Sejm označil výroky Putina o Polsku a vypuknutí války za lživé

Dolní komora polského parlamentu, Sejm, dnes označil za lež prosincové výroky ruského prezidenta Vladimira Putina ohledně údajného podílu Polska na vypuknutí druhé světové války. Šéf Kremlu to řekl v reakci na kritiku paktu mezi Sovětským svazem a nacistickým Německem z roku 1939, kterou v září vyjádřil Evropský parlament. Putinovo vyjádření následně označil za úmyslnou lež premiér Mateusz Morawiecki.

Přidejte svůj názor 35 komentářů

Andrzej Duda hovoří v polském parlamentu
doporučujeme

"Sejm Polské republiky odsuzuje provokativní a nepravdivá tvrzení nejvyšších představitelů Ruské federace, kteří se snaží Polsko zatížit odpovědností za vypuknutí druhé světové války," citovala agentura PAP z rezoluce, kterou Sejm dnes schválil.

"Velikost národů a vztahy mezi státy nelze budovat na lžích a na historických nepravdách," zdůrazňuje se zároveň v dokumentu.

Putin 20. prosince ostře reagoval na kritiku europoslanců týkající se paktu o neútočení z roku 1939 mezi Sovětským svazem a nacistickým Německem. K uzavření paktu podle něj Moskvu tehdy donutily předchozí kroky západních zemí, například mnichovská dohoda z roku 1938. V té Francie, Británie a Itálie souhlasily s postoupením československého pohraničí obývaného tehdy převážně německy hovořícím obyvatelstvem nacistickému Německu. Putin zároveň připomněl, že Polsko se po mnichovské dohodě podílelo na rozdělení Československa obsazením Těšínska a území Oravy a Spiše.

Ruský prezident kromě toho řekl, že se na základě archivních dokumentů, jež přivezli sovětští vojáci po druhé světové válce z Evropy, odhalilo, že polský velvyslanec v Berlíně ve 30. letech chválil nacisty za to, že chtějí zbavit Evropu Židů. Putin přitom tohoto diplomata neváhal označit za "hajzla a antisemitské prase".

Sejm v dnešní rezoluci tvrdí, že bezprostřední příčinou války byl Pakt Ribbentrop-Molotov, uzavřený 23. srpna 1939 mezi nacistickým Německem a Sovětským svazem. A tato válka "přinesla smrt... milionům lidí, stavbu nacistických koncentračních táborů v Evropě a holokaust, jeden z největších zločinů v dějinách lidstva".

Rezoluce uznává, že Sovětský svaz nepochybně přinesl oběti v boji proti Třetí říši. Zároveň však konstatuje, že "bohužel to nepřineslo zemím střední a východní Evropy nezávislost a svrchovanost, ani respektování lidských práv jejich obyvatel".

O polském postupu při pomnichovském dělení Československa se usnesení nezmiňuje.

Loading...
Vstupte do diskuze (35)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA pohrozily Česku odvetou za digitální daň. Jak řeší to samé téma s…

20.01.2020 20:54 Francouzský prezident Emmanuel Macron a jeho americký protějšek Donald Trump se dohodli na…

Thunbergová natáčela polskou elektrárnu, vysloužila si pozornost policie

20.01.2020 20:49 Švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová v Polsku natáčela film o největší uhelné elektrárně…

Na západě Francie proběhla razie proti teroristům, zadrženo sedm lidí

20.01.2020 20:30 Sedm mužů zadržela dnes kvůli podezření z terorismu francouzská policie v Bretani na severozápadě…

Italský Senát nechá vyšetřovat Salviniho, nikdy nemusí být premiérem

20.01.2020 20:27 Výbor italského Senátu dnes schválil žádost soudu o zahájení vyšetřování lídra pravicové Ligy a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama