Švédsko je na hranici testovacích kapacit. Počty nakažených rostou, stát zpřísňuje

Švédsko od pátku zaznamenalo 15.779 nově potvrzených případů koronavirové infekce. Počet infikovaných v posledních dvou týdnech roste a země se v nejpostiženějších a hustě obydlených regionech dostala na hranici testovacích kapacit, píše dnes agentura Reuters. Sousední Norsko mezitím povolalo na pomoc při ochraně hranic armádu.

Švédsko
doporučujeme

Dnes oznámený nárůst počtu nakažených ve Švédsku je vyšší než počet prokázaných případů nákazy za poslední srovnatelné období - minulé úterý Stockholm oznámil 10.177 nakažených. Švédsko nezveřejňuje denní bilance o víkendech a v pondělí, nicméně v ostatních dnech v posledních dvou týdnech opakovaně hlásilo rekordní denní přírůstky. Desetimilionová země dnes zároveň oznámila dalších 35 úmrtí v souvislosti s koronavirem za zmíněné období, celkem ve Švédsku s covidem-19 zemřelo 6057 lidí.

"Nazývejte to druhou vlnou, či nikoli. Jsme však uprostřed šíření a všichni musíme pomoci to zastavit. Podobně jako ostatní křivky, narůstá i počet úmrtí, ačkoli zatím ne tak prudce," uvedla Sara Byforsová ze švédské zdravotní agentury, která statistiky zveřejňuje.

Švédsko upoutalo pozornost světa odlišným přístupem ke koronavirové krizi, kdy se snaží zvládnout situaci bez použití plošné uzávěry a dalších razantních opatření. Dnes však zpřísnilo doporučení pro tři další regiony, takže obyvatelé třinácti regionů z celkových 21 mají doporučeno pracovat z domova, vyhýbat se veřejné dopravě a omezit společenské kontakty mimo rodinu. Švédské úřady v boji s nákazou sázejí na zodpovědnost občanů a po celou dobu epidemie nechávají většinu škol, restaurací a dalších zařízení otevřených. Část opatření tam však je závazných.

Agentura Reuters dnes upozornila, že několik švédských regionů má potíže uspokojit poptávku po testování. Úřady v největších městech a nejvíce zasažených oblastech proto omezily rezervace na testy.

"Jsme v období, kdy máme problém získat zásoby mimo jiné chemických činidel, která potřebujeme k analýze testů," vysvětlil Rickard Lundin ze zdravotnické pracovní skupiny v regionu Östergötland.

Oblast Skane dnes zaznamenala za posledních 24 hodin 1410 nově prokázaných infekcí, což je zhruba deset procent všech případů od začátku pandemie. Zvýšil se rovněž počet hospitalizovaných s nákazou a místní úřady už požádaly o personální pomoc soukromá zdravotnická zařízení.

Sousední Norsko mezitím povolal na pomoc s ochranou svých hranic se Švédskem armádu. Norská vláda zpřísnila opatření proti šíření koronaviru minulý týden a prodloužila kontroly na hranicích o dalšího půl roku. "Civilní úřady nemají dostatečné zdroje k prosazení nových opatření a požádaly o asistenci vojenské síly," uvedla dnes v prohlášení norská armáda.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Francii vypukl spor o počet osob na mších, církev se obrátila na soud

29.11.2020 13:51 Francouzský nejvyšší správní soud nařídil dnes vládě, aby do tří dnů přezkoumala svůj výnos, kterým…

Epidemie v Maďarsku nabírá na síle. Počty nakažených i mrtvých jsou…

29.11.2020 13:14 V Maďarsku za sobotu přibyly rekordní počty osob nově nakažených koronavirem SARS-CoV-2 i zemřelých…

V Belgii se demonstrovalo proti nočnímu zákazu vycházení, policie zatkla…

29.11.2020 12:54 V belgickém městě Lutychu po sobotním protestu proti nočnímu zákazu vycházení v době koronaviru…

Křesťanské církve v Německu během adventu více využijí televizi

29.11.2020 09:41 Katolická církev a evangelická církev v Německu chtějí vzhledem k pokračující pandemii ke kontaktu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama