku se zřítilo letadlo s 50 lidmi na palubě, všichni zemřeli
před 2 hodinami

Thajsko zaútočilo na Kambodžu
před 3 hodinami

Počasí o víkendu proprší, tropy se nedostaví
včera

Schůzka Putina se Zelenským do konce léta? V Istanbulu proběhlo třetí kolo rozhovorů mezi Ukrajinou a Ruskem
včera

Roosevelt dokázal, že demokracie potřebuje pojistky. Ustojí ale americká demokracie Trumpa?
včera

Zelenskyj po tvrdé kritice otáčí. Slíbil nový zákon na ochranu nezávislosti protikorupčních institucí
včera

Ukrajinci protestují, spojenci varují. Proč jsou všichni naštvaní na Zelenského?
včera

Ukrajina podkopává šanci na přijetí do EU. Vysvětlete nám to, vyzvala von der Leyenová Zelenského
včera

Lipavský nezvykle tvrdě kritizuje Ukrajinu: Naše podpora není bianko šek pro jakékoli vaše kroky
včera

Auto se spalovacím motorem už si nepůjčíte? EU v tichosti zvažuje zásadní změnu
včera

Trhy pod Trumpem lámou rekordy, čeká je ale klíčová zkouška
včera

Ukrajinou po Zelenského podpisu kontroverzního zákona zmítají masové demonstrace. Největší od začátku války
včera

Zelenskyj mění svá vlastní pravidla hry: Boj proti korupci přechází pod státní dohled, návrat k centralizaci moci v čase války je znepokojivý
včera

Tlak na Zelenského roste. Rozvrátil protikorupční struktury a čelí vlně kritiky, píše ukrajinský tisk
včera

Partnerství odsouzené k zániku: Francouzsko-německý motor se zadrhává
včera

Žloutenka je na vzestupu, letos v Česku zabila už 10 lidí. Šíří se také svrab a spalničky
včera

Více než stovka humanitárních organizací varuje před masovým hladověním v Gaze
včera

Nově objevené záběry a fotografie vrhají nové světlo na Trumpovy vazby s Epsteinem
včera
Výhled počasí do poloviny srpna. Meteorologové řekli, zda se oteplí
Letní počasí si nejspíš mnozí lidé představovali jinak, ale dlouhodobé zlepšení ve smyslu vyšších teplot na obzoru není. Vyplývá to z nejnovějšího měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě