Slovenští poslanci schválili 4 dny před volbami zavedení 13. důchodu

Čtyři dny před parlamentními volbami na Slovensku dnes tamní sněmovna schválila zákon o zavedení 13. penze pro příjemce různých typů důchodů. Opatření prosadily dvě ze tří koaličních stran s pomocí hlasů některých opozičních či nezařazených poslanců. Zavedení 13. penze spolu s dalším návrhem vlády na zdvojnásobení přídavků na děti označila část opozice a neparlamentních stran za předvolební korupci. Schválený zákon o dodatečné penzi ještě posoudí prezidentka Zuzana Čaputová, která ho může vetovat.

Národná rada Slovenskej republiky
doporučujeme

Jednu penzi ročně navíc ve výši průměrného důchodu pro daný typ pobírané penze by poprvé mělo podle zákona už letos dostat na pětimilionovém Slovensku asi 1,4 milionu lidí. Kromě starobních důchodců získají dodatečnou penzi také například invalidé či příjemci vdovských, vdoveckých a sirotčích důchodů. Stát to v tomto roce přijde na více než 442 milionů eur (11,1 miliardy Kč).

S iniciativou přišla nejsilnější vládní strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica, jejíž popularita dlouhodobě klesá. Směr-SD podle průzkumů poprvé od roku 2006 nemá zcela jisté vítězství v parlamentních volbách, které Slováky čekají v sobotu.

Třináctá penze, kterou Směr-SD sliboval už před deseti lety, nahradí stávající vánoční příspěvek důchodcům, jehož výše je závislá na pobíraném důchodu. Dodatečná penze bude vyšší než zmíněný příspěvek, jehož nejvyšší suma loni vystoupila na 200 eur (přes 5050 Kč), což byl dvojnásobek předchozí částky.

Směr-SD stojí také za dalším návrhem ze sociálního balíčku, a to zdvojnásobením částky přídavků na děti od příštího roku na 50 eur (1260 Kč) měsíčně. Toto opatření, které sněmovna zatím neprojednala, si vyžádá na 300 milionů eur (7,6 miliardy Kč) ročně. V uplynulých letech se dětské přídavky v zemi pod Tatrami zvyšovaly pouze nepatrně.

Součástí vládních návrhů v rámci sociálního balíčku je také zrušení dálničních známek od příštího roku. Kvůli opakované obstrukci poslanců sněmovna zatím nemohla rozhodnout, zda tento materiál projedná ve zrychleném režimu. Právě kvůli zmíněným obstrukcím nedošlo ani na hlasování o případném zrychleném jednání parlamentu o přídavcích na děti. Schůze Národní rady bude pokračovat ve středu. Předseda parlamentu Andrej Danko oznámil, že bude s premiérem Peterem Pellegrinim jednat o možnosti, že vláda předlohu zákona o zrušení dálničních známek stáhne z jednání sněmovny.

Zástupci některých opozičních a neparlamentních stran tvrdili, že část koalice si sociálním balíčkem kupuje hlasy voličů. Namítali také, že nenastaly mimořádné okolnosti k projednání zmíněných návrhů v parlamentu ve zrychleném režimu. I kvůli tomu minulý týden přistoupili k obstrukci, když například skupina nezařazených poslanců dva dny blokovala řečnický pult v jednacím sálu sněmovny.

Směr-SD projednání návrhů ze sociálního balíčku zdůvodňoval tím, že jsou ohrožena práva lidí. Podle Fica stát najde peníze na 13. peníze "s prstem v nose". Podle ekonomů opatření naopak ještě více ovlivní beztak nereálné rozpočtové cíle dosluhující vlády.

Pokud prezidentka Čaputová zákon o zavedení 13. penze vrátí sněmovně až po volbách, Národní rada podle ústavních právníků nebude moci o případném prolomení veta hlavy státu hlasovat. Podle jednacího řádu sněmovny totiž návrhy zákonů z předchozího volebního období lze po volbách projednat jen v případě, že budou znovu předloženy. Čaputová svůj postup ohledně sociálního balíčku zatím neoznámila.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nizozemsko zařadilo ČR kvůli koronaviru mezi rizikové země

22.09.2020 22:00 Nizozemsko dnes zařadilo celou Českou republiku kvůli šíření koronaviru mezi rizikové země. Lidé z…

Do Španělska dorazilo za den z Afriky přes moře na 500 migrantů

22.09.2020 21:35 Do Španělska dorazilo za poslední den přes moře z Afriky přes pět set migrantů, z toho dvě stovky…

Macron vyzval, aby do Sin-ťiangu jela mise pod záštitou OSN

22.09.2020 21:08 Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes vyzval k vytvoření mezinárodní mise pod záštitou…

Ministři EU se zatím neshodli na sjednocení covidových semaforů

22.09.2020 20:39 Státy Evropské unie se chtějí dohodnout na sjednocení pravidel pro posuzování epidemiologicky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama