V Belgii proběhnou hromadné odběry DNA kvůli 28 starým vraždám

Úřady v Belgii plánují odebrat vzorky DNA několika stovkám občanů země. Federální prokuratura, která o postupu rozhodla, se tím snaží posunout vyšetřování celkem 28 vražd, uvedla dnes agentura AFP. Zločiny se staly mezi lety 1982 a 1985 při sérii loupežných přepadení v provincii Brabantsko ve střední Belgii.

Belgická policie
doporučujeme

V posledních dvou letech prokuratura identifikovala 2700 osob, kterých se vyšetřování dotýká. Svou genetickou informaci jich má odevzdat více než 500. Odběry mají za cíl srovnat vzorky slin se stopami DNA, zanechanými na předmětech zajištěných v souvislosti s přepadeními. Podle mluvčího prokuratury Erica Van Duyseho se jedná o zbraně, munici a oděvy.

Policie už kvůli odběrům kontaktovala 150 lidí. Odpovědná soudkyně v této souvislosti povolila užití donucovacích prostředků. Odebírání vzorků by mělo trvat několik týdnů až měsíců.

V první polovině 80. let podnikla skupina maskovaných mužů, označovaná jako Gang z Nivelles, řadu loupežných přepadení v obchodech v oblasti. Krvavý byl zvláště podzim 1985, kdy pachatelé náhodně zaútočili na několik rodin, které vyrazily na nákupy, a uprchli se směšně malou kořistí.

Jedna z nejzávažnějších stop ukazuje na současné a bývalé policisty, kteří byli napojení na extrémní pravici. Prokuratura podle svého nynějšího vyjádření podnikne vše, co je lidsky a technicky možné, aby po třiceti pěti letech věc objasnila a pozůstalým po obětech dala odpovědi, na které čekají.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další incident s medvědem na Slovensku. Šelma vlezla do hotelu

16.06.2021 20:22 Do jednoho z hotelů ve Starém Smokovci ve Vysokých Tatrách v úterý večer vešel mladý medvěd. Podle…

Španělsko odloží roušky. Portugalsko zaznamenalo nejvyšší přírůstek od…

16.06.2021 19:29 Portugalsko dnes zaznamenalo nejvyšší přírůstek nových případů koronaviru od konce února. Za…

Slovenský ministr zahraničí Korčok očekává další sankce vůči Bělorusku

16.06.2021 17:53 Schválení nových sankcí EU vůči Bělorusku příští týden jako reakci na květnové vynucené přistání…

Slovensko ukončí očkování Sputnikem V. Podle Matoviče mělo mít zájem půl…

16.06.2021 16:12 Slovensko na konci června ukončí registraci zájemců o očkování ruskou vakcínou Sputnik V proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama