Šéfové zemí EU proberou ve středu situaci v Bělorusku

Premiéři a prezidenti zemí Evropské unie ve středu proberou na mimořádném jednání situaci v Bělorusku. Oznámil to dnes předseda Evropské rady Charles Michel. Občané Běloruska mají podle něj právo rozhodovat o své budoucnosti a zvolit si svobodně svého prezidenta.

Charles Michel
doporučujeme

V Bělorusku se už přes týden konají rozsáhlé protesty proti vládě autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka, který podle oficiálních údajů v prezidentských volbách z 9. srpna získal přes 80 procent hlasů. Opozice i řada zemí považuje výsledky za zmanipulované.

Evropská unie už oznámila, že chystá sankce vůči konkrétním představitelům země odpovědným za falšování voleb i násilí vůči demonstrantům.

Michel v prohlášení na twitteru dnes také uvedl, že "násilí vůči demonstrantům je nepřijatelné a nemůže být připuštěno". Reagoval tak na skutečnost, že zejména v prvních dnech protestů byly zatčeny tisíce protestujících. Mnoho z nich bylo policií surově zbito.

Podle agentur se jednání šéfů zemí evropské sedmadvacítky, svolané na středečních 12:00 SELČ, uskuteční prostřednictvím videokonference. Podle Reuters by na něm měli premiéři a prezidenti bloku prodiskutovat možnosti další evropské podpory lidí v Bělorusku, například vznik fondu pro oběti represí či na podporu plurality médií nebo třeba posílení studentských výměn.

Vysoký představitel EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Borrell v dnešním prohlášení vyzval "k propuštění všech nezákonně zadržených, ke stíhání osob zodpovědných za policejní brutalitu a k uspořádání nových prezidentských voleb". "Obrovské počty (demonstrantů) jasně ukazují, že obyvatelé Běloruska chtějí změnu a že ji chtějí nyní. EU při nich stojí," dodal s tím, že šokující případy nehumánního zacházení se zadrženými musí být "důkladně a transparentně vyšetřeny".

Ruský prezident Vladimir Putin po víkendovém dvojím telefonátu s Lukašenkem přislíbil poskytnout Bělorusku podporu při ochraně bezpečnosti. Podle litevského ministra zahraničí Linase Linkevičiuse by případný ruský vojenský zásah v zemi představoval invazi.

Jedním z cílů středečního jednání EU je odradit Rusko od případného vojenského zásahu v Bělorusku, uvedl podle agentury Reuters nejmenovaný unijní představitel. "Cesta z krize vede přes ukončení násilí, uvolnění napětí a dialog bez vnějšího zasahování," uvedl se zřejmým odkazem na Moskvu.

Na dosud největší demonstraci v Bělorusku se v neděli sešlo podle odhadů až 200.000 lidí a do stávky vstoupily tisíce zaměstnanců státních podniků. Opoziční kandidátka v prezidentských volbách Svjatlana Cichanouská, jež podle oficiálních výsledků získala přes deset procent hlasů, z litevského exilu vzkázala, že je připravená převzít zodpovědnost a postavit se do čela národa.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francie hlásí za 24 hodin dalších více než 14 000 případů

26.09.2020 21:55 Ve Francii se v minulých 24 hodinách potvrdilo 14.412 nových případů koronaviru. Je to o něco méně…

Poučená Itálie účinně bojuje s druhou vlnou covidu. Zvládá ji lépe než…

26.09.2020 21:00 Itálie byla první zemí v Evropě kde virus SARS-CoV-2 udeřil na jaře letošního roku. V té době bylo…

Italský pacient 1 se vydal na 180kilometrovou štafetu

26.09.2020 20:41 První evidovaný italský pacient s covidem-19 Mattia Maestri je mezi účastníky 180kilometrového…

Páteční útok v Paříži asi souvisel s karikaturami Mohameda

26.09.2020 17:45 Aktualizováno Páteční útok v Paříži, při němž útočník pobodal dva lidi nedaleko někdejšího sídla redakce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama