V Německu Hizballáh není aktivní, tvrdí Nasralláh

Hnutí Hizballáh není v Německu aktivní, uvedl dnes Hasan Nasralláh, vůdce této libanonské šíitské organizace. Stalo se tak poté, co spolková republika minulý týden Hizballáh na svém území zakázala a označila za teroristickou organizaci. Rozhodnutí Berlína Nasralláh označil za ústupek vůli Američanů a snahu uspokojit Izrael. Informovala o tom agentura AFP.

Hasan Nasralláh (vůdce libanonského šíitského hnutí Hizballáh)
doporučujeme

"Když říkáme, že nejsme aktivní v Německu, jsme na sto procent upřímní," uvedl Nasralláh. Rozhodnutí Berlína označil za politické a dodal, že tamní zákaz jeho organizace odráží "podvolení se americké vůli a jeho cílem je uspokojit Izrael".

Nasralláh také odsoudil policejní razie proti muslimským sdružením v Německu, které mají podle tamních úřadů blízko k Hizballáhu. Německý zákaz proíránského Hizballáhu šel ruku v ruce s policejními raziemi na několika místech spolkové republiky, mimo jiné v Berlíně, Brémách, Dortmundu nebo Münsteru. Strážci zákona při nich zabavili dokumenty i nosiče dat.

Berlín o zákazu rozhodl 30. dubna. Krok zdůvodnil tím, že Hizballáh propaguje ozbrojený boj za použití teroristických prostředků a otevřeně vyzívá k násilnému zničení Izraele. Německé úřady odhadují, že šíitská organizace má v zemi kolem 1050 radikálních stoupenců. Rozhodnutí také znamená, že se do budoucna nesmí na veřejnosti používat znaky organizace a její německý majetek propadá státu.

Německo dosud rozlišovalo mezi politickým křídlem Hizballáhu a jeho vojenskými jednotkami, které bojovaly společně s armádou syrského prezidenta Bašára Asada v Sýrii.

Tlak, aby spolková republika Hizballáh zakázala, vyvíjel Izrael a Spojené státy, které už radikální skupinu na seznam teroristických organizací zařadily. Izrael krok Německa přivítal a označil ho za významný ve světovém boji proti teroru.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cichanouská: Nejde o Západ či Rusko, jde o boj proti Lukašenkovi

20.09.2020 13:27 Nynější demonstrace v Bělorusku nejsou prozápadním nebo proruským bojem, je to vystoupení proti…

V sedmi italských regionech se konají volby, největší "bitva" se čeká v…

20.09.2020 12:37 V sedmi italských regionech dnes začaly regionální volby, které jsou považovány za důležitý test…

Německo hlásí dalších 1345 nakažených koronavirem a dvě úmrtí

20.09.2020 09:26 V Německu za uplynulý den přibylo 1345 případů koronaviru a další dva lidé s onemocněním covid-19…

Krize na ostrově Lesbos se zklidňuje, 9000 migrantů přemístěno do nového…

19.09.2020 22:00 Aktualizováno Do nového stanového tábora na řeckém ostrově Lesbos už se přesunulo zhruba 9000 žadatelů o azyl, a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama