Uprchlíci živoří. EU musí důrazněji řešit problém v Itálii a Řecku, žádají auditoři

Evropská unie by měla zlepšit přístup k migračnímu problému v Itálii a Řecku, kde čekají tisíce lidí zbytečně dlouho na vyřízení azylu či na návrat do svých zemí. Uvedl to dnes Evropský účetní dvůr ve zprávě, podle níž jsou přes částečná zlepšení stále nedostatečné kapacity přijímacích zařízení či počet expertů ověřujících žádosti o azyl. Zefektivnit by se měla i komunikace se zeměmi původu, aby bylo možné odmítnuté migranty rychleji vracet, doporučují auditoři.

Uprchlíci, ilustrační foto

EU v minulých letech vyčlenila na pomoc Řecku více než miliardu eur (asi 26 miliard Kč) a pro Itálii přes půl miliardy eur (asi 13 miliard Kč). Podle auditorů se sice s pomocí těchto peněz podařilo například zefektivnit prvotní registraci migrantů, v dalších oblastech však existují značné rezervy.

Patří mezi ně délka doby, kterou trvá azylová procedura, nedostatečné kapacity nouzových zařízení či složitá spolupráce se zemí původu.

Průměrná čekací doba na prvoinstanční vyřízení žádosti o azyl byla vloni podle auditorů 215 dní, v krajních případech dokonce mnohem delší.

zdroj: YouTube

"Pokud může pouhé čekání na pohovor trvat čtyři roky, tak je to problém," řekl dnes novinářům člen auditního týmu Andrej Minarovič.

Počet migrantů směřujících do Řecka se sice po roce 2016 prudce snížil v důsledku dohody EU s Tureckem, které začalo na svém území zadržovat syrské uprchlíky. V poslední době ale příchozích přibývá. Auditoři zaznamenali koncem loňského roku prudký nárůst počtu případů, u kterých trvá schválení či zamítnutí žádosti o azyl více než půl roku.

Mezi doporučení, jak situaci zlepšit, patří například poskytnutí větší podpory evropskému azylovému úřadu EASO či pohraniční agentuře Frontex. Členské země by také měly vyčlenit experty na azylové procedury, kteří by dlouhodobě pomáhali lépe zvládat řeckým a italským úřadům pomalu postupující řízení.

"Užitek z toho budou mít nejen lidé trpící v azylových centrech, ale i daňoví poplatníci z EU," konstatoval hlavní autor auditní zprávy Leo Brincat. Pokud by se unijní země shodly na novém dobrovolném systému přerozdělování migrantů, který v současnosti prosazuje Německo a Francie, měly by se podle Brincata poučit ze současných nedostatků.

Auditoři analyzovali i poslední fázi fungování povinného systému přerozdělování migrantů, jímž chtěli unijní země odlehčit Itálii a Řecku v době vrcholící krize v roce 2015. Z původního plánu na přemístění 160.000 lidí se ostatní členské země zavázaly přijmout 98.256 migrantů. Nakonec si mezi sebe rozdělily pouze 34.705 lidí, téměř dvě třetiny z nich z Řecka. Podle auditorů byl na vině zejména fakt, že obě země nezvládly poskytnout dostatečné množství migrantů splňujících podmínky pro umístění do jiného státu.

Zatímco některé země, jako je například Irsko či Lucembursko, nakonec přijaly více lidí, než činil jejich stanovený závazek, většina dalších zůstala pod polovinou původních počtů. Česká republika, Polsko a Maďarsko se do systému schváleného členskými zeměmi odmítly zapojit, čímž podle názoru generální advokátky soudu EU porušily unijní právo.

Instituce EU chtějí i po pandemii zčásti zůstat u práce na dálku

01.08.2021 09:48 Instituce Evropské unie se chystají na debatu o tom, jak po letních prázdninách promítnout…

Počet nakažených obyvatel v Německu nadále stoupá

01.08.2021 08:29 Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 2097 lidí s pozitivním testem na covid-19 a jedno úmrtí…

V Německu přibylo za den 2400 nakažených koronavirem

31.07.2021 07:56 Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 2400 případů koronavirové nákazy a 21 úmrtí v…

Německo bude při vstupu žádat test, doklad o uzdravení nebo očkovací…

30.07.2021 23:17 Aktualizováno Německá vláda dnes schválila zpřísnění podmínek při vstupu do země. Od neděle bude nutné, aby se…

Čaputová zareagovala na protesty v Bratislavě, odsoudila agresivitu

30.07.2021 20:57 Aktualizováno Občané mají právo protestovat proti opatřením, která mají ochránit jejich zdraví a životy.…

Při nehodě autobusu u Berlína se těžce zranilo devět lidí

30.07.2021 19:15 Aktualizováno Při dnešní nehodě autobusu na německé dálnici A13 jižně od Berlína se zranilo 17 lidí, z toho devět…

EK pro část Česka zvyšuje limit státní podpory podniků na 30 až 40 procent

30.07.2021 16:22 Podniky v českých regionech soudržnosti Severozápad, Severovýchod, Střední Morava a Moravskoslezsko…

Litva hlásí příchod dalších migrantů, Frontex poslal posily

30.07.2021 15:30 Litevští pohraničníci během uplynulých 24 hodin zadrželi dalších 137 migrantů, kteří nelegálně…

Německo má za den 2454 nakažených koronavirem, více než před týdnem

30.07.2021 09:58 V Německu za uplynulý den přibylo 2454 případů nákazy novým koronavirem. Vyplývá to z dnešních…

Žena v Německu vyhrála v loterii 33 milionů eur, akorát o tom nevěděla

29.07.2021 13:15 V Německu vyhrála jedna ze sázejících v červnu jackpot v loterii Lotto, ale několik týdnů jí trvalo…

Související:

Právě se děje