V muslimských zemích trvají protesty, dánská krajní pravice chce karikatury znovu do tisku

Dánská krajně pravicová strana Nová buržoazie hodlá zahájit kampaň, jejímž cílem je opětovné zveřejnění karikatur proroka Mohameda v dánském tisku. Strana chce, aby se dánských médiích nyní znovu objevily karikatury, které žákům ukázal francouzský učitel Samuel Paty a poté byl zavražděn islamistickým radikálem. Informovala o tom dnes agentura AFP.

Mešita
doporučujeme

"Důvodem kampaně je vražda Samuela Patyho. Chceme tímto způsobem podpořit jeho rodinu a boj za svobodu slova," uvedla dnes předsedkyně strany Pernille Vermundová.

Strana Nová buržoazie, která má v dánském parlamentu čtyři ze 179 křesel, uspořádá sbírku, která má umožnit "otištění inzerátu s karikaturami z časopisu Charlie Hebdo v dánských novinách".

Dánský bulvární deník Ekstra Bladet uvedl, že nejprve počká na to, jak bude inzerát vypadat, a pak rozhodne o dalším postupu. "Odsuzujeme muslimský terorismus a stoprocentně podporujeme Francii, lidi, kteří byli zabiti, i svobodu slova, ale vždy jednáme s ohledem na své zaměstnance," dodal list.

Karikatury proroka Mohameda otiskl před 15 lety dánský list Jyllands-Posten. Kresby, na jedné z nichž má prorok místo turbanu bombu, rozhořčily mnoho muslimů po celém světě a vyvolaly rozsáhlé protesty proti Dánsku.

V roce 2015 šokoval celý svět šokoval útok na redakci francouzského satirického časopisu Charlie Hebdo, který karikatury přetiskl. Dva muslimští radikálové při něm zabili 12 lidí včetně redaktorů a kreslířů. Muslimové považují zobrazování Mohameda za urážlivé.

V muslimských zemích znovu propukly protifrancouzské protesty

V Pákistánu zasáhla policie slzným plynem proti tisícovkám demonstrantů, kteří se vydali na pochod k francouzskému velvyslanectví v Islámábádu. Někteří z protestujících se snažili prolomit policejní zátarasy, uvedli svědci.

V Bangladéši se protesty soustředily v metropoli Dháce, kde desetitisíce demonstrantů vyzývaly k bojkotu francouzského zboží a nesly transparenty s nápisy označujícími Macrona za "největšího světového teroristu". Někteří účastníci protestu rovněž pálili podobizny francouzského prezidenta či drželi jeho figuríny s botami uvázanými kolem krku, což je v islámských zemích považováno za těžkou urážku.

Přetištění karikatur proroka Mohameda odsoudily také tisíce palestinských věřících, kteří se shromáždili po tradičních pátečních modlitbách u jeruzalémské mešity Al-Aksá, která je třetím nejposvátnějším místem islámu.

"Francouzský prezident nese kvůli svým výrokům proti islámu a proti muslimům odpovědnost za chaos a násilnosti, které se nyní dějí ve Francii," řekl Ikríma Saíd Sabrí, který vedl dnešní kázání v jeruzalémské mešitě.

V Ramalláhu na okupovaném Západním břehu Jordánu Palestinci šlapali na francouzskou vlajku a další spálili. Demonstrace se konaly také v Gaze, která je pod kontrolou palestinského radikálního hnutí Hamás.

I v Somálsku byly protestní akce provázeny nadávkami a odsuzováním francouzského prezidenta a vlády. Prodavač Abdirahman Hussein Mohamed všechny francouzské výrobky, jako jsou krémy, parfémy a další kosmetika, označil nápisem "Není na prodej".

"Nebudu tyto výrobky prodávat... dokud se Francie neomluví. Francie urazila proroka," řekl Mohamed za souhlasu některých nakupujících žen.

"Já jsem patřila k těm, kdo francouzskou kosmetiku kupovali. Teď už ale nebudu. Poohlédnu se pro produktech z jiných zemí," řekla agentuře Reuters 22letá Anisa Ahmedová.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rada Evropy kritizuje Česko kvůli kojeneckým ústavům: Porušování práv…

23.11.2020 22:01 Aktualizováno Evropský výbor pro sociální práva (ECSR) Rady Evropy kritizoval dnes Českou republiku "za rozsáhlé…

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce

23.11.2020 21:11 Vrcholní představitelé Evropské unie dnes nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států…

Itálie eviduje již přes 50 tisíc úmrtí s covidem, regiony žádají otevření…

23.11.2020 18:15 Itálie eviduje už přes 50.000 úmrtí spojených s nemocí covid-19 a v Evropě je tak po Británii…

Česko opět prohrálo ve Štrasburku. Verdikt v kauze vraha Templa je…

23.11.2020 16:56 Česko neuspělo se snahou zvrátit rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva (ESLP), které se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama