V Německu Hizballáh není aktivní, tvrdí Nasralláh

Hnutí Hizballáh není v Německu aktivní, uvedl dnes Hasan Nasralláh, vůdce této libanonské šíitské organizace. Stalo se tak poté, co spolková republika minulý týden Hizballáh na svém území zakázala a označila za teroristickou organizaci. Rozhodnutí Berlína Nasralláh označil za ústupek vůli Američanů a snahu uspokojit Izrael. Informovala o tom agentura AFP.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Hasan Nasralláh (vůdce libanonského šíitského hnutí Hizballáh)
doporučujeme

"Když říkáme, že nejsme aktivní v Německu, jsme na sto procent upřímní," uvedl Nasralláh. Rozhodnutí Berlína označil za politické a dodal, že tamní zákaz jeho organizace odráží "podvolení se americké vůli a jeho cílem je uspokojit Izrael".

Nasralláh také odsoudil policejní razie proti muslimským sdružením v Německu, které mají podle tamních úřadů blízko k Hizballáhu. Německý zákaz proíránského Hizballáhu šel ruku v ruce s policejními raziemi na několika místech spolkové republiky, mimo jiné v Berlíně, Brémách, Dortmundu nebo Münsteru. Strážci zákona při nich zabavili dokumenty i nosiče dat.

Berlín o zákazu rozhodl 30. dubna. Krok zdůvodnil tím, že Hizballáh propaguje ozbrojený boj za použití teroristických prostředků a otevřeně vyzívá k násilnému zničení Izraele. Německé úřady odhadují, že šíitská organizace má v zemi kolem 1050 radikálních stoupenců. Rozhodnutí také znamená, že se do budoucna nesmí na veřejnosti používat znaky organizace a její německý majetek propadá státu.

Německo dosud rozlišovalo mezi politickým křídlem Hizballáhu a jeho vojenskými jednotkami, které bojovaly společně s armádou syrského prezidenta Bašára Asada v Sýrii.

Tlak, aby spolková republika Hizballáh zakázala, vyvíjel Izrael a Spojené státy, které už radikální skupinu na seznam teroristických organizací zařadily. Izrael krok Německa přivítal a označil ho za významný ve světovém boji proti teroru.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francouzské nemocnice přijaly už 100 tisíc lidí s nemocí covid-19

25.05.2020 20:14 Od počátku epidemie muselo kvůli covidu-19 ve Francii do nemocnice už více než 100.000 lidí. Přes…

Itálie má 92 nových úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19

25.05.2020 19:50 Aktualizováno V Itálii za posledních 24 hodin přibylo 92 úmrtí v souvislosti s koronavirem, o den dříve země…

V Polsku už s koronavirem zemřelo 1000 lidí

25.05.2020 18:45 V Polsku za dnešek zemřelo dalších 11 pacientů s nemocí covid-19 a počet úmrtí spojených s…

Španělsko hlásí 50 nových úmrtí v souvislosti s koronavirem

25.05.2020 18:13 Španělsko dnes v souvislosti s nákazou koronavirem oznámilo dalších 50 úmrtí; denní bilance…

Související:

Právě se děje

Další zprávy