Švédsko je na hranici testovacích kapacit. Počty nakažených rostou, stát zpřísňuje

Švédsko od pátku zaznamenalo 15.779 nově potvrzených případů koronavirové infekce. Počet infikovaných v posledních dvou týdnech roste a země se v nejpostiženějších a hustě obydlených regionech dostala na hranici testovacích kapacit, píše dnes agentura Reuters. Sousední Norsko mezitím povolalo na pomoc při ochraně hranic armádu.

Švédsko

Dnes oznámený nárůst počtu nakažených ve Švédsku je vyšší než počet prokázaných případů nákazy za poslední srovnatelné období - minulé úterý Stockholm oznámil 10.177 nakažených. Švédsko nezveřejňuje denní bilance o víkendech a v pondělí, nicméně v ostatních dnech v posledních dvou týdnech opakovaně hlásilo rekordní denní přírůstky. Desetimilionová země dnes zároveň oznámila dalších 35 úmrtí v souvislosti s koronavirem za zmíněné období, celkem ve Švédsku s covidem-19 zemřelo 6057 lidí.

"Nazývejte to druhou vlnou, či nikoli. Jsme však uprostřed šíření a všichni musíme pomoci to zastavit. Podobně jako ostatní křivky, narůstá i počet úmrtí, ačkoli zatím ne tak prudce," uvedla Sara Byforsová ze švédské zdravotní agentury, která statistiky zveřejňuje.

Švédsko upoutalo pozornost světa odlišným přístupem ke koronavirové krizi, kdy se snaží zvládnout situaci bez použití plošné uzávěry a dalších razantních opatření. Dnes však zpřísnilo doporučení pro tři další regiony, takže obyvatelé třinácti regionů z celkových 21 mají doporučeno pracovat z domova, vyhýbat se veřejné dopravě a omezit společenské kontakty mimo rodinu. Švédské úřady v boji s nákazou sázejí na zodpovědnost občanů a po celou dobu epidemie nechávají většinu škol, restaurací a dalších zařízení otevřených. Část opatření tam však je závazných.

Agentura Reuters dnes upozornila, že několik švédských regionů má potíže uspokojit poptávku po testování. Úřady v největších městech a nejvíce zasažených oblastech proto omezily rezervace na testy.

"Jsme v období, kdy máme problém získat zásoby mimo jiné chemických činidel, která potřebujeme k analýze testů," vysvětlil Rickard Lundin ze zdravotnické pracovní skupiny v regionu Östergötland.

Oblast Skane dnes zaznamenala za posledních 24 hodin 1410 nově prokázaných infekcí, což je zhruba deset procent všech případů od začátku pandemie. Zvýšil se rovněž počet hospitalizovaných s nákazou a místní úřady už požádaly o personální pomoc soukromá zdravotnická zařízení.

Sousední Norsko mezitím povolal na pomoc s ochranou svých hranic se Švédskem armádu. Norská vláda zpřísnila opatření proti šíření koronaviru minulý týden a prodloužila kontroly na hranicích o dalšího půl roku. "Civilní úřady nemají dostatečné zdroje k prosazení nových opatření a požádaly o asistenci vojenské síly," uvedla dnes v prohlášení norská armáda.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Portugalsko o víkendu zakáže cesty z a do Lisabonu

17.06.2021 19:56 Portugalská vláda dnes vyhlásila zákaz cestování z a do Lisabonu během několika příštích víkendů.…

Ve Francii až na výjimky už nemusí nosit venku roušky

17.06.2021 17:26 Ode dneška nemusí obyvatelé Francie nosit venku roušku, výjimkou jsou však místa s vysokou…

Vakcína proti covidu od Curevacu má podle dosavadní analýzy účinnost jen…

17.06.2021 16:57 Aktualizováno Vakcína proti covidu-19, kterou vyvinula německá společnost Curevac, má proti různě závažným formám…

Summit Bidena a Putina byl důležitý, řekl šéf slovenské diplomacie Korčok

17.06.2021 16:06 Za mimořádně důležitý a za prostředek k dalšímu nezvyšování napětí mezi Spojenými státy a Ruskem…

Slovensko může podle advokátky stíhat amnestované za únos exprezidentova…

17.06.2021 14:48 Soudní dvůr Evropské unie by měl slovenským úřadům schválit vydání evropského zatykače na muže,…

Střelec zaútočil v Německu. Zabil dva lidi

17.06.2021 14:13 Střelba ve městě Espelkamp v západoněmecké spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko si vyžádala dva…

Soud EU podpořil majitele copyrightu, mohou žádat data lidí sdílejících…

17.06.2021 13:34 Soudní dvůr Evropské unie se dnes postavil na stranu majitelů autorských práv, kteří se snaží ve…

Na Slovensku utratili dalšího medvěda, podle úřadu ztratil plachost

17.06.2021 13:10 Na Slovensku byl utracen další medvěd, který podle úřadů ztratil plachost a od podzimu navštěvoval…

Tisk: Summit Bidena s Putinem nepřinesl velké výsledky, ale naději

17.06.2021 11:50 Středeční schůzka amerického prezidenta Joea Bidena s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem…

Německá média po summitu s Putinem chválí Bidena

17.06.2021 10:12 Středeční summit amerického prezidenta Joea Bidena a jeho ruského kolegy Vladimira Putina nepřinesl…

Související:

Právě se děje